Jump to content

Sfat BMW e36


V8Li

Recommended Posts

Salut,

 

Momentan am un e46 320 Cd cu pachet M din fabrica, destul de ingrijita... Am luat-o mai mult pentru placere si cum nu am mare nevoie de ea mai mult sta... si cand o scot la plimbare... ea e ok, consuma putin, arata bine, dar parca as vrea una care merge intr-a doua pana la 90 si in timp modificata pentru drifturi. Cred ca majoritatea au inteles deja ca nu ar avea sens sa stric e46 pe care il am acum, probabil degeaba :)

 

So, ma gandesc serios sa il dau la schimb plus o diferenta mica pe un e36. Diferenta e mica pentru ca oricum eu trebuie sa schimb cate ceva la ea si eu calculez piesele la pretul BMW si reparatia este substantiala. Omul face ce vrea dupa, daca vrea sa puna piese mai ieftine asta e. Am si un coupe pe care am pus ochii dar de aici sunt putin pierdut pentru ca trebuie sa recunosc nu prea am avut treaba cu modificari.

 

Masina ar fi 318 in acte dar are pe ea un 2.5. Perfecta pentru mine, el vrea coupe-ul meu pentru consum si eu e36 pentru motor, diferential car din cate am vazut este mai blocat la e36 etc. El mi-a spus ca se poate sa puna pe ea orice motor si tot 318 ramane. Normal ca ma intereseaza pentru asigurare, impozite etc. Este posibil ce a facut el? Daca merg cu ea la RAR dupa vanzare pot sa o tin 318 fara sa dau jos motorul? Piese se mai fac/gasesc pentru e36? Banuiesc ca daca are 2.5 pe ea pot sa pun si un motor de M3, nu? Asigurarea (rca) cat o mai costa ca am vazut ca anul asta au ajuns la niste preturi de te doare capul...

 

Pareri in general de la oameni cu experienta m-ar interesa. Asa cum am spus, e46 pe care il am e foarte ok si sunt multumit de ea dar doar pana la un punct.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Momentan am un e46 320 Cd cu pachet M din fabrica, destul de ingrijita... Am luat-o mai mult pentru placere si cum nu am mare nevoie de ea mai mult sta... si cand o scot la plimbare... ea e ok, consuma putin, arata bine, dar parca as vrea una care merge intr-a doua pana la 90 si in timp modificata pentru drifturi. Cred ca majoritatea au inteles deja ca nu ar avea sens sa stric e46 pe care il am acum, probabil degeaba :)

 

So, ma gandesc serios sa il dau la schimb plus o diferenta mica pe un e36. Diferenta e mica pentru ca oricum eu trebuie sa schimb cate ceva la ea si eu calculez piesele la pretul BMW si reparatia este substantiala. Omul face ce vrea dupa, daca vrea sa puna piese mai ieftine asta e. Am si un coupe pe care am pus ochii dar de aici sunt putin pierdut pentru ca trebuie sa recunosc nu prea am avut treaba cu modificari.

 

Masina ar fi 318 in acte dar are pe ea un 2.5. Perfecta pentru mine, el vrea coupe-ul meu pentru consum si eu e36 pentru motor, diferential car din cate am vazut este mai blocat la e36 etc. El mi-a spus ca se poate sa puna pe ea orice motor si tot 318 ramane. Normal ca ma intereseaza pentru asigurare, impozite etc. Este posibil ce a facut el? Daca merg cu ea la RAR dupa vanzare pot sa o tin 318 fara sa dau jos motorul? Piese se mai fac/gasesc pentru e36? Banuiesc ca daca are 2.5 pe ea pot sa pun si un motor de M3, nu? Asigurarea (rca) cat o mai costa ca am vazut ca anul asta au ajuns la niste preturi de te doare capul...

 

Pareri in general de la oameni cu experienta m-ar interesa. Asa cum am spus, e46 pe care il am e foarte ok si sunt multumit de ea dar doar pana la un punct.

Multumesc!

eu cred ca e deajuns sa ridice capota si cel mai incepator dintre toti militienii si o sa-si dea seama ca e un 6 cilindri....!!

Link to comment
Share on other sites

iti bati cuie in talpa cu asa masina. ca sa schimbi motorul de pe o masina pe alta nu e prea usor si multe sunt facute cu improvizatii. ITP nu o sa poti trece pe bune cu ea.

 

 

Eu nu mi-as face griji de ITP (desi nu-mi place sa fac smecherii de genul asta) cat de o oprire spontana de catre rar sau politie. Terminat scrie pe tine de cand ridici capota. Doar sa ai noroc sa dai de cel mai mare retard alive dar sansele sunt mici de tot.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Cam asa m-am gandit si eu, de-asta am zis sa si intreb... A zis ca scrie ceva pe talon cum ca seria motorului nu poate fi citita si nu are nimeni ce sa iti faca...

