Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

nu zice nimeni ca e saracie in vest, dar nici nu curge laptele si mierea cum crede lumea.

venitul mediu net / cap de locuitor in DE e de 17k / an deci nu toti castiga 2000+ /luna.

De fapt nemtii sa plang ca de la reunificare standardul de viata in DE a scazut constant, inainte de 91 in Germania de vest in general era suficient ca unul din familie sa munceasca.. acum e f greu sa mai tii o familie dintr-un singur salariu.

 

diferenta mare e fix predictibilitatea.. chirrile au ramas cam la fel din 2000 incoace, nu se intampla nimic spectaculos, poti face un plan pe 2-3, 5 ani, ai o cariera clara, poti face un buger de care sa te tii etc etc..

 

 

nu se ajunge usor fara studii superioare si ceva ani de experienta la salarii de 2000+ net.

 

 

clasa mijlocie de acolo nu e formata din salariati, ci din cei cu mici afaceri de familie.. ca e o pensiune, un restaurant, o bucata de vie, o frizerie, o crama, un service auto,.. etc etc..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu zice nimeni ca e saracie in vest, dar nici nu curge laptele si mierea cum crede lumea.

venitul mediu net / cap de locuitor in DE e de 17k / an deci nu toti castiga 2000+ /luna.

 

 

pai aia ziceam si eu ca nu poate fi 2500 euro salariul mediu cum zicea pimp

 

1400 ar veni pe luna, asta suna putin mai real , apropo astia sunt inainte sau dupa taxe?

Link to comment
Share on other sites

Exemplul cu Franta nu n-i se potriveste deloc. Acolo se circula pe minim 2 benzi pe sens, fiecare merge pe banda lui, riscul este mult diminuat.

La noi majoritatea drumurilor este cu 1 banda pe sens, ca sa faci o depasire trebuie sa mergi pe contrasens . De multe ori poate a-ti fost pusi in dificultate la o depasire mai riscanta, ganditi-va daca masina avea volan pe dreapta... !! va spun eu ca majoritatea manevrelor cu o stfel de masina sunt riscante intr-o tara cu circulatie pe dreapta si fara sosele !

 

 

Ursulet din '90

Edited by cray
Link to comment
Share on other sites

Exemplul cu Franta nu n-i se potriveste deloc. Acolo se circula pe minim 2 benzi pe sens, fiecare merge pe banda lui, riscul este mult diminuat.

La noi majoritatea drumurilor este cu 1 banda pe sens, ca sa faci o depasire trebuie sa mergi pe contrasens . De multe ori poate a-ti fost pusi in dificultate la o depasire mai riscanta, ganditi-va daca masina avea volan pe dreapta... !! va spun eu ca majoritatea manevrelor cu o stfel de masina sunt riscante intr-o tara cu circulatie pe dreapta si fara sosele !

 

 

Ursulet din '90

 

bine prietene ai dreptate

Edited by Viper05
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exemplul cu Franta nu n-i se potriveste deloc. Acolo se circula pe minim 2 benzi pe sens, fiecare merge pe banda lui, riscul este mult diminuat.

La noi majoritatea drumurilor este cu 1 banda pe sens, ca sa faci o depasire trebuie sa mergi pe contrasens . De multe ori poate a-ti fost pusi in dificultate la o depasire mai riscanta, ganditi-va daca masina avea volan pe dreapta... !! va spun eu ca majoritatea manevrelor cu o stfel de masina sunt riscante intr-o tara cu circulatie pe dreapta si fara sosele !

 

 

Ursulet din '90

 

Din pacate, ar fi fost mai bine sa inveti sa scrii inainte sa filosofezi.

 

Iar ursuletul din '90 e mai nou de 10 ani sau cum?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai aia ziceam si eu ca nu poate fi 2500 euro salariul mediu cum zicea pimp

 

1400 ar veni pe luna, asta suna putin mai real , apropo astia sunt inainte sau dupa taxe?

 

am scris clar net acolo..

pai ca sa iti faci o idee un angajat contractual la BMW, care lucreaza la banda de asamblare umfla cam 8 euro /h , impozabili.

Dar in DE e impozit diferentiat, sa salarii dinastea minime e undeva in jur de 200 impozitul cu tot cu asigurare medicala... asa ca la un calcul sumar ramane cam cu 1100/luna...

aia cu contract permanent, acelasi job castiga mai bine se duc si in 12E /h ... dar BMW de vreo 4 ani incoace nu prea mai angajeaza pe perioada determinata, cam ca toata industria auto de altfel, ca productia fluctueaza non stop..

a fost si scandal mare cu sindicatele acu vreo 2-3 ani ca 80 % din noile angajari erau contractuali..

