Jump to content

tremura motorul la franare e46 320d


Recommended Posts

salutare am un bmw 320d e46 din 2000 in momentul in care ma apropi de semafor sau de o intersectie si o las pe liber cand calc frana motorul incepe sa tremure si imi misca toata masina, daca calc imediat ambreajul si piceorul este tot pe frana se opreste din tremurat , daca este pe liber si nu calc frana nu tremura, in momentul in care calc frana si tremura cum se opreste masina pe loc de nu se mai invarte roata isi revine, uneori dar foarte rar ma trezesc cu ea ca tremura din senin stand pe loc la relanti se misca de parca ar fi tractor.. a mai patit cineva asa ceva si a gasait o rezolvare ?
Link to comment
Share on other sites

salutare am un bmw 320d e46 din 2000 in momentul in care ma apropi de semafor sau de o intersectie si o las pe liber cand calc frana motorul incepe sa tremure si imi misca toata masina, daca calc imediat ambreajul si piceorul este tot pe frana se opreste din tremurat , daca este pe liber si nu calc frana nu tremura, in momentul in care calc frana si tremura cum se opreste masina pe loc de nu se mai invarte roata isi revine, uneori dar foarte rar ma trezesc cu ea ca tremura din senin stand pe loc la relanti se misca de parca ar fi tractor.. a mai patit cineva asa ceva si a gasait o rezolvare ?

Salut.O cauza posibila poate fi volanta cu masa dubla.A fost schimbata vreodata volanta,din 2000 si pana in prezent?

Link to comment
Share on other sites

nu este volanta pt ca a fost schimbata si daca ar fi din volanta dece in momentul in care calc frana face si daca nu apas pedala de frana nu tremura

iar in momentul in care apas pedala de frana tremura motorul pana se opreste roata la masina apoi se stabilizeaza dupa 2 secunde sunt multe lucruri care se bat cap in cap

Link to comment
Share on other sites

tampoane motor, motor deplasat. daca e injectorul, trebuie sa bata si la relanti

la relanti face da rar de obicei dupa ce o omor putin in rest merge bine.. iar la tampoane mi.a spus un mecanic din craiova (gabi) "expert in bmw" pe craiova , toata lumea merge la el ca nu ar fi rupte ca nu ar trebui sa imi faca asa rau la viteza mica, el a spus tot la fel ceva de injectorul cu fir, senzorul de la frana de sub pedala, pompa volanta, a insirat toate cauzele ca pe margele :)) nimic concret

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.