Jump to content

remapare 530d


stefani

Recommended Posts

@mdln - Daca e vorba de Dragos de la Completechip, el e.

@stefani - Se da filtrul de particule jos se goleste fizic tot ce in el dar absolut tot sa nu ramana reziduri sau orice altceva ca sa nu se auda soricei in evacuare, iar apoi se monteaza inapoi, apoi se elimina din soft fara sa scoti niciun modul nimic, doar din laptop se face treaba si trebuie sa te conectezi la ECU masinii (ca si atunci cand faci o remapare).

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Da, acum tocmai si-a facut un Opel Speedster pentru el de 430cp pe 900 de kg modificat tot si se lauda cu un soft nebunie cica..

 

Vom vedea ce face cand se duce la Tulcea la Drag :)

 

PS: Cand faci ceva cu pasiune se pare ca iese bine :)

 

EDIT: Cred ca un pachet complet cu tot ce trebuie ar fi vreo 400 - 500 de euro (Eliminare DPF SOFT + FIZIC, REMAPARE ECU, DYNOTEST INAINTE-DUPA, DIAGNOZA INAINTE-DUPA)

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

DPF-ul il goleste cu spiralul cu bormasina,nu? Dar dureaza...trebuie date multe gauri si la cate site sunt...e ca naiba. Am vazut cateva operatiuni de genul pe forumuri straine. Chiar am postat pe niste thread-uri cateva poze dar nu le mai gasesc.

Dragos intradevar e softist. El modifica si nu doar copiaza softurile.

Link to comment
Share on other sites

DPF-ul il goleste cu spiralul cu bormasina,nu? Dar dureaza...trebuie date multe gauri si la cate site sunt...e ca naiba. Am vazut cateva operatiuni de genul pe forumuri straine. Chiar am postat pe niste thread-uri cateva poze dar nu le mai gasesc.

Dragos intradevar e softist. El modifica si nu doar copiaza softurile.

 

In momentul in care scoti DPF-uri pe banda rulanta nu mai dureaza chiar atat de mult daca esti experimentat cu aceasta operatiune.

Colegul costty de pe forum te poate lamuri , el a facut aceasta operatiune la dragos si nu a durat chiar atat de mult. (eu mi-am inlocuit cu downpipe de pe net cumparat si a durat 20 - 30 de min toata operatiunea)

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

In momentul in care scoti DPF-uri pe banda rulanta nu mai dureaza chiar atat de mult daca esti experimentat cu aceasta operatiune.

Colegul costty de pe forum te poate lamuri , el a facut aceasta operatiune la dragos si nu a durat chiar atat de mult. (eu mi-am inlocuit cu downpipe de pe net cumparat si a durat 20 - 30 de min toata operatiunea)

offtopic... ce nr ai la masina? posibil sa te stiu din trafic, daca e e60-ul ala grav dupa care imi curg balele :D

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici unul din linkurile alea, e luat de la o firma din Austria care avea o licitatie pe ebay, inox full era downpipe-ul si am dat vreo 100 de euro pe el.

Vad ca nu mai au licitatii, oricum dupa ce am cumparat eu au marit "start bidding price" la 130 de euro.

@bog - IS 50 UPM

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici unul din linkurile alea, e luat de la o firma din Austria care avea o licitatie pe ebay, inox full era downpipe-ul si am dat vreo 100 de euro pe el.

Vad ca nu mai au licitatii, oricum dupa ce am cumparat eu au marit "start bidding price" la 130 de euro.

@bog - IS 50 UPM

da... speli tot la x5 nu ? frumos e60

Link to comment
Share on other sites

Da, e super ok.

Uite ca am gasit site-ul si linkul: http://www.patchworks-chip.at/ger/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=6&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=72

 

Va oferi un sunet mai frumos a evacuarii (mai ales daca nu ai finale, cum nu am eu) comparativ daca golesti filtrul (nu e nicio diferenta de sunet).

 

EDIT: Mai ales ca din start in momentul in care scoti DPF-ul (oricum ar fi, downpipe sau golit) ai putere in plus, pe dyno a iesit diferenta de la 177cp la 181cp.

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Merci. Dar la tine dpf-ul e sub masina si e mult mai usor de umblat si modificat plus ca teava e dreapta. La mine e curbata plus ca are si un racord flexibil ca in link-ul care ti l-am dat.

 

Pentru mine cred ca ar fi asta http://www.patchworks-chip.at/ger/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=35&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=72 - 379euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.