 

 

aveam in sat niste chelnerite si romance si nemtoaice.. romancele ca aveau casa masa de la patron umflau 600 /luna .. nemtoaicele 6E/h.. iar ciubucuri din parti.. in DE se rotunjeste nota la 1 euro si aia e..

Totusi reuseau sa puna bani deoaparte ca nu prea aveau cheltuieli, dar munceau 6 zile pe saptamana/ 12h zi.. de aia 600...cheltuiau doar 3-400 care ii faceau pe luna din ciubuc si salariul intreg se ducea acasa..

 

cei care nu au cine stie ce job spectaculos gen inginer, nu va imaginati ce eforturi fac sa trimita un ban acasa.. stau cate 4 in apartament de 2 camere etc .. etc...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

scuze DOMI nu am vazut

 

deci nici acolo viata nu e asa de roz pe cat am vrea sa credem

 

dupa ce scazi din aia 1100 de euro minumul necesar observi ca si acolo ramai cu mana in c*r.

 

tot felul de povesti cu fel de fel de romani plecati prin lume care fac minim 3k pe luna am auzit si eu destule

Link to comment
Share on other sites

ce fel de inginer ? in ce domeniu?

 

Ingineri in constructii, ingineri automatisti sau electrotehnisti, o fata in IT, dar la ea saltul n-a fost foarte mare, de la 1000eur la 2000 si ceva.

 

in cazul rezidentilor nu e vb doar de bani. e vb si de conditiile de lucru, de echiparea spitalelor, si de ce poti sa invteti acolo, si ce poti invata aici. si salariule de vreo 3000 brut, la care se mai strang si garzile, deci oricum vine in jur de 2000-2500 in mana. multora le ofera spitalul si cazare (in fct de spital, bineinteles) in incinta. deci sunt unii care daca se screm, pot pune si 2000 deoparte. cred ca din orice unghi, nu poti compara cei 250 din romania. ;)

 

Exact, sa punem mai ales asta in balanta, dupa partea financiara.

 

La 1200 lei pe luna, iese total din discutie posibilitatea de a trai pe cont propriu.

Daca nu stai cu parintii, esti mancat.

 

Corect, faci 6 ani medicina fara anii de specializare, si nu poti trai. De-asta ne pleaca medicii si sincer ma bucur pt ei.

 

pai aia ziceam si eu ca nu poate fi 2500 euro salariul mediu cum zicea pimp

 

1400 ar veni pe luna, asta suna putin mai real , apropo astia sunt inainte sau dupa taxe?

 

Eu am zis ca nu stiu exact, Bala a confirmat, am impresia ca si el e inginer sau ceva. Dupa logica mea, nu merita sa pleci in Germania pe 1400eur. Ori pleci la un trai mai bun, ori stai aici unde de bine de rau faci o suma care sa-ti asigure ziua de maine (desi incerta).

Eu am dat exemple de oameni cu studii superioare, care au plecat de la bine la mai bine, pe domeniul lor. Degeaba ma duc eu care nu stiu o boaba de germana de exemplu, sa ma angajez la McDonalds. Ce am rezolvat? Nimic. SI as casgtiga 1300eur sa zicem. Nu fac nimic cu ei.

 

Te-au mai intrebat si altii, daca asa e de bine in Ro de ce nu te intorci?

Link to comment
Share on other sites

cum nu are legatura?, ti-am spus motivul pentru care nu ma intorc

 

am plecat nu neaparat din cauza traiului ci mai mult pentru ca m-am saturat de toata coruptia, de cocalari si de tarani

 

dar romania mi se pare mai ok sincer, in primul rand mi se pare mult mai sigura , aici parca nu as iesi noaptea sa ma plimb pe strada si asta nu inseamna ca stau in ghetto

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce este luat in calcul numai aspectul financiar atunci cand se vorbeste despre plecat din Romania? Ca nu e intotdeauna singurul motiv de a pleca din tara; legat de salarii si venituri versus taxe, sunt multi care vorbesc, dar realitatea e un pic diferita in sensul ca veniturile nu sunt chiar atat de mari, taxele, impozitele si asigurarile sunt mult mai mari in general decat in Romania, unde viata e clar mult mai ieftina.Eu personal cred ca o duci mai bine in Romania cu 1000 euro decat cu 2000 intr-o tara europeana, mai ales daca esti tanar si iti place sa iesi mult la restaurante, sa bei ceva in oras si sa mergi in cluburi, sa te distrezi.
Link to comment
Share on other sites

Eugen, dar cati au aici 1000eur? Noi vorbim despre medici care pleaca de la 1000ron\luna. Numai gazul iarna e 2-300ron la un apartament mic.

