Jump to content

nevoie DIY pentru parasolare iluminate si oglinda centrala heliomata


danielanelise

Recommended Posts

Salut. Cum vei vrea sa faci iluminarea la parasolar? Te gandesti sa dai gaura la plafon pt a introduce lampa sau lampa direct pe parasolar? Pt varianta din urma oare nu gasesti parasolare cu lampa din dezmembrari care sa se potriveasca la masina ta?
Link to comment
Share on other sites

salut.ma puteti ajuta si pe mine cu un DIY pentru parasolare iluminate si un DIY pentru oglinda centrala heliomata cu led alarma(cu 5 fire la numar)?masina pe care as vrea sa le instalez este bmw e46 320d nfl.va multumesc

 

daca plafonul tau nu are asa ceva, va trebui sa tai din el sau sa iei unul care are deja gauri pt noile plafoniere. Ar fi ceva de munca pt ca trebuie dat jos plafonul si trebuie sa ai mare grija sa nu il indoi.

La plafoniere ar fi indicat sa ai si acel cadru metalic ce vine pe partea din interior a plafonului, in care se fixeaza clemele plafonierei. pt alimentarea lor poti sa tragi fir din cutiuta din spatele panoului de sigurante. cutiuta cu fire rosu/galben daca bine mai stiu. ca sa fi sigur, poti sa dai jos plafoniera din torpedou si sa te uiti ce culoare are firul ce merge la ea. unul sigur e maro ( acela e firul de masa).

Link to comment
Share on other sites

pt alimentarea lor poti sa tragi fir din cutiuta din spatele panoului de sigurante. cutiuta cu fire rosu/galben daca bine mai stiu. ca sa fi sigur, poti sa dai jos plafoniera din torpedou si sa te uiti ce culoare are firul ce merge la ea. unul sigur e maro ( acela e firul de masa).

 

Pt alimentarea lor nu ar fi mai usor sa traga fire de la un plus si un minus al unei lampi de citit din plafoniera? Eventual si cu siguranta pe cablu. Nu cred ca ar fi vreun risc.....bineanteles este obligatoriu sa existe si un fel de intrerupator la parasolar.

Link to comment
Share on other sites

toate e 46 au lampa de citit. de acolo o sa tragi si tu curent, nu-ti trebuie fire separate. Eu asa am facut si pt oglinda electrocrom si pt. make-up lights.

La e36 nu e nevoie decat sa decupezi plafonul cu un cutter. Nu e nevoie sa dai jos plafonul, e absurd, insa trebuie sa fie pozitionata gaura exact ca la cele care au venti asa din fabrica, altfel o sa nimeresti in vre-o traversa, si nu are loc lampa. La mine a fost simplu pt ca am si trapa, si dupa ce am dat jos si capaul de la butonul trapei a fost usor de tras firele.

Link to comment
Share on other sites

Oare i-am putea sugera colegului sa caute in dezmembrari parasolare cu lampi in ele? Sincer, unele sunt mult mai frumoase....mie imi plac mai mult cele de la peugeot cu lampi in dreapta si stanga oglinzii decat cele de la bmw ingropate in plafon. Parasolarele sunt frumoase ca model, as putea sa-i fotografiez prinderea, sa le masor lungimea si latimea inclusiv lungimea pana la carligul de prindere.....si daca se potriveste, norocul lui. Nu va mai trebui sa gaureasca si sa cumpere lampi separate.rolleyes.gif
Link to comment
Share on other sites

 

mda, tot 3 butoane vad, probabil ca au fix aceleasi fire in spate. trebuie sa se lege la firul care alimenteaza becul din mijloc.

Link to comment
Share on other sites

nu vezi bine, prima are 1 buton, a 2a are 3 butoane. langa butonul din mijloc sunt 2 gauri

 

daca se leaga la firul de la plafoniera, luminile de la parasolare or sa se aprinda odata cu luminile din masina cand desui masina sau cand opresti motorul.

Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

mda, tot 3 butoane vad, probabil ca au fix aceleasi fire in spate. trebuie sa se lege la firul care alimenteaza becul din mijloc.

 

Cele din laterale nu sunt butoane. Sunt niste gauri unde sunt introduse doua leduri pt a vedea in intuneric unde sa apesi. Sau poate doar niste simple gauri pt cleme.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

nu vezi bine, prima are 1 buton, a 2a are 3 butoane. langa butonul din mijloc sunt 2 gauri

 

daca se leaga la firul de la plafoniera, luminile de la parasolare or sa se aprinda odata cu luminile din masina cand desui masina sau cand opresti motorul.

 

destul de ciudat, sa ai un singur buton, adica un singur bec, e mai rudimentar ca la logan, nu credeam ca exista asa ceva pe e46.

Plafoniera are un fir de plus si o masa, pe firul de plus e curent tot timpu(eu daca las las intrerupatorul de la plafoniera pe pozitia mijlocie , incui masina si trag de clapa de la usa, mi se aprind luminile in interior.)

Nu se aprind luminile din parasolar odata cu plafoniera, pt. ca luminile din parasolar au interupatorul lor propriu, mai mult au masa gandita de asa natura incat nu inchide circuitul decat cand parasolarul e coborat.

Eu mi le-am facut cu mana mea si asa mi le amintesc.

Link to comment
Share on other sites

destul de ciudat, sa ai un singur buton, adica un singur bec, e mai rudimentar ca la logan, nu credeam ca exista asa ceva pe e46.

Plafoniera are un fir de plus si o masa, pe firul de plus e curent tot timpu(eu daca las las intrerupatorul de la plafoniera pe pozitia mijlocie , incui masina si trag de clapa de la usa, mi se aprind luminile in interior.)

Nu se aprind luminile din parasolar odata cu plafoniera, pt. ca luminile din parasolar au interupatorul lor propriu, mai mult au masa gandita de asa natura incat nu inchide circuitul decat cand parasolarul e coborat.

Eu mi le-am facut cu mana mea si asa mi le amintesc.

 

Pt partea cu un singur bec, asa sunt multe masini standard, iar in privinta iluminatului la parasolare toate trebuie sa aibe intrerupatorul lor propriu. Daca s-ar trage fir de la plafoniera atunci ar trebui sa actionezi intrerupatorul de la plafoniera de fiecare data cand cobori parasolarul sau sa deschizi usa deci.....nu e binegetlost.png

Link to comment
Share on other sites

Pt partea cu un singur bec, asa sunt multe masini standard, iar in privinta iluminatului la parasolare toate trebuie sa aibe intrerupatorul lor propriu. Daca s-ar trage fir de la plafoniera atunci ar trebui sa actionezi intrerupatorul de la plafoniera de fiecare data cand cobori parasolarul sau sa deschizi usa deci.....nu e binegetlost.png

plafoniera e mereu alimentata, cand vrei sa-ti lumineze apesi butonul, inchizi circuitul si ai lumina, pe fir ai +~12V si cu plafoniera stinsa si aprinsa. gresesc?

Poate am tras de la vre-un fir de la alimentarea trapei, tin minte ca am incuiat masina si am masurat sa vad care are curent, si am tras de acolo.

Link to comment
Share on other sites

masina este un e46 touring si am lampi la picioare,la oglinda centrala plafoniera simpla si in spate plafoniera cu spoturi pentru citit.parasolarele care vreau sa le montez,le-am cumparat din dezmembrari si au lampile aferente care vin montate pe plafon.la parasolare am doua fire(am inteles ca au un microintrerupator) iar lampile au si ele doua fire. Edited by danielanelise
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce faci gaura in plafon cum a spus colegul de mai sus, un plus de la plafoniera il duci la microintrerupator iar celalalt fir al microintrerupatorului va merge spre lampa. Firul de minus din lampa merge direct la firul de minus al becului din plafoniera. Ideal ar fi sa pui si sigurante pe cablu....daca gresesc sper ca vreun coleg mai experimentat sa ma corecteze in legatura cu sigurantele. Baftathumbsup.png
Link to comment
Share on other sites

am fost la garaj si am trecut si culorile firelor.

 

parasolar:un cablu de culoare MARO iar celalalt GRI/NEGRU si lampa:un cablu de culoare MOV/GRI iar celalalt GRI/NEGRU.cum le leg avand in vedere ca nu stiu care ii cablul de plus si minus?

 

oglinda:

1-maro/negru

2-verde/alb

3-rosu/negru

4-albastru galben

5-gri/negru/galben

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.