Jump to content

BMW E46 vs. VW Passat


Undercover

Recommended Posts

RCA-ul despagubeste si apoi isi va recupera banii de la cel vinovat(baut in cazul de fata).

 

Nu ca e bine sa faci rau, insa gandeste in felul urmator: ar fi virat ma tarziu si intra in portiera ta, te alegeai cu ceva oase rupte.....si asta tot probabil lipsei de reflexe si euforiei datorate consumului de bauturi alcoolice.....merita sa ramana fara permis, eventual ar fi avut si proces daca concentratia era mare, si ar fi reflectat foarte bine asupra faptei lui, ba ar mai fi fost si un exemplu pentru cei din jurul lui.

Link to comment
Share on other sites

Totusi a fost un accident, auto.

Cica nu a despagubit pentru ca nu s-a putut stabili care a fost de vina, deci culpa comuna.

Eu in locul colegului i-as fi luat datele celui in cauza , dupa care ne dadeam intalnire la sectie a doua zi pentru a rezolva cu actele.Nu ma incanta cu nimic ca ii lua permisul , ca tot cu paguba ramaneam , iar ala tot o sa bea.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit din anumite surse ca cei de la Astra asigurari obisnuiesc sa aduca ei piesele pentru reparatii in service iar de cele mai multe ori aleg piese aftermarket sau second hand, ma gandesc ca totusi Proleasing fiind reprezentanta sa nu accepte asa ceva dar in caz ca se intampla asta ce ma sfatuiti sa fac? Cum pot verifica faptul ca cei de la service imi vor pune piese conforme pe masina?
Link to comment
Share on other sites

invelis bara protectie- de inlocuit, bandou invelis bara de protectie- de inlocuit, semnalizare stanga- de inlocuit, capota- revopsita, grile centrale- de inlocuit. farul a fost salvat, nu are nimic.

La ce daune ai tu pe masina nu cred ca merita sa te ingrijoreze chestia asta. Ce a fost mai important ai rezolvat zic eu. Acum e doar o chestiune de timp.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit din anumite surse ca cei de la Astra asigurari obisnuiesc sa aduca ei piesele pentru reparatii in service iar de cele mai multe ori aleg piese aftermarket sau second hand, ma gandesc ca totusi Proleasing fiind reprezentanta sa nu accepte asa ceva dar in caz ca se intampla asta ce ma sfatuiti sa fac? Cum pot verifica faptul ca cei de la service imi vor pune piese conforme pe masina?

 

Asa este. Sa fii sigur ca vor fi comandate cele mai ieftine piese posibil, aftermarket bineinteles. La tine, fiind vorba de elemente de caroserie, nu are mare importanta, dar fii atent cand ridici masina din service sa nu fie diferente de calitate evidente. Daca e cazul, poti refuza ridicarea masinii din service pe motivul ca piesa montata este de proasta calitate, se observa diferente samd. Iti dau un exemplu intalnit recent la un prieten, situatie cu care e posibil sa ma confrunt si eu in cateva zile:

- oglinda stanga rupta complet, se comanda pe casco ASTRA la service alta oglinda. Oglinda primita nu era pliabila electric, geamul nu era heliomat, iar intreg ansamblul costa cam de 7ori mai putin decat o oglinda OEM. Prietenul a refuzat oglinda si asteapta raspunsul celor de ASTRA.

P.s. Cel mai simplu mod in care poti verifica ce se pune pe masina este devizul. Acolo, in functie de pretul pieselor, iti dai seama cu ce te-ai ales :thumbsup:

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

betivii, hotii nu trebuie iertati. asta nu face decat sa-i invite la recidiva. eu m-am trezit seara de craciun cu unii in curte dupa ce imi fortasera portile pana le-au strambat. cand am iesit la ei s-au dat colindatori - ha! am chemat politia si aia ca cica sa nu fac reclamatie ca astea nu se soldeaza in niciun fel. minciuna, le e numai lene, nu vor sa aiba lucrari. am refuzat si au trebuit sa cheme criminalisti...etc. pe aia i-au prins. acum sunt pe drumul cel bun (sper).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RCA-UL DESPAGUBESTE :

 

26. - (1) Asigurătorul RCA are obligaia de a despăgubi partea prejudiciată

pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului

asigurat, potrivit preteniilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice

mijloc de probă. Fără a se depăsi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de

asigurare RCA, în condiiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de

valabilitate a poliei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri în formă bănească

pentru:

a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter

patrimonial;

B) pagube materiale;

c) pagube reprezentând consecina lipsei de folosină a vehiculului avariat;

d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.

