Jump to content

Inpa/DIS/GT1/SSS Progman/TIS/NavCoder/NCS Expert/WinKFP


Recommended Posts

Buna seara,

 

As dori sa stiu daca pot posta un link al unui website din Anglia - cabluri si software (vezi titlu) pentru codat BMW-uri intre 1996 - 2007. Am cumparat doua cabluri si softul pe cheie USB de acolo (acum caut un laptop de ocazie sa le pot folosi).

Daca nu e posibil sa postez, va trimit link-ul prin PM.

 

Numai bine,

munky

Link to comment
Share on other sites

Exact, credeam ca e cineva interesat sa isi programeze masina. Eu am cumparat sa citesc erorile si sa programez functii noi (ceva probleme cu modulul general).

Daca un Admin poate sa spuna regulile la postat, nu vreau sa fac reclama la altii care isi fac bani :)

Link to comment
Share on other sites

Pai le poti citi singur din regulament.

 

Super, inca un post din asta si sterg ce am scris mai sus :)

 

6. Legaturi si reclama. Nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a legaturilor spre alte situri sau forumuri. Daca este neaparat necesara o legatura, va rog însotiti-o de un text explicativ, care sa sugereze ce contine legatura si care e motivul pentru care este publicata. Noi nu facem reclama pe www.bmwclub.ro si va rugam ca atare sa nu faceti nici voi. NU este permisa reclama comerciala, in orice scop, fara acordul administratorilor forumului. Orice mesaj care intra in aceasta categorie va fi sters fara preaviz. De asemenea NU sunt permise anunturile de vanzare in afara forumului Mica Publicitate.

Edited by munky
Link to comment
Share on other sites

Pai in concluzie, ce e asa special cu site-ul ala? E mai ieftin, mai bun si mai mult decat ai gasi in ro.?

Din pacate nu stiu ce se gaseste in Romania. Am cerut aprobarea la Admin, cine e intersat, PM si va dau link-ul. Pentru cei increduli - nu sint platit de cei din Anglia sa le fac reclama...

 

Si in titlu ai toate programele care sint livrate, plus cabluri in functie de anul masinii etc etc

 

Ieftin? nu e asa de ieftin, dar cred (sper) ca e mai bun decit chinezariile de pe ebay, okazii si alte smecherii.

Edited by munky
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu stiu ce se gaseste in Romania. Am cerut aprobarea la Admin, cine e intersat, PM si va dau link-ul. Pentru cei increduli - nu sint platit de cei din Anglia sa le fac reclama...

 

Si in titlu ai toate programele care sint livrate, plus cabluri in functie de anul masinii etc etc

 

Ieftin? nu e asa de ieftin, dar cred (sper) ca e mai bun decit chinezariile de pe ebay, okazii si alte smecherii.

Presupun ca e vorba de cablul de la BM Technic care s-a recomandat in postarea de mai jos.Nu aduci o noutate. S-a discutat, e o interfata buna, am cumparat-o si eu.

 

Eu ti-l recomand pe asta chiar daca e ceva mai scump (280 lei cu livrare inclusa) . Nu-ti mai bati capul cu instalarea programelor ; fiecare program se instaleaza printr-un singur click . Un mare plus e ca NCS Expert functioneaza nativ pe x64 fara XP Mode sau masini virtuale .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca un "1 click installer" si compatibilitatea NCS Expert cu x64 merita cei 80 lei in plus fata de ce se gaseste pe okazii :thumbsup:

Si eu zic la fel, am tot citit pe net si e complicat sa instalezi programele. Inca nu am primit cablurile (am luat sa fie si cablul alb si cel negru, plus softul pe USB de 8GB).

Numai bine,

munky

Link to comment
Share on other sites

La cate setari se fac, mai ales pentru DIS, nu mai spun pentru Progman, CHIAR ma indoiesc ca e "1 click installer".

 

Uita-te pe site-ul lor (1 click installer la programele care se instaleaza pe laptop in VMPlayer cred, nu la programarea care o faci la masina). Dar fiecare crede ce vrea, am vazut si eu laptoape cu instalare in nativ, dar de la 2500 de euro in plus... sau daca ai bani, poti cumpara la 30000 de euro sistemul original de la BMW? :)

numai bine,

munky

Edited by munky
Link to comment
Share on other sites

La cate setari se fac, mai ales pentru DIS, nu mai spun pentru Progman, CHIAR ma indoiesc ca e "1 click installer".

Nu vorbesc din auzite. Am cablul respectiv si se instaleaza fiecare program printr-un singur click dupa cum am mentionat si aici .

Edited by ALEX_IS
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are VMPlayer? Poate VMware.... Oricum, ai cumparat si instalat cum spun ei pe site?

Am cumparat, astept pachetul - si Vmware Player sau VMware Workstation, care e diferenta? primul e gratuit, al doilea se plateste?

ciao

munky

Link to comment
Share on other sites

iti fac eu instalarea pe 80 de ron...dai? sau e scump...

Salut,

Nu e scump (daca trec prin Timisoara si instalezi in nativ pe laptop, te contactez) - problema e ca iti trebuie si clone chinezesc de ICOM sau OBS?

Am dat 100 de euro pe doua cabluri si un USB cu softul (pachet primit ieri). Am instalat de proba pe un calculator de birou (aveam doua chei de activare pentru soft, deci am utlizat o cheie din doua aiurea) dar mi-au mai dat gratuit o cheie de activare ca sa instalez pe doua "laptoape".

Instalarea e 1-click, SSS si DIS se instaleaza in VMWare Player si NavCoder e versiunea beta (25 euro sa cumperi o licenta).

Saptamana viitoare astept un laptop si o sa incerc pe masina DIS si poate NavCoder.

Ciao

munky

Link to comment
Share on other sites

pentru programele enumerate de tine nu ai nevoie de icom......

OBS ??? asta probabil e de la alta marca :)

 

munky vad ca esti inscris din 2005 pe forum....dar parca ai fi de ieri ....

OPS, nu OBS (greseala de tipar) - si apreciez intepaturile astea "prietenesti" :) tu de cind esti inscris? (ca si cum asta conteaza...)

 

BMW Optical Programming System (OPS) is used for Programming and Diagnostics

 

"On vehicle models from the E65 on, BMW is for the first time using fibre-optic cables as standard for communication between control units."

Edited by munky
Link to comment
Share on other sites

Da ce-i asa greu de instalat? Oricum masinile virtuale se salveaza cu totul, tre instalat doar INPA/NCS/WINKFP/EDIABAS care vin la pachet toate cu un installer :)

 

Sau mai simplu, va faceti o masina virtuala XP si in ea instalati tot ce trebuie, dupa aia o salvati pe un USB ceva, sa aveti ca backup, si nu mai tre instalat nimic :))

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.