 

@viper, daca ar fi asa bine in Romania pt tine, sunt sigur ca ti-ai convinge prietena sa vina. Se adapteaza si strainii la noi, nu numai noi ne adaptam tarii lor. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu personal cred ca o duci mai bine in Romania cu 1000 euro decat cu 2000 intr-o tara europeana,

 

mult mult dar mult mai bine, asta spuneam si eu, in romania nu prea te omoara nici taxele , nici impozitele nici consumul zilnic nici nimic

 

dar e adevarat impozitul e mare la motoare mari,

Link to comment
Share on other sites

Eugen, dar cati au aici 1000eur? Noi vorbim despre medici care pleaca de la 1000ron\luna. Numai gazul iarna e 2-300ron la un apartament mic.

 

@viper, daca ar fi asa bine in Romania pt tine, sunt sigur ca ti-ai convinge prietena sa vina. Se adapteaza si strainii la noi, nu numai noi ne adaptam tarii lor. :)

 

au destui, asta e marea diferenta intre noi si aia din vest

 

daca in vest esti prost de bubui si nu stii sa faci nimic, tot faci un 1000 de euro spaland buda, eh la noi nu faci si mori de foame

 

ca rezidentii castiga 1200 ron pe luna? foarte adevarat , dar in 3 ani ajung si aia doctori si fac 1200 ron spaga/zi, deci sa nu le plangem de mila

 

daca coruptia din spitale ar fi eradicata si am da cu totii(salariatii) 100/lei pe luna in plus pentru sanatate am avea toti de castigat, dar atata timp cat trebuie sa mergi cu buzunarele pline pentru orice kkt nu are rost

 

pimp nu am spus ca o duceam fenomenal de bine in romania, per total imi e mai bine aici

 

si ca tot suntem pe un forum auto, da aici imi e mult mai usor sa-mi schimb masina sa fac plinu, chestii deastea, dar la ce masini imi cumpar eu(pana in 1000 lire) cand pica ceva ma simt nevoit sa o dau la fier vechi din cauza manoperei.deci schimb masina destul de des :D

 

am avut de exemplu un volvo s40, l-am luat cu 350 de lire, a inceput sa-mi patineze ambreiajul, 220 ambreiajul nou, plus 5 ore de manopera sa-l monteze, ora de manopera 150 de lire.

 

Ma da voi pe ce planeta traiti? Eu abia cunosc cativa in IT care ating si depasesc suma asta, de 1000 eur/luna.

 

pai tu nici nu vezi x6-uri si masini luxoase prin oras desi altii in acelari oras ca si tine spun ca e plin

 

am prieteni tehniceni constructori(nu ingineri) care fac peste 1000 pe luna asta acuma cand se contruieste mai greu

 

restul sunt contabili,agenti ce vand medicamente, toti fac peste 3000/4000

Link to comment
Share on other sites

@viper Pana una alta eu iti sugerez sa vii aici, sa umbli pe strada sa te uiti pe fetele oamenilor (eventual sa te uiti si catre trafic, nu vezi decat o masina de lux la 10, poate in Bucuresti sunt mai multe)... ca sa vezi cat de posomorati, cat de saraci, ce haine au si dupa aia sa vii la mine sa-mi zici ca in Romania se castiga 1000eur/luna la greu, pt ca nu stiu cati din cunoscutii tai atat au.
Link to comment
Share on other sites

Pai decat un opel astra, agila sau altele din astea, mai bine o dacie, sincer. Nu e nicio diferenta. Eu oricum tot spre un tdi tind, chiar daca il bag la bulgari. Ti-am zis si de ce, un golf V 1.9 de 105cp, nu are ce discuta cu un e36/e46 316, iar la 318i ii face fata. Toate astea la un consum cu 33% mai mic, cuplu mai mare etc.

Deci nu vad sensul unui motor mic pe benzina, care consuma multicel, cu atat mai mult al unui astra de 1.4.

Atunci un Opel Astra cu motor 1.3CDTI. Taxe mici, consum mic, putere suficienta sa zicem, intretinere ieftina si fiabilitate mai buna decat 1.9 TDI.

Link to comment
Share on other sites

in IT au scazut salariile la greu si in Vest. nu mai e veselia aia..in afara de cativa super specializati si care in plus si-au mai luat cate o certificare de project manager, PMPO macar, castiga un fel de rahat..

 

 

Un programator senior in Olanda ( 5 ani experienta) umfla cam 2500 net acum, fata de 4-5000 cat era prin 2000-2002 .

Stiu asta sigur ca am un prieten cu o firma acolo si numai ce a angajat vreo 3..

LA ce inseamna suport fie lvl1-2, admini de servere aia au ramas oarecum constant, dar nu se rup de bani nici aia..

