Jump to content

Sondaj de opinie - Sofer


maha90

Recommended Posts

as face cum a zis un coleg mai sus. As chema platforma.

 

Bine ma, asta e o prostie pe care nici tu nici colegul de mai sus nu o credeti. O platforma e minim 150 lei si din cate stiu si tu trebuie sa fii acolo. Masina e cu frana de mana trasa si volanul blocat. Sa fim seriosi si sa nu ne mai dam mari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu as apela la un astfel de serviciu in cazuri izolate. In Londra deja exista asa ceva, suni la un nr si-ti aduc aia un sofer la locatie, apoi te duce acasa cu masina ta. N-am idee de costuri.

 

Probabil acei soferi de inchiriat au contracte cu asigurarile sau un regim special, stiindu-se faptul ca nu poti conduce in Londra o alta masina daca nu esti trecut pe certificat. Aici, in Romania, daca ar fi o asemenea firma si ai apela la serviciile ei, mereu te-ai gandi cum iti va conduce masina spre casa?...ce fel de sofer si om cu discernamant ar fi?? Aceasta mentalitate care este prezenta in multi din noi, ar face din start ca firma respectiva sa fie falimentara....vorba lui KIP.

Link to comment
Share on other sites

Am completat si eu primul test, dar am renuntat sa-l mai trimit si sa continui cu celelalte. Motivele ar fi cam urmatoarele:

- scala are prea multe variante de raspuns, raportata la intrebari. Consider ca o scala de la 1-3, sau cel mult 1-4, ar fi fost mai potrivita. Exemplu:

"EÂşti nervos/agitat atunci cand traficul este greoi?". Da sunt. Oare cat de mult, pe o scara de la 1 (foarte rar) la 8 (foarte des)? Eu unul, nici prea des, dar nici prea rar... Ce sa raspund? 4? 5? Poate 6? O astfel de imprecizie poate vicia usor rezultatul.

- este probabil o "gaselnita" psihologica sa repeti aceeasi intrebare in cadrul unui test, formulata diferit, sau sa introduci intrebari echivalente, pentru a determina sinceritatea celui care raspunde. Aceasta gaselnita este insa utilizata exagerat in testele de mai sus, fapt care mi-a displacut de "8" pe o scara de la 1 la 8.

- consider ca testele pishologice care se bazeaza pe raspunsul voluntar al subiectilor ar trebui sa fie mai compacte.

Link to comment
Share on other sites

Pai te duce acasa cu masina ta, esti cu el in masina, il vezi cum conduce, nu vad care ar fi problema.

 

Da, in cazul acesta mai putin, chiar daca ar exista totusi oarecare semne de ingrijorare. Trebuia sa precizez mai sus, in situatiile cand trebuie sa-ti duca masina acasa sau din punctul A in punctul B, cand nu poate merge si proprietarul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.