(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri

publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaiei publice, în incinte si în orice alte

locuri, atât în timpul deplasării, cât si în timpul staionării vehiculului asigurat,

asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în polia

de asigurare RCA pentru:

1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalaiile cu care a fost echipat

vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a

remorcii, semiremorcii ori a atasului tractat de vehicul;

2. prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat, inclusiv în

cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:

- a condus vehiculul fără consimământul explicit sau implicit al asiguratului;

- nu este titularul unui permis care să îi dea dreptul să conducă vehiculul

respectiv;

- nu a respectat obligaiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si sigurana

vehiculului respectiv;

3. prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul îsi are cauza în

însusirile, aciunea sau inaciunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de

deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanelor,

materialelor sau a obiectelor transportate;

4. cazul în care persoanele care solicită despăgubiri pentru vătămări corporale

sunt membri ai familiei asiguratului, conducătorului auto sau ai oricărei altei persoane a

cărei răspundere civilă este angajată într-un accident de vehicul;

5. prejudiciile provocate terilor, drept consecină a deschiderii usilor

vehiculului, în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staionează, de

către pasagerii acestuia, fără asigurarea că nu se pune în pericol sigurana deplasării

celorlali participani la trafic.

 

Art. 27. - Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:

1. cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat

nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:

a) într-un caz de foră majoră;

B) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate;

c) din culpa exclusivă a unei tere persoane, cu excepia situaiilor prevăzute la

art. 26 alin. (2) pct. 5;

2. prejudiciile suferite de conducătorul vehiculului răspunzător de producerea

accidentului;

3. următoarele situaii:

a) prejudiciile au fost produse bunurilor aparinând persoanelor fizice sau

persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în

proprietatea sau utilizat de aceeasi persoană fizică sau juridică si care este condus de

un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde

persoana fizică sau persoana juridică;

B) bunul avariat si vehiculul asigurat fac parte din patrimoniul comun al soilor;

c) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs

dauna;

4. prejudiciile cauzate în situaiile în care nu se face dovada valabilităii la data

accidentului a asigurării obligatorii RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;

5. partea din prejudiciu care depăseste limitele de despăgubire stabilite prin

polia de asigurare RCA, produs în unul si acelasi accident, indiferent de numărul

persoanelor prejudiciate si de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea

prejudiciului;

6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul,

utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea

prejudiciului;

7. cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau

conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în

cadrul procesului penal s-a soluionat si latura civilă;

8. sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea

prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a

încredinat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;

9. prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau

utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător si

persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;

10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a

produs accidentul, dacă asigurătorul poate dovedi că persoanele prejudiciate stiau că

vehiculul respectiv era furat;

11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalaiile montate pe vehicule,

atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalaii de lucru;

12. prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operaiunilor de

încărcare si de descărcare, acestea constituind riscuri ale activităii profesionale;

13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase:

radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat

sau au agravat producerea prejudiciului;

14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist

sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac sau război;

15. preteniile ca urmare a diminuării valorii bunurilor după reparaie.

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

m-am bucurat prea devreme..totul merge foarte prost.

Ieri am fost sunat de catre cei de la proleasing ca este o problema la dosar si ca cei de la astra nu vor sa achite devizul.

Azi, la cererea celor de la service, m-am prezentat la sediul asiguratorului Astra iar tipul care mi-a intocmit dosarul (dl Vasile Adrian) mi-a spus ca nu se accepta plata deoarece parese ca cei de la comisia de la Bucuresti cred ca totul a fost o inscenare si ca accidentul a fost regizat. Auzind astea m-au luat nervii, pur si simplu nu stiam ce sa mai zic, eram inmarmurit de nesimtirea crasa de care dau astia dovada....iar tipul tot incerca sa imi bage pe gat o foaie pentru care trebuia sa semnez ca sa o iau. Bineinteles ca nu am luat-o si am plecat malc de acolo iar cand am ajuns acasa am inceput sa dau telefoane, ba pe la CSA, ba pe la protectia consumatorului dar bineinteles, era trecut de 14, ora la care inchid cu totii liniile telefonice. Mi-am sunat si avocata si singurul lucru care imi ramane de facut este sa actionez in instanta vinovatul si firma de asigurari iar Luni pana cand o sa ma intalnesc cu avocata o sa fac bineinteles si plangere catre CSA si la protectia consumatorului. De ce mi-a fost frica de aia n-am scapat, ma gandesc pana la urma ca totusi mai bine lasam sa vina politia si...aia era!

Ahhh, ca sa fie totul si mai strigator la cer am sunat la service sa ii rog sa-mi dea copie de pe nota de constatare, deviz si factura..ca sa le atasez si ce credeti ca mi-au zis?! :blink: "semnati un angajament ca in termen de 30 de zile o sa achitati suma datorata catre service si va eliberam toate actele de care aveti nevoie".

Am ramas prost, e mizerabil ceea ce se intampla! Nu e posibil ca simplu cetatean, corect, platitor de taxe si impozite, asigurari, accize si tot felul de cacaturi si pagubit pe deasupra sa mi se intample una ca asta.. adica eu, trebuie sa stau sa umblu prin tribunale ca un om nebun ca ce, ca nu vrea Astra sa plateasca? Sunt scarbit de tot ceea ce se intampla in tara asta, m-am saturat pana peste cap.

 

Atentie!!!! ASTRA NU PLATESTE DAUNA!!!!

Nu mai faceti asigurari la jepcarii astia care stiu decat sa ia bani dar cand vine vorba de despagubiri p**a. Le doresc sa arda in flacarile iadului, nenorocitii dracului.

Link to comment
Share on other sites

m-am bucurat prea devreme..totul merge foarte prost.

Ieri am fost sunat de catre cei de la proleasing ca este o problema la dosar si ca cei de la astra nu vor sa achite devizul.

Azi, la cererea celor de la service, m-am prezentat la sediul asiguratorului Astra iar tipul care mi-a intocmit dosarul (dl Vasile Adrian) mi-a spus ca nu se accepta plata deoarece parese ca cei de la comisia de la Bucuresti cred ca totul a fost o inscenare si ca accidentul a fost regizat. Auzind astea m-au luat nervii, pur si simplu nu stiam ce sa mai zic, eram inmarmurit de nesimtirea crasa de care dau astia dovada....iar tipul tot incerca sa imi bage pe gat o foaie pentru care trebuia sa semnez ca sa o iau. Bineinteles ca nu am luat-o si am plecat malc de acolo iar cand am ajuns acasa am inceput sa dau telefoane, ba pe la CSA, ba pe la protectia consumatorului dar bineinteles, era trecut de 14, ora la care inchid cu totii liniile telefonice. Mi-am sunat si avocata si singurul lucru care imi ramane de facut este sa actionez in instanta vinovatul si firma de asigurari iar Luni pana cand o sa ma intalnesc cu avocata o sa fac bineinteles si plangere catre CSA si la protectia consumatorului. De ce mi-a fost frica de aia n-am scapat, ma gandesc pana la urma ca totusi mai bine lasam sa vina politia si...aia era!

Ahhh, ca sa fie totul si mai strigator la cer am sunat la service sa ii rog sa-mi dea copie de pe nota de constatare, deviz si factura..ca sa le atasez si ce credeti ca mi-au zis?! :blink: "semnati un angajament ca in termen de 30 de zile o sa achitati suma datorata catre service si va eliberam toate actele de care aveti nevoie".

Am ramas prost, e mizerabil ceea ce se intampla! Nu e posibil ca simplu cetatean, corect, platitor de taxe si impozite, asigurari, accize si tot felul de cacaturi si pagubit pe deasupra sa mi se intample una ca asta.. adica eu, trebuie sa stau sa umblu prin tribunale ca un om nebun ca ce, ca nu vrea Astra sa plateasca? Sunt scarbit de tot ceea ce se intampla in tara asta, m-am saturat pana peste cap.

 

Atentie!!!! ASTRA NU PLATESTE DAUNA!!!!

Nu mai faceti asigurari la jepcarii astia care stiu decat sa ia bani dar cand vine vorba de despagubiri p**a. Le doresc sa arda in flacarile iadului, nenorocitii dracului.

 

 

Imi pare rau pentru ceea ce s-a intamplat,ma simt norocos ca si eu circul cu masina pe strazile Ploiestiului si pana acum nu am avut nici un incident si sper nici sa nu am.

Apropo de strada Deltei am trecut de multe ori pe acolo dar se pare ca am avut noroc ca nu am dat de betivul cu Passat.

 

In ceea ce priveste Proleasing am dat comanda la ei de 14 zile de piese pentru E46 meu si nici azi nu au venit de zici ca acum le fabrica.

Link to comment
Share on other sites

i-ti dau dreptate!zilele trecute am fost martor la luarea alcolemiei in urma unui accident!rezultatul a fost de 0,80 a vinovatului si doua masini distruse!nimeni n-a patit nimic dar asta e doar noroc asa ca nu trebuie iertati alcolistii la volan!putea sa intre in mine daca eram cu cateva minute inainte pe acolo!
Link to comment
Share on other sites

sal,

 

imi pare rau de ce aud. tocmai din cauza asta, mi-am facut de ieri casco. nu mai puteam de stre ca vine un tampit si intra in mine, si apoi sa ma duc la cersit pe la asigurari !

ma costa casco o gramada de bani - 1500 E / an - la Groupama. Mai aveam in calcul Allianz si maxim Generali. In rest nu vreau sa aud.

macar acuma dorm linistit. si mi se rupe de toti cacanarii si nebunii !

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

imi pare rau de ce aud. tocmai din cauza asta, mi-am facut de ieri casco. nu mai puteam de stre ca vine un tampit si intra in mine, si apoi sa ma duc la cersit pe la asigurari !

ma costa casco o gramada de bani - 1500 E / an - la Groupama. Mai aveam in calcul Allianz si maxim Generali. In rest nu vreau sa aud.

macar acuma dorm linistit. si mi se rupe de toti cacanarii si nebunii !

eu am casco la uniqua si sunt ok oamenii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.