Jump to content

problema turbina e39 525d 2003 suiera


Recommended Posts

salutare, am un e39 525d din 2003 automat iar turbina cred ca e pe duca. Masina are 241.000km, de la 230.000km am remarcat un mic fluierat, dar am zis ca nu e ceva grav, am citit unele postari ca este ceva normal, dar de ceva vreme a inceput sa faca foarte urat. Fluiera extrem de tare cand motorul este rece, iar dupa ce se incalzeste se mai domoleste fluieratul. Masina trage normal, iar in urma cu cateva zile mi s-a aprins in bord sa verific uleiul (turbina papa ulei cred. Masina a inceput sa scoata si fum albicios, inainte scotea doar negru si asta cand bagai piciorul in ea. Ceva sfaturi? Trebuie inlocuita turbina? sau ce e de facut. Multumesc!!
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca si la mine fluiera de cand am luat masina si sunt deja 2 ani

aha si daca ii manca uleiul si da cu fum de ulei tot linistit trebuie sa stea?

Uleiul ajunge in capul la piston unde poate face autoaprindere prin compresie. Practic motorul incepe sa functioneza pe ulei. Explozia din capul pistonului devine atat de violenta (uleiul avand putere calorica mai mare si fiind in cantitati mari) incat duce de cele mai multe ori la distrugerea acestuia. De obicei este afectat si arborele cotit si camasa blocului motor.

Turbina poate fii reparata te costa intre 250 euro si vreo 350 cu garantie 6 luni - 1 an. Daca pierde ulei trebuie curatat tot traseul de turbo admisie de uleiul scurs odata cu repararea turbinei.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

aha si daca ii manca uleiul si da cu fum de ulei tot linistit trebuie sa stea?

Uleiul ajunge in capul la piston unde poate face autoaprindere prin compresie. Practic motorul incepe sa functioneza pe ulei. Explozia din capul pistonului devine atat de violenta (uleiul avand putere calorica mai mare si fiind in cantitati mari) incat duce de cele mai multe ori la distrugerea acestuia. De obicei este afectat si arborele cotit si camasa blocului motor.

Turbina poate fii reparata te costa intre 250 euro si vreo 350 cu garantie 6 luni - 1 an. Daca pierde ulei trebuie curatat tot traseul de turbo admisie de uleiul scurs odata cu repararea turbinei.

 

am inteles, oricum saptamana asta aveam de gand sa merg la un service, cel mai probabil maine sau poimaine, timp in care nu o sa ma mai dau cu ea. Unde as putea sa o repar? Eu sunt din Sibiu

Link to comment
Share on other sites

am inteles, oricum saptamana asta aveam de gand sa merg la un service, cel mai probabil maine sau poimaine, timp in care nu o sa ma mai dau cu ea. Unde as putea sa o repar? Eu sunt din Sibiu

din pacate nu cunosc pe nimeni in Sibiu. Eu mi am reparato la un baiat la Suceava ( eu fiind din Constanta). Le are pe stoc si le trimite prin curier deja reparate. Tu o pui pe a ta la curier cand o primesti pe cealalta. O am de mai mult de 1 an si este ok. Garantia a fost de 1 an cu factura. pret 350 euro dar a mea este modificata. De atunci am mai luat cateva de la el pentru alte masini au fost intre 250 si 300 euro.

ps daca vrei iti dau numarul baiatului de la Suceava.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu cunosc pe nimeni in Sibiu. Eu mi am reparato la un baiat la Suceava ( eu fiind din Constanta). Le are pe stoc si le trimite prin curier deja reparate. Tu o pui pe a ta la curier cand o primesti pe cealalta. O am de mai mult de 1 an si este ok. Garantia a fost de 1 an cu factura. pret 350 euro dar a mea este modificata. De atunci am mai luat cateva de la el pentru alte masini au fost intre 250 si 300 euro.

 

si imi poti lasa un nr de contact sa iau legatura cu el? o sa il sun dupa ce o sa merg la service. multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.