Jump to content

Riscuri la schimbarea scaunelor fata E39


foxygen

Recommended Posts

Salutare,

As dorii sa-mi schimb scaunele manuale cu textil cu unele tot manuale dar cu piele (idem si bancheta spate). Mentionez ca nu au incalzire + reglaj automat si nici nu vreau unele cu asa ceva, deoarece trebuie sa fac instalaria si nu ma bag.

Intrebarea mea este daca la demontarea scaunelor exista riscul sa declanse capsa de airbag sau sa am eroare de centura in bord dupa montarea noilor scaune. Exista vre-o chichita de care trebuie sa tin cont, astfel incat sa nu am probleme ulterioare? Citisem undeva ca la decuplarea firului ce tine centura de siguranta, ar fi bine sa-l prindem cumva astfel incat el sa nu sa retraga, ca si cum s-a rupt centrutra, el declansand nu stiu ce...

Afecteaza cu ceva faptul ca scaunele sunt de pe o masina de anglia, fabricatie 2003, a mea este din 2002 (ambele scaune au aceleasi mufe deci nu sunt problme de conectare)?

Astept cu interes raspunsuri.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Mufele sunt aceleasi, dar cablajul ar putea sa difere. In mod sigur o sa-ti dea eroare la senzorul prezenta pasager, pt ca in cele de Anglia, ala e scaunul soferului.

Cu airbagul nu ai treaba, daca scoti borna de la baterie. La 2002-2003 nu cred sa fie diferente daca optiunile pt scaun sunt aceleasi, dar eu am avut probleme la scaune de Anglia 1999,care s-au pus pe masina de 2000.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca desi ambele scaune au plasa+senzor pentru prezenta pasager, cablaraia este de asa natura pusa astfel incat sa citeasca scaunul soferului (banuiesc ca se pune in oglinda cablaraia).

La E39 doar scaunul pasagerului are plasa (senzor).

Cu alte cuvinte, scaunul din dreapta la o masina normala si pe stanga la o masina de Anglia.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut schimbul,este smplu,totul se potriveste,dar trebuie sa muti pielea e pe scaunul din dreapta pe cel din stinga si sa folosesti baza de la ale tale.

un avantaj la schimbarea asta este ca pielea o reintinzi si iese superb,plus ca mai poti sa-ti bagi si incalzire si alceva.

Scaunele care vreau sa le iau sunt sport de pe un M si au la sezut acea zona decupata in fata care iese, fata de ale mele care sunt fixa.... Asadar nu pot folosi sezutul de la ale mele din pacate.

Ce spui tu presupune exact ce nu vreau eu, adica sa demontez si dezansamblez scaunele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.