Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Nu exista diferenta de confort intre 18 si 19. De 7 ani merg cu talon de 35 si nu am avut probleme.

 

Diferentele apar din trecerea de la anvelope runflat la anvelope normale.

 

Tine doar de modul in care abordezi suprafata pe care esti.

Edited by mmneg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai asa am gandit si eu,ca nu ar trebui sa fie diferente de confort,insa anvelopele sunt run flat indiferent daca jantele sunt pe 18* sau pe 19*,deci rigida va fi oricum.O sa comand si un set de roti de iarna,pe 17* pentru ca mai mici nu se pot pune pe modelul meu,asa ca o sa am parte de ceva confort cateva luni pe an :no:
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa te gandesti totusi ca daca faci pana si nu ai run flat te cam uiti la ea. sau distrugi cauciucul. dar daca faci pana in mijlocul pustietatii?

 

masina este destul de grea ca sa fie confortabila cu 19 cu runflat.

incearca un mini cu 17 cu runflat si vei vedea ca masina ta ti se va parea cea mai confortabila din lume

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Alegerea culorii de exterior a fost nediscutabila sa zic asa,deoarece asta mi-am dorit,alta culoare nu as fi ales ( cu singura mentiune Estoril Blau , insa nu era asa serioasa din punctul meu de vedere ).Nu am vrut negru nemetalizat,cu toate ca era gratis sa zic asa,fiindca imi place nuanta de negru metalizat de la BMW iar la interior cel mai usor de intretinut este negru,nu se murdareste de la jeans si nu este asa pretentioasa.
Link to comment
Share on other sites

Ma tot gandesc ca jantele sunt cam maricele si cred ca inca pot renunta la ele,sa ramana cu cele pe 18" de la pachetul M,care sunt incluse in pret.Cei care au 19" ce sfaturi imi dati,tinand cont ca eu merg cu masina zilnic,majoritatea timpului prin Bucuresti.Atunci cand am ales m-am gandit ca oricum 18" este mult si am de suferit la gropi,sine,etc asa ca daca tot voi incetini peste tot unde am " obstacole " de ce sa nu iau 19" care arata intr-un fel,cum s-ar zice !

 

am avut 19'' pe M6 si 21'' pe Cayenne, absolut nici o problema. Ma rog, tine si de tine, banuiesc ca nu esti nebun sa sari borduri cu jante de 19. Atentie sporita la gropi si aia e.

 

Acum am pe 18 si am strambat o janta intr-o gropapa "surpriza", deci tine si de noroc probabil.

 

Jantele sunt foarte misto, eu as ramane la astea de 19, insa nu iti dau sfaturi pe banii tai.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de bani aici,deja am platit avans in configuratia initiala,e vorba strict de minimul confort. Cred ca o las asa cum este,daca nu sunt multumit,asta este....macar arata wow !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai raman la cele pe 19" pentru ca arata foarte bine si o sa merg iarna cu 17" ,deja comandate,posibil sa ajunga inaintea masinii....Deja numar zilele si sper ca ajunge in maxim 1 luna.In sfarsit o sa am o masina care sper sa nu ma dezamageasca pe Transfagarasan/Transalpina !
Link to comment
Share on other sites

Pai raman la cele pe 19" pentru ca arata foarte bine si o sa merg iarna cu 17" ,deja comandate,posibil sa ajunga inaintea masinii....Deja numar zilele si sper ca ajunge in maxim 1 luna.In sfarsit o sa am o masina care sper sa nu ma dezamageasca pe Transfagarasan/Transalpina !

