Jump to content

Tacanit motor regulat


Recommended Posts

Salut,

 

De curand am achizitionat un BMW E91 06/2008 (318d 143CP). De la inceput s-a auzit un tacanit la motor, cel care mi-a vandut-o a spus ca este din role.

Am fost cu masina la BMW AG Motors (Pitesti, Arges) si mi s-a spus ca este din role si curea, le-am schimbat si zgomotul n-a incetat sa se mai auda. Am fost la 3 mecanici (2 service-uri si un mecanic de meserie) si s-a dat cu parerea. Unul a spus ca s-ar putea sa fie din role si curea doar ca i-am spus ca s-au schimbat si s-a ajuns la concluzia ca este distributia. Celalalt la fel cu curea sau distributie, mecanicul de meserie a luat prin eliminate de la curea, fulie si motor si a mai spus ca este o problema cu compresia ca nu are deloc (dar asa sunt BMW-urile cu motorul acesta, cand il opresti se mai invart rolele timp de approx. 2-3 secunde.

 

Un prieten cu acelasi tip de BMW doar ca avea motorul de 2.0 177 CP si mi-a spus ca mai mult ca sigur este din lantul de distributie.

Tacanitul este la un interval regulat de 1,5 secunde cam asa, cateodata se aude mai tare cateodata mai incet, dar nu inceteaza sa dispara.

 

Am inteles de pe acest forum ca aceasta problema la distributie apare la majoritatea motoarelor din 2008 luna 6. BMW-ul are 234000 KM reali, adus recent din Germania.

 

Tin sa va spun ca am avut un BMW E90 din 2005 cu aproximativ 400,000KM reali si nu a avut nici un fel de problema cu distributia.

 

Vreau sa va intreb cam cat costa o distributie originala BMW si sa-mi spuneti daca ati mai avut aceasta problema si cum as putea sa rezolv.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Din ce ai descris tu, e foarte posibil ca asta sa fie problema.

Ar ajuta foarte mult sa pui un filmulet cu sunetul, si colegii care s-au batut de aceasta problema o sa iti poata da mai multe detalii.

Dar oricum ar fi, tot la service vei primi verdictul final.

In mare cam asta ar fi: distributia.

 

Spor in identificare si rezolvarea problemei.

Link to comment
Share on other sites

Buna idee cu filmuletul, o sa revin cat de repede posibil cu el.

 

La service mi s-a spus de curea si role pe care le-am schimbat...

 

Distributia cam cat costa? Am auzit ceva in jurul a 1400 RON originala BMW + manopera la un service cam 3-400RON...

Link to comment
Share on other sites

3500 aprox. facuta la cineva care se pricepe. asta fara vibrochen care e recoamandat si ala sa il schimbi, dar nu arunca banii. la km aiai nu merita. schimba doar distributia si vei mai merge mult si bine. cauta si tu un service care se ocupa express de bmw, ca ei cunosc problemele si au mai schimbat distributii, sunt si pe forum cativa.

eventual zi de unde esti si poate te ajuta cineva cu o recomandare.

 

si oricum, trebuie gasita exact sursa sunetului, nu poti merge pe ghicite

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa caut sa iau alta de la alt BMW sa o pun dar nu cred ca e din fulie...

 

A si mai am o problema cu Efficient Dynamics care nu merge intotdeauna cand scot din viteza si las pe liber cu rotile oprite. Astazi s-a oprit la toate semafoarele cum ar trebui sa mearga dar uneori nu merge.

 

Sunt din Mioveni, Arges (Pitesti)

Link to comment
Share on other sites

nu merge tot timpul functia start-stop. isi calculeaza automat cand poate opri si cand nu, in functie de baterie, necesarul de aer la interior, motor rece, etc

 

si uita de ea, ca iti face rau la motor...eu nu o folosesc niciodata

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si cam cat timp as mai putea sa merg asa cu ea?

 

 

Raspunsul e evident: pana se rupe lantul, daca intr-adevar de acolo e zgomotul.

 

 

O expun la vreun risc daca mai merg 2-3 luni cu ea asa?

 

 

Deja suna a joc de noroc. Nu poti niciodata sa stii cand castigi sau pierzi.

Link to comment
Share on other sites

Poi ia vezi, zi sa schimbe fulia, daca face tot asa sa o puna pe aia veche inapoi si la revedere :rolleyes: oricum banuiesc ca are ceva uzura incat a dat verductul un mecanic de la Motor AG nu? nu cred totusi sa fie asa cretini si mecanici astia, sa puna omu' sa schimbe o fulie cu minim 250€ degeaba ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.