Sincer nu mi-a verificat niciodata masina Politia sau RAR-ul, stiu doar ca daca se fac modificari trebuie sa fie cu piese omologate.

Link to comment
Share on other sites

Stai cuminte cu masina aia , e un strop de adevar si aici , seria motorului nu poate fi pansonata ! daca vrei sa fii sigur ca nu ai problemle cu rar sau politie , poti face swap de motor dar doar 4 cilindri , iar cel mai mare e cel de 1.9 m44 de 140 de cai , ca totusi 318 e 4 cilindri iar 325 e 6 si bate la ochi cum ridici capota ! o alta problema e puntea spate , 318 ele are punte cu tamburi , poti face swap cu punte cu discuri , dar trebuie sa stii exact ce frame are , pentru diferential cu carcasa mica sau mare , iar diferentialul cu carcasa mica , crapa la forja la puterea unui 2.5 ! daca masina era in acte cel putin 320i era perfect , dar asa , ala a schimbat si ceasuri bord , si OBC si clima sau ce mai are pe masina , sfatul meu e sa stai cuminte , pentru ca odata ce cumperi masina , trebuie sa treci pe la rar si la autentificare o sa pice instant ! este un user pe 4 tuning care are un e36 sedan , refacut cu cap si 320 in acte si are motor de 2.8 pe el daca nu ma insel , modificat ca la carte si iti garantez ca treci de orice rar , pentru ca atat motorul de 2.0 cat si cel de 2.8 se asemana perfect intre ele :)
Link to comment
Share on other sites

Aud destul de des pe aici de asigurare ca ar fi muuuult mai mare pt motoare gen 2,5 litri,3litri sau chiar mai mult.Fratilor,diferenta de pret la un RCA pt un motor de 1,8 si un motor fie el si de 5 litri este doar de cateva zeci de ron!Exista doua categorii de pret : pana in 2 litri si peste 2 litri.Deci te poti incadra la "sub 2 litri fie ca ai tico de 800 cmc fie 320d cu 1998cmc, sau te poti incadra la "peste 2 litri fie ca ai motorul de 2,2 litri sau de 6 litri v12.In acest al doilea caz tot la fel va costa indiferentcat de multi cmc ai peste 2 litri, probabil vreo 400-430 ron/6luni.Pt "sub 2 litri" pretul e vreo 350 ron/6 luni.

Aceste preturi difera in ambele cazuri de alte variabile cum ar fi varsta,vechimea permisului,accidente daca ai avut,etc.Dar pt aceeasi persoana,diferenta de pret intre rca pt tico si rca pt 600 sel este mult mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Aud destul de des pe aici de asigurare ca ar fi muuuult mai mare pt motoare gen 2,5 litri,3litri sau chiar mai mult.Fratilor,diferenta de pret la un RCA pt un motor de 1,8 si un motor fie el si de 5 litri este doar de cateva zeci de ron!Exista doua categorii de pret : pana in 2 litri si peste 2 litri.Deci te poti incadra la "sub 2 litri fie ca ai tico de 800 cmc fie 320d cu 1998cmc, sau te poti incadra la "peste 2 litri fie ca ai motorul de 2,2 litri sau de 6 litri v12.In acest al doilea caz tot la fel va costa indiferentcat de multi cmc ai peste 2 litri, probabil vreo 400-430 ron/6luni.Pt "sub 2 litri" pretul e vreo 350 ron/6 luni.

Aceste preturi difera in ambele cazuri de alte variabile cum ar fi varsta,vechimea permisului,accidente daca ai avut,etc.Dar pt aceeasi persoana,diferenta de pret intre rca pt tico si rca pt 600 sel este mult mai mica.

 

E posibil sa creasca foarte mult asigurarile, eu intrebam estimativ poate cineva zice ceva, de ex. la 320Cd am gasit RCA la 500 lei dar la Astra aveam deja cotatie de 2500... deci nush ce sa zic...

Oricum tott ramane impozitul pentru cei care-l platesc :p

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea mai bine ramai la E46Cd. E o masina mai buna si mai frumoasa decat E36 oricare ar fi el.

 

L-as fi dat pe un M3 ingrijit dar problema ramane impozitul de-a dreptul ridicol... o bucurie mai aveam si noi in tara asta si ne-au luat-o si pe-aia :p Chiar ma gandeam, aici tot se mai traia, asigurari mai mici, amenzi acceptabile dar daca o sa le faca ei ca in UE sa ramana ei cu tara si cu UE-ul lor, cred ca plec in Australia ;)))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.