Jump to content

Turbo pe 535i e34 sau 735i e32


ionutz_ng

Recommended Posts

@Devil Cand am spus IPOTETIC, I ment it!

Tot,dar absolut tot.Diferential,cutie,motor.Tot ce se numeste parte dinamica,motoare, sa fie transplantat de pe e36 pe e38.

Cat despre curba de cuplu a unui benzinar ca nu se compar cu dieselul 725tds desi au cam aceasi cp ai dreptate.Dar pt asta iti dau 2 exemple clare cu doua benzinare : Golful 5 cu motor 1.4 si clio 1.2!

Acest ipotetic 718is ar avea cuplul unui motor de 1.8 (180Nm) la o masa de ~1.7 tone.Cele doua exemplare de mai sus au cupluri mai mici (112-125Nm) pt mase putin peste o tona.Deci in ambele cazuri raportul estd cam acelasi sa nu spun ca e mai bun la 718is!(~100Nm/tona la cuplu maxim si mai putin la turatii mici.In toate cazurile cam aceleasi raporturi, insa.

Cat de tare se mai chinuie bietul golf 5 1.4,logan sau clio 1.2 sau 1.4 sa plece de pe loc?Si cum ar ajunge sa consume dublu fata de cat ar trebui sa consume daca ar cara o caroserie mai usoara.

Atat exemplul de mai sus cat si exemplul cu e36-le 318is ingreunat cu ~400kg si pus sa circuld la drum lung ar trebui sa fie destul de edificatoare incat sa nu va mai imaginati ca fie trebuie sa turezi motorul pana la 3000 ture doar sa o misti de pe loc, fie ca ar consuma 14% la drum lung asa cum un 318is plin cu oameni si bagaje nu va consuma niciodata nici macar 10%. q.e.d.

Link to comment
Share on other sites

@malasorte Stii tu ceva despre mine se pare.Am fost pe anatomopat.Acum sunt pe o specializare clinica,cu pacienti si am salariu nu mult peste 1000 lei + bonuri de masa.Pe anatomopat era alt salariu, insa nu aveam viitor si am renuntat.

Mie sincer imi pare rau pt discutiile create in acest topic si e regretabil pana la urma sa se ajunga la chestii urate.De asta eu cam termin cu postarile aici.Cine a putut sa inteleaga ce am avut de spus, bine.Sper ca pe viitor sa existe cat mai putine astfel de ofense gratuite generate de intelegerea gresita a unor fapte, pareri sau intentii.Sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot respectul pentru toti medici indiferent de specializare atata timp cat isi fac meseria in mod serios. Nu am respect gratuit pentru nimeni doar pentru ca are o anumita profesie. Nu stiam nimic despre tine, doar am banuit doar fiind ideile trasnite. Am prieteni medici si am observat ca medici anatatopatologici sunt mai ... sa zicem haiosi. Asta nu inseamna ca nu sunt f bine pregatiti si ca este o meserie grea. Numai spun ca mai toti medici au anumita teama de ei. Cu stima.

Ontopic: daca reusesti unul din proiectele tale te rog da un semn. Zi buna

Link to comment
Share on other sites

@Devil Cand am spus IPOTETIC, I ment it!

Tot,dar absolut tot.Diferential,cutie,motor.Tot ce se numeste parte dinamica,motoare, sa fie transplantat de pe e36 pe e38.

Cat despre curba de cuplu a unui benzinar ca nu se compar cu dieselul 725tds desi au cam aceasi cp ai dreptate.Dar pt asta iti dau 2 exemple clare cu doua benzinare : Golful 5 cu motor 1.4 si clio 1.2!

Acest ipotetic 718is ar avea cuplul unui motor de 1.8 (180Nm) la o masa de ~1.7 tone.Cele doua exemplare de mai sus au cupluri mai mici (112-125Nm) pt mase putin peste o tona.Deci in ambele cazuri raportul estd cam acelasi sa nu spun ca e mai bun la 718is!(~100Nm/tona la cuplu maxim si mai putin la turatii mici.In toate cazurile cam aceleasi raporturi, insa.

Cat de tare se mai chinuie bietul golf 5 1.4,logan sau clio 1.2 sau 1.4 sa plece de pe loc?Si cum ar ajunge sa consume dublu fata de cat ar trebui sa consume daca ar cara o caroserie mai usoara.

Atat exemplul de mai sus cat si exemplul cu e36-le 318is ingreunat cu ~400kg si pus sa circuld la drum lung ar trebui sa fie destul de edificatoare incat sa nu va mai imaginati ca fie trebuie sa turezi motorul pana la 3000 ture doar sa o misti de pe loc, fie ca ar consuma 14% la drum lung asa cum un 318is plin cu oameni si bagaje nu va consuma niciodata nici macar 10%. q.e.d.

 

Tu aduci exemple plauzibile, dar stii vorba aia, socoteala de acasa...targ nu e la fel.

 

Tu ai vazut ce rapoarte scurte are Clio 1.2 sau golf 1,4 comparativ cu motorizari mai mari? Cutia de pe Golf 1.4 va fii diferita fata de cea folosita pe Polo 1.4.Oare de ce? De ce nu au folosit aceasi cutie?

Uite, eu detin un Logan pickup 1.6 si stii ce diferenta e intre demultiplicarile cutiei fata de Logan 1.6 normal?

 

Nasul meu, un mecanic de aici din Constanta a facut foarte multe swapuri benzina-diesel . Dupa munca titanica, rezultatul era un gunoi de masina. Exemple pot aduce cu nemiluita: W140 ,motorizare 3200 trecut pe diesel. Donator, a fost folosit un W124 E300 diesel ce se misca onorabil. Dupa transplant , in care a fost folosita si cutia si diful, masina nu trecea de 120km/h, iar daca era vreo panta pe drum...aleluia...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.