Jump to content

E46 318 m43


Recommended Posts

500ml la luna, nu curge sub ea.......

 

o sa incerc sa fac niste poze mai bune poate reusesc chiar sa vad pe unde curge

in 1 poza in care se vede o fisa pe compresorul de ac sau nush exact ce e ala era luciu de ulei (asta dupa cateva ore prin bucuresti.

in poza 2 exact pe colt unde e mai curat tinda sa se murdareasca foarte repede de ulei.. dar buba e ca nu gasesc pete sub masina....

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc ca daca ulei nu gasesti deloc sub ea atunci motorul consuma ulei, sau eventual probleme pe la pcv etc. Mai ales daca pierzi atat. Eu gasesc ulei sub ea dar am probleme sigur la corpul filtrului de ulei si la capacul de la distributie.

Se vede ca pe acolo curge, am sa schimb cat mai repede garniturile si oringurile de la filtrul de ulei. Sper ca pe acolo sa curga cel mai mult. Am inteles ca schimbatul garniturilor de la capacul distributiei e mai complicat.....

 

Daca toata cantitatea aia de 500ml la luna e doar pierduta eu zic ca era imposibil sa nu gasesti ceva urme sub ea.

Scutul are urme de ulei pe el?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

500ml la luna, nu curge sub ea.......

 

o sa incerc sa fac niste poze mai bune poate reusesc chiar sa vad pe unde curge

in 1 poza in care se vede o fisa pe compresorul de ac sau nush exact ce e ala era luciu de ulei (asta dupa cateva ore prin bucuresti.

in poza 2 exact pe colt unde e mai curat tinda sa se murdareasca foarte repede de ulei.. dar buba e ca nu gasesc pete sub masina....

 

 

cum ai spus tu, pe luna... acum intrebarea este:

 

-cati km faci pe luna?... ca asa o luna poti tine in parcare si pierde uleiul pe pamant nu pe luna :console:

 

cati km are masina ?... ii dai talpa?... poate pur si simplu il haleste...

Link to comment
Share on other sites

nu am scut....posibil si din aceasta cauza sa nu gasesc nimic....pe la corpul filtrului este curat, mai ramane garnituri distributie...

 

Nu are nici o legatura lipsa scutului cu ce ar trebui sa gasesti sub ea. Te-ai uitat vreodata atent dimineata daca exista vreo pata de ulei sub motor? Daca o parchezi pe pamant sigur nu vei observa usor. Mergi cu ea o perioada iar cand va trebui sa o parchezi, sa faci asta intr-un loc curat si unde se pot vedea urmele usor.....gen beton, asfalt etc.

Link to comment
Share on other sites

Parcare pe beton, ocazional talpa... Stiu ca suna si este dubios la 500ml/luna sa nu gasesti nimic sub ea devine frustrant....

 

http://img685.imageshack.us/img685/8728/20130301091818.jpg[/img]

 

 

 

sambata am dat jos pompa ca sa imi fac loc si oarecum am gasit pirderea.....in partea stanga a motorului(unde am si incercuit) e ulei ca sa prajesti si cartofi...Dar la cat ulei e acolo, parcarea e luna!!!! tind sa cred ca este preluat de fulia de la ac si aruncat....asta ar fi singura explicatie pentru care nu gasesc pete in parcare...

 

am luat astazi setu' de garnituri pentru distributie si sper ca sapt asta sa le schimb...

Edited by geniu
Link to comment
Share on other sites

Parcare pe beton, ocazional talpa... Stiu ca suna si este dubios la 500ml/luna sa nu gasesti nimic sub ea devine frustrant....

 

http://img685.imageshack.us/img685/8728/20130301091818.jpg[/img]

 

 

 

sambata am dat jos pompa ca sa imi fac loc si oarecum am gasit pirderea.....in partea stanga a motorului(unde am si incercuit) e ulei ca sa prajesti si cartofi...Dar la cat ulei e acolo, parcarea e luna!!!! tind sa cred ca este preluat de fulia de la ac si aruncat....asta ar fi singura explicatie pentru care nu gasesc pete in parcare...

 

am luat astazi setu' de garnituri pentru distributie si sper ca sapt asta sa le schimb...

 

Asa ceva este imposibil. Oricat de aruncat ar fi tot ar trebui sa se scurga si pe jos. Trebuie totusi sa fie alta explicatie.scratchchin.gif

Link to comment
Share on other sites

Am luat in calcul ca mananca, dar in momentul cand trece peste 5k incepe sa scoata fumege, dar eu nu ma duc cu ea in 5k, deci iese din discutie si papatul uleiului....

 

@ mvpaul am renuntat sa caut o explicatie pentru asta....am cumparat setul de garnituri, ma duc sa service si sper sa rezolv aceasta pierdere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.