 

Stiu asta sigur ca am un prieten cu o firma acolo si numai ce a angajat vreo 3..

iar 2500 net in amsterdam de exemplu sunt asa cam la limita... amsterdam e mai scump si decat londra..

 

e mai simplu acu sa iti deschizi birou in india si sa le dai la aia 200/ luna..

 

PRoblema mare in romania e coruptia, nesimtirea, neprofesionalismul, drumurile, spitalele...

pai poti sa castigi si 4000 E/ luna ca tot in gropile alea dai, si tot in spitalul ala imputit ajungi in caz de urgenta.. ca o clinica privata nu iti face nici un rahat..acolo te duci doar la consult..

toate lumea e nervoasa stresata, urla toti ca bivolii in calduri.. toti au impresia ca cineva vrea sa ii fure sa ii traga pe cosor.. o suspiciune dinasta bolnava.. inebunesti...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eugen, dar cati au aici 1000eur? Noi vorbim despre medici care pleaca de la 1000ron\luna. Numai gazul iarna e 2-300ron la un apartament mic.

 

@viper, daca ar fi asa bine in Romania pt tine, sunt sigur ca ti-ai convinge prietena sa vina. Se adapteaza si strainii la noi, nu numai noi ne adaptam tarii lor. :)

 

 

Credeam ca vorbim de romani care isi inmatriculeaza masinile in Bulgaria, nu de medici care pleaca de la 1000 ron pe luna :rolleyes:

 

Bani se castiga si in Romania, relax, depinde si de oras si de ce face fiecare, iar daca ai deschis discutia cu medicii, sa stii ca domeniul medical in Romania e unul din domeniile evazioniste la greu (las aici deoparte spaga), si ca sa fie salarii decente un pas ar fi o disciplina fiscala mai mare si o mai buna colectare a veniturilor la stat.Practic noi la orice taxa, buna sau nu, onesta sau nu, morala sau imorala, cautam un subterfugiu sa o eludam, dar tot noi suntem cei ce ne plangem ca nu sunt bani pentru drumuri, sanatate, educatie, etc.

Nu neg ca nu intotdeauna traseul banilor colectati este unul transparent si ca modul in care sunt distribuiti si chetuiti este onest, insa am ramas cu sechele din perioadele fanariote cand eram nefericiti ca plateam tribut si ne ascundeam galbenii si comuniste in care avutia nationala era de fapt o sintagma trista a unui mod in care ne bateam joc de bani si resurse si avem o reactie de refuz la orice taxa.Nu sunt de acord poate nici eu cu politicile guvernelor noastre si modul in care actioneaza (de multe ori fatis in defavoarea cetateanului roman), insa orice chestiune trebuie privita obiectiv si luate in calcul avantajele si dezavantajele ce le aduce majoritatii: in cazul acesta particular, o minoritate de cetateni romani(cei ce isi inmatriculeaza masinile in Bulgaria au de castigat prin plata unor taxe mai mici la statul bulgar) au ceva de castigat, dar majoritatea cetatenilor romani (care unii nici nu au masini, etc) pierd ca se colecteaza mai putini bani la bugetul de stat decat in cazul in care acei cetateni si-ar inmatricula masinile in Romania(in cazul in care considera absolut necesar sa detina acele modele de masini).

Edited by Eugen B
Link to comment
Share on other sites

Discutia oricum a evoluat in zona fiscala de la Bulgaria, pt ca de la bani incepe cand povestim despre inmatriculari pe Bg. Cat despre evaziunea fiscala, din nou, eu, ca cetatean care isi plateste impozitele si am masina inmatriculata pe Ro, ce vina am ca statul nu-si face treaba si permite?

 

 

Atunci un Opel Astra cu motor 1.3CDTI. Taxe mici, consum mic, putere suficienta sa zicem, intretinere ieftina si fiabilitate mai buna decat 1.9 TDI.

 

Mersi, m-am gandit si eu la asta, dar nu prea am incredere in Opel, de aceea am facut comparatia cu Dacia.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Discutia oricum a evoluat in zona fiscala de la Bulgaria, pt ca de la bani incepe cand povestim despre inmatriculari pe Bg. Cat despre evaziunea fiscala, din nou, eu, ca cetatean care isi plateste impozitele si am masina inmatriculata pe Ro, ce vina am ca statul nu-si face treaba si permite?

 

 

tu nu ai nici o vina ba din contra, daca toti ar fi ca tine, si statul si-ar face treaba

 

am avea si autostrazi am avea de toate ca asta ne omoara evaziunea fiscala, toti se chinuiesc sa palteasca cat mai putin sa se eschiveze dar cand e vorba sa ne plangem sunt primii

 

si pe principiul daca ala nu da factura/fura/nu plateste impozit etc, ce eu sunt mai prost sa nu fac la fel? putem sa mergem doar in cap

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.