Jump to content

Upgrade discuri frana e46 fl 320d


dmarc

Recommended Posts

Salutare,doresc sa mi fac un upgrade la frane care stiti este vreo diferenta la dimensiu intre e46 fl 320d si e46 nfl 325i :rolleyes:

teoretic da.

si crezi ca e upgrade daca pui discuri de frana de 325i la 320d sau invesrs?!!!:frantics:

dimensiunile sunt diferite de 320d la alt 320d...

daca vrei upgrade de frana nu incepe cu discurile, pt ca nu e mare filozofie.

mult mai bine ar fi sa iti iei placute de frana sport EBC, yellow, sau red, pune-ti racorduri flexibile metalice, etrieri cu mai multe pistonase si apoi discuri.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,doresc sa mi fac un upgrade la frane care stiti este vreo diferenta la dimensiu intre e46 fl 320d si e46 nfl 325i :rolleyes:

 

In cazul in care consideri ca ai nevoie de un upgrade la un 320d, cel mai probabil ai discurile si placutele uzate sau de proasta calitate.

Sistemul de franare de BMW e gandit in concordanta cu puterea masinii, ba chiar peste in comparatie cu alte marci.

Link to comment
Share on other sites

originale pentru raportul performanta-cost. Eu am schimbat la a mea cu discuri ate si placute, cam scumpe dar isi faceau treaba foarte bine :) Eu zic, ca sunt foarte bune si cele originale si nu necesita discuri sau placute care mai de care, mai ales daca motorul si masina sunt stock :)
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspuns.

Si ignorand pretul, discurile ATE POWER + placute ATE CERAMIC sunt mai bune decat cele OE?

 

da, eu am avut discuri ATE power cu placute si pot sa zic ca se comportau mai bine decat cele originale, mai ales la franarile violente

Link to comment
Share on other sites

deci, ca sa inteleaga tot omul.

in urma cu vreo 2 ani mi se parea ca al meu E46 nu franeaza bine si m-am apucat de studiat problema, care pana la urma era de la amortizoare :)

discurile cu gauri, santuri sau combinate nu fac nimic altceva mai bine decat cele fara astfel de "desene" decat ca se racesc mai repede.

Si aici vorbim de situatii in care discurile sunt folosite intens pe mai multi km - un drum sinuos de munte pe care conduci cu viteza, franezi violent si des - aici discurile stock se incing si frana are o tendinta de patinare.

Daca exploatezi masina in conditii normale nu ai nevoie de astfel de discuri decat pentru design - se vad frumos printr-o janta cu vedere mare la disc :)

Cam aceeasi treaba e si cu placutele. in situatia descrisa mai sus _ discuri F incinse- cele stock nu fac fata cum ar trebui, pe cand cele cermice isi fac treaba chiar si pe un disc stock.

ATENTIE!! placutele ceramice fac zgomot la franare!! in unele cazuri poti sa zici ca franeaza fier pe fier.

 

Personal, am montat placute EBC redstuff si racorduri flexibile cu camase melalica Goodridge, iar la inceput franele tineau cam la fel - sau cel putin asa mi s-a parut, totul pana am schimbat amortizoarele. Se vede insa diferenta pe Transfagarasan :)

Asadar, daca vi se pare ca frna e ineficiente verificati mai intai, amortizoarel, apoi elesticitatea racordurilor de frana - sa nu fie elastice, garniturile sistemului de frnare, faceti o aerisire completa -inclusiv la repartitor -e pe langa cutia de viteze-parca asa imi amintesc, si apoi treceti la schimbul placutelor, discurilor etc.

BAFTA si frane tari.

Link to comment
Share on other sites

acum mai am putin cu supapa de vacum de la egr care maine mi o schimb si apoi trec la frane :goodjob:

 

gully suspensie am sport FK adusa personal din germania sunt foarte multumit de ea personal fiind la al 4 lea e46 :)) pot sa spun cu mana pe inima un e46 cu suspensie sport e alta masina

Link to comment
Share on other sites

acum mai am putin cu supapa de vacum de la egr care maine mi o schimb si apoi trec la frane :goodjob:

 

gully suspensie am sport FK adusa personal din germania sunt foarte multumit de ea personal fiind la al 4 lea e46 :)) pot sa spun cu mana pe inima un e46 cu suspensie sport e alta masina

 

am spus eu ceva de suspensie?! de care si ce?!

m-am referit doar la amortizoare UZATAE, fac mult in procesul de franare,

degeaba ai suspensie sport, daca ai amortizoare uzate

nu ma refer la cazul tau in special ci in general la toti care vor un upgrade la frana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.