Jump to content

330xi vs A4


asterix___

Recommended Posts

Pe la CSA de regula nu faci nimic altceva decat sa pierzi timpul. Ei de cele mai multe ori iti dau un raspuns pe care asiguratorul il evita, gen cererea de despagubire a fost respinsa sau tot felul de prostii de genul. Edited by mada_linn
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa; de ex daca ii petitionezi doar cu anumite aspecte care te intereseaza ei sunt obligati sa-ti raspunda strict la ce i-ai intrebat. ideea e sa sti ce vrei..

Ca tot se punea problema daca e dauna totala sau nu, reparatia la constatare conform programului standard acceptat de asigurare (are o denu ire aparte si il folosesc toti) costa 9.300eur iar dupa reconstatare s-a ajuns la suma de ~8500 eur+.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mda, vineri 29.06 am primit banii in cont cu 3 luni intarziere. Urmeaza un proces pt daune de nefolosinta si plata penalitatilor legale in cuantum de 0,2/zi de intarziere.

Bravo , nu te lasa !

In ultimul. timp si eu ma lovesc din ce in ce mai mult de probleme cauzate de Astra clientilor mei !

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o si in alt loc; vina pt ca s-a ajuns aici este si a noastra. Daca toata lumea i-ar da in judecata pt intarzieri si implicit daune de nefolosinta sunt absolut sigur ca toata lumea ar plati la timp si fara figuri.

Culmea e ca se poate evita si taxa de timbru iar in anumite cazuri te poti reprezenta chiar singur - asta pt cine afirma ca e scump un proces.

 

Sent from my LG-P940 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dauna aia era noua si nu i au sarit airbagurile, nici macar din cortina, scuza de la ford, ca nu au senzori de rasturnare, practic sar doar daca ia o lovitura serioasa in stalpii laterali...

Din moment ce stalpul arata de parca e din carton, ar fi trebuit sa fie dauna totala si sa ajunga doze de Cola si alte produse similare.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stalpul e indoit nu inseamna neaparat dauna totala. La e46 exista reper de schimbare tot panoul lateral (stalpi +prag+partea de metal deasupra usilor). In schimb daca podeaua e atinsa, nu exista acest reper si orice reprezentanta va da in scris ca masinii ii trebuie o noua caroserie.

Totusi, la o masina sh se ajunge destul de rapid la o "dauna totala". De fapt dauna totala economica deorece reparatia costa enorm la reprezentanta, iar (aspect f important!!) daca ii spui asiguratorului ca vrei sa-ti repari masina la reprezentanta pe banii tai urmand sa ti recuperezi ulterior de la ei ( si asta pt ca mai niciunul nu are ca si service reprezentanta), nu mai are ce sa zica si va inghiti in sec.

Reparatia masinii mele costa la mhs decat 9300eur.

Legat de reparatie, mi-am adus un 330 donator din anglia si sper sa iasa brici reparatia.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum 2 saptamani am primit si penalitatile pt cele 3 luni intarziere privind plata despagubirii (0,2%/zi). Intr-un final tragerea de timp i-a costat 900 eur. Trebuie doar sa cunosti legea si sa ai putina rabdare.

Topicul se poate inchide cu mentiunea ca daca are cineva probleme cu asigurarile, pot da cateva sfaturi destul de bune.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Felicitari!

 

Din pacate si eu am o problema asemnatoare dar daunele sunt mult mai mari (lonjeroanele indoite rau, cel din dreapta peste 35 de grade) si fata praf. asterix__ o sa iti trimit un pm cu poze si detalii daca poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi, suma de dauna totala ar fi la vreo 13000 euro iar la devizul partial s-a ajuns la vreo 11000...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.