Jump to content

Pedala ambreiaj E60


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Am gasit o discutie foarte interesanta despre pedala de ambreiaj. www.m3post.com/forums/showthread.php?t=195777&page=1

Se pare ca sunt diferente intre anii de productie/motorizari.

Exista un arc care intareste pedala la apasare, ce nu s-a montat decat de prin 2007. Si doar pe anumite motorizari.

Am avut gresita impresie ca ambreiajul meu e putin mai tare decat la alte masini. De fapt cred ca exista mici diferente intre arcurile astea compensatoare.

De asemenea se pare ca a aparut un alt partnumber, ce contine 2 arcuri + carcasa si e mai moale: 35 00 6 769 442.

 

http://img607.imageshack.us/img607/6989/pedale.png

 

Are cineva experiente cum e fara acest arc?

Sau arcul asta e montat tocmai pentru a compensa diferenta de forta cu care trebuie apasat ambreiajul unui motor mai mare.

 

PS: click-ul ce l-a sesizat colegul aici, cred ca e cauzat de ansamblul arcului in discutie (se incaleca vreo spira, patina, etc).

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Salut. Eu nu am acest arc pe e60 2.0d '06. Jocul pedalei este destul de larg (in laterale) si curand am observat ca a inceput sa frece de un alt plastic si provoaca un mic zgomot dar nu mereu,are momente. Am demontat planseul pedalierului si am constatat ca lipseste o piesa dintre 2 suporti ( vizibil in poza ). Am facut sapaturi si am aflat ca pe motorizarea de 2.0d nu s-a montat ci doar de la 2.5 in sus si nu am inteles "de ce?". Ma gandesc acum sa cumpar aceasta piesa sa vad daca se observa o diferenta sau daca scade din jocul pedalei.

post-51810-0-19830800-1383485141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este exact arcul mentionat de mine.

Vezi ca exista si o varianta imbunatatita, 35 00 6 769 442.

 

Arcul te ajuta la apasarea pedalei. Dupa parcurgerea primilor cm de cursa, iti trage pedala in jos. Astfel vei simti ambreiajul mai moale.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu nu-mi doresc asta. Feeling-ul ambreiajului e super si nici nu te oboseste doar ca nu as mai vrea jocul acela atat de mare al pedalei si nu vad altfel cum as putea sa o mai fix fara a cumpara un alt pedalier nou dar nu cred ca ar merita investita.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.