Jump to content

Motor zgomotos 320xd


Recommended Posts

Salut. Sunt nou pe acest forum asa cum sunt nou si ca posesor de bmw. 320xd fabricatie 2009, euro4, 165000 km, 177 cp. Mi-am dorit f mult masina asta iar acum dupa o luna de utilizare sunt f dezamagit. Mi se pare ca are un motor foarte foarte zgomotos, cutia de viteze e aspra adica parca ar freca ceva in interior, nu aluneca usor in viteza, iar la viteza de peste 150 hm/h zgomotul in habitaclu este foarte puternic. Asa fac toate sau poate am luat o teapa de 15500 euro? Per total poate multi veti rade dar la toate capitolele pe care le-am enumerat bmw este surclasat de vechiul meu mondeo 2.2 tdci ceea ce ma omoara. Pareri? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut. Sunt nou pe acest forum asa cum sunt nou si ca posesor de bmw. 320xd fabricatie 2009, euro4, 165000 km, 177 cp. Mi-am dorit f mult masina asta iar acum dupa o luna de utilizare sunt f dezamagit. Mi se pare ca are un motor foarte foarte zgomotos, cutia de viteze e aspra adica parca ar freca ceva in interior, nu aluneca usor in viteza, iar la viteza de peste 150 hm/h zgomotul in habitaclu este foarte puternic. Asa fac toate sau poate am luat o teapa de 15500 euro? Per total poate multi veti rade dar la toate capitolele pe care le-am enumerat bmw este surclasat de vechiul meu mondeo 2.2 tdci ceea ce ma omoara. Pareri? Multumesc

 

sal,

 

la subiect : N47 2.0 D e un motor destul de zgomotos si trepidant dar depinde cu ce compari. cutia la mine functioneaza la 200.00 km impecabil si fin. zgomote la viteza nici vorba.

comparatie cu mondeo e hilara.

daca nu ai observat o diferenta MAJORA de la mondeo la 320, atunci ori esti lipsit de gust, ori ti-ai luat o masina "calarita". altfel, pentru mine e greu sa inteleg.

 

luand ca si comparatie, mazda 6 este in clasa lui modeo. se stie ca mazda face masini fine si fiabile. am in familie mazda 6 nou-nouta 2012. de fiecare data cand ma urc in ea, sunt fericit la gandul ca conduc un 318 D 2008.

 

poate ne dai si tu mai multe detalii cu ce nu iti place, de unde ai luat masina, daca ai verificat-o , etc.

 

bafta si bine ai venit !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si la BMW-ul meu 320 aud un zgomot ciudat pe care nu pot sa-l identific : intre 1500-2000 rpm parca imi suna ceva la motor, dar nu sunt 100% convins ca e motorul sau in bord ceva. Era si mai zgomotos, ca urmare m-am dus la service, unde mi-au constatat ca in loc de 130.000 km am in jur de 200-250.000 de km. Trebuia sa-mi schimb lantul de distributie la motor + role (nu ma prea pricep). Lantul era deja lungit, uzat. In continuare aud acel zgomot ciudat (ca si cum ar veni de la motor in situatia sus prezentata), dar macar stiu ca nu e distributia.

Cand o sa se faca mai cald, demontez tot bordul si sa vedem ce se intampla. Macar sa pot exclude bord-ul.

Link to comment
Share on other sites

Cand ziceam de zgomot la viteze mari ma refeream la izolarea habitaclului. Nu mi se pare normal ca o masina de 40-50 mii euro noua sa fie izolata asa prost.ca alte posibile probleme. E normal sa tremure manerul schimbatorului de viteze? Masina am luat-o de la un smecher din cluj boldy care nu prezenta incredere l-am verificat si multi se plangeau de tepe. Dar am fost cu un prieten inginer auto dupa masina, a mers cu ea s-a uitat sa nu fie lovita, mi- a dat ok de principiu apoi am dus-o si am verificat-o complet la bmw autotransilvania cluj la un tip pe care prietenul meu il cunostea acolo. Nici o problema. Edited by gornoviceanu19
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai luat de la boldy, sper ca esti constient ca, in primul rand, km nu sunt nici pe departe cei reali ! De aici si diversele probleme pe care le semnalezi, mai putin cea cu zgomotul in habitaclu care nu are legatura !
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul de la motor e foarte probabil sa fie de la distributie. E o problema foarte cunoscuta a motoarelor n47.

 

Zgomotul pe care il auzi la viteze mari esti sigur ca un "zgomot de rulare"? Nu de alta dar daca ai 320xd poate sa fie vreo problema pe la diferential, cutie etc. Oricum probabil ca la cutie ai o problema daca zici ca nu intra bine.

Link to comment
Share on other sites

schimbatorul are acel tremurat tot timpul. asa sunt ele. despre zgomotul la rulare sincer nu stiu ce sa zic. chiar e o masina antifonata fata de o masina clasa medie gen ford mondeo, mazda 6, honda, vw, etc.

vezi sa nu fie alte sunete si vezi si de anvelope. deobicei sunt runflat si unele suna ca naiba. eu le-am schimbat ca ale mele faceau un huruit infernal. am pus normale si tot ok.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.