Am facut transalpina cu Dacia 1310 si nu m-a dezamagit:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sincer am fost la Bavaria si eu acu ceva timp pentru ca m-a tentat ft mult sa o cumpar. Cunoscand pe cineva am facut test drive Constanta-Tulcea. Aproape 300 Km. Masina este extrema ca si look si tinuta de drum. Dezamagitoare au fost 2 lucruri:

1.Consum-nu stiu ce dau ei dar cand am plecat tocmai a facut full si la intoarcere am completat 47 litri.Masina a mers in mare parte la peste 150km/h si in general doar condusa sportiv.Mentionez ca nu s-a intrat cu ea prin oras mai mult de 15-16 km ci doar la drum intins pe o sosea ft buna. Consumul nu ma deranjeaza- este ca fapt divers mare pt un motor de 2L

 

2.Raportul la schimbare a cutiei automate dezamageste in mers sportiv. Gandeste extrem de mult la kick down. Daca nu esti atent o poti pati rau.Trebuie sa ii dai mai din timp ca sa ia "fuleu".

 

In rest nu pot obiecta nimic. Frumoasa,confortabila,sportiva.

Edited by Silviu1980
Link to comment
Share on other sites

FRE, sa te poarte sanatos! Abia astept sa vad cum arata.

 

 

 

[...]Aproape 300 Km.[...]

1.Consum-nu stiu ce dau ei dar cand am plecat tocmai a facut full si la intoarcere am completat 47 litri.Masina a mers in mare parte la peste 150km/h si in general doar condusa sportiv.Mentionez ca nu s-a intrat cu ea prin oras mai mult de 15-16 km ci doar la drum intins pe o sosea ft buna. Consumul nu ma deranjeaza- este ca fapt divers mare pt un motor de 2L

 

 

 

Mare? Nu e mare, e enorm. Totusi nu prea-mi vine sa cred ca o masina de 2l de generatie noua, consuma cat un V8 de acum 17 ani. (ca sa nu zic mai mult)

Link to comment
Share on other sites

FRE, sa te poarte sanatos! Abia astept sa vad cum arata.

 

 

 

 

 

Mare? Nu e mare, e enorm. Totusi nu prea-mi vine sa cred ca o masina de 2l de generatie noua, consuma cat un V8 de acum 17 ani. (ca sa nu zic mai mult)

Cand dai peste 30k euro pe o "tabla" inseamna ca ai si bani sa mergi cu ea. Asta inseamna cand incerci sa scoti imposibilul din 4 pistoane chiar si cu 2 turbine la benzina.

Link to comment
Share on other sites

Consumul de benzina nu ma astept sa fie mic,insa hai sa ne gandim ca totusi raportul putere / consum nu este unul exagerat.In Bucuresti ,media de consum,reala,cea calculata la pompa,cu masina anterioara,respectiv Mercedes E 220 CDI - 170 cp,nu a fost niciodata,in cei 6 ani cat am avut masina,sub 11,7%.Eu am gandit ca si F30 328 xDrive,nu cred ca va consuma mai mult de 13 - 14%.Luand in considerare diferenta de pret intre motorina si benzina,ca si costuri tot pe acolo ajungem.Colegul Silviu,daca atunci cand ai mers cu masina,ai tras de ea in toate situatiile,e normal sa ai un consum asa mare,indiferent ca ai fost la drum intins si nu in oras.In fine,o sa constat eu cand imi va sosi masina cum este realitatea si voi posta aici,imediat ce o inmatriculez,intentionez sa plec la un drum pe afara de cateva mii de km,asa ca ma voi convinge cu siguranta si de performante dar si de consum.
Link to comment
Share on other sites

1. 15.6% e un consum decent dacĂŁ se trage de mașinĂŁ. Plus cĂŁ mai conteazĂŁ și combustibilul folosit și vremea și altele.

 

2. Așa pĂŁtește cam oricine nu este obișnuit cu o cutie automatĂŁ. DupĂŁ ce o ĂŽnțelegi nu te vei afla niciodatĂŁ ĂŽntr-o situație neplĂŁcutĂŁ. Cutia aia e chiar foare reușitĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

1. 15.6% e un consum decent dacĂŁ se trage de mașinĂŁ. Plus cĂŁ mai conteazĂŁ