Jump to content

E70 -Schimb Ulei cutie de viteze X5 DA sau NU ?


Ioan NEACSU

Recommended Posts

Nu exista asa ceva. Ti-a zis tie cineva ca nu se schimba uleiul in acele cutii, dar nu exista cutie capsulata.

 

Toate cutiile au un buson de umplere si altul de golire. Nu exista cutie fara ulei.

 

 

Am avut Ford 5 ani de zile si stiu foarte bine ce vorbesc, nu trebuia sa-mi spuna nimeni nimic. La cutia manuala de la modelul 1.6 DURATEC nu exista buson de drenare. Si daca nu gresesc la fel este si la modelele 1.6 si 1.8 TDCI. De fapt, nici nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, te poti interesa pe internet si vei vedea ca am dreptate. La inceput si eu eram la fel de contrariat. Referitor la cutiile "capsulate", asa le denumesc cei de la BDT Ford, sau cutii fara intretinere. Cu riscul de a ma repeta, la modelul mentionat mai sus, NU SE SCHIMBA ULEIUL, SE VERIFICA SI DACA ESTE NEVOIE DOAR SE COMPLETEAZA.

 

Nu am spus niciodata ca ar exista cutii de viteza care sa functioneze fara ulei!

Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva. Este o ineptie. Degeaba te contrazici cu mine, ceea ce spui este imposibil.

 

Cum sa existe doar buson de completare si sa nu existe buson de golire?

 

Si la BMW cutiile automate au oficial ulei lifetime, insa desigur ca poti schimba uleiul daca vrei.

 

Uite si un ghid:

 

http://www.focusfanatics.com/forum/showthread.php?t=162394

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva. Este o ineptie. Degeaba te contrazici cu mine, ceea ce spui este imposibil.

 

Cum sa existe doar buson de completare si sa nu existe buson de golire?

 

Si la BMW cutiile automate au oficial ulei lifetime, insa desigur ca poti schimba uleiul daca vrei.

 

Uite si un ghid:

 

http://www.focusfanatics.com/forum/showthread.php?t=162394

 

In primul rand, motorizarea la care se face referire in link-ul postat de tine nu are legatura cu ce vorbeam noi ... Este o motorizare si o transmisie care nici nu s-a vandut la noi in Romania.

 

In al doilea rand, sper ca link-ul de mai jos sa te lamureasca si sa terminam cu offtopic-ul ca stricam topicul omului.

 

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=54&t=70644&start=20

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa vad pentru ca nu am cont.

"Si eu am schimbat uleiul din cutia de viteze. Masina a fost ridicata pe elevator si ne-am "chiombit" juma' de ora dupa buson de golire, ei bine nu am asa ceva orice ar spune pozele sau Etis sau Microcat sau Sfantul Petru :)).

Ca sa scurgem tot uleiul (aici eu am fost maniac, am vrut sa-l scurg pe tot pana la ultima picatura) mecanicu' a dat jos capacul de la baia de ulei a cutii de viteze (cre'ca asta era capacu' ala) si am asteptat cuminti 10-15 minute pana nu a mai curs nimic. S-a pus capacul loc si umplerea s-a facut scotand sonda de marcheariere. Au intrat aproape 2l de ulei Mobil 1 75W-90 Synthetic Gear Lube LS si sunt mai mult decat multumit de rezultat: intra mai usor in viteze indiferent de anotimp, am scapat de "agatarea" in momentul cuplarii marcheariere si cel mai important ma simt impacat ca am facut-o si pe asta."

 

Copy-paste la postarea userului viper_x. De aici se intelege ca nu avea buson de golire la cutie. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca pur si simplu n-a fost in stare sa gaseasca busonul.

 

 

:goodjob:

 

asta a fost maxima :goodjob:

 

Deci, un om care a avut Ford echipat cu acest tip de transmisie iti spune ca NU ARE BUSON DE GOLIRE . Dupa care posteaza un link de pe forumul ford in care se arata clar acest lucru, dupa care, un alt coleg de forum iti confirma existenta acestui tip de CV. Tu tot pui la indoiala lipsa busonului de golire ... Foarte tare .

 

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o relevanta ca a avut cineva acel tip de transmisie. Una e sa fii proprietar si alta este sa fii mecanic.

 

Si pe forumurile de BMW sunt multe tampenii. Nu m-as mira sa fie valabil acelasi lucru si pentru forumurile Ford.

 

Tu iti repari singur masina? Ai vreo experienta in mecanica auto?

Link to comment
Share on other sites

Focus 04-08/Focus C-MAX 03-07 (CAP)

Data fabricaĂžiei 11.2007

Motor 1.6L Duratec 16V PFI (100PS) Sigma (vezi plansa)

Sa imi lasi o serie de caroserie de la fordul respectiv...sunt tare curios de lipsa busoanelor.

 

Nu mai am Ford-ul de aproape doi ani, asa ca mi-e imposibil sa furnizez o serie VIN. Dar se poate vedea si in fisa tehnica postata de tine ca NU EXISTA BUSON de DRENARE .

Link to comment
Share on other sites

HP = busonul de la apa :sorcerer: habar nu ai ce vorbesti Service Premium noi toti suntem habarnisti nu ai inteles?

 

 

ps: l-ai omorat cu sabia lui :frantics: mai mult iti da lectii de citit fise tehnice :purple:

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Da. E busonul de la lichidul de frana. :lol:

 

Busonul vietii :))) Deci are sau nu are buson ? :download:

Evident.

 

Nu exista asa ceva. Cutie capsulata. Exact cum credea lumea dupa '95 cand au aparut masinile cu multe plastice la motor. Ziceau samsarii ca sunt motoare capsulate ca sa nu dai jos vreun plastic sa vezi pierderile de ulei.

 

Orice cutie are buson de golire si buson de supraplin. Indiferent daca e schimbul de ulei pe gustul producatorului sau nu.

 

Am schimbat uleiul pana si la un Citroen C3 cu cutie manuala robotizata. Adica e o cutie manuala, insa are niste schimbatoare automate electrice care schimba treptele pentru tine.

La aia nu gaseam busonul de umplere. L-am cautat vreo 2 ore. Ajungeai la el doar daca demontai carcasa filtrului de aer si bateria. Daca nu-l gasesti nu insemna ca nu exista.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

 

 

I-am facut praf topic-ul omului :popcorn:

 

Oricum, este ultima mea postare :console:

 

Deci, pentru ultima oara, modelul C-Max(cel dat de tine ca exemplu) chiar daca este echipat cu acelasi motor, cutia de viteze este modelul MTX75 ! Iar Focus, dispune de modelul IB5 . Sunt doua CV diferite . Deci pentru a doua oara vorbim de lucruri diferite .

 

La 120K cand am schimbat ambreiajul, am intors cutia pe toate partile si am verificat fiecare centimetru in parte. NU ARE BUSON DE DRENARE . http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?t=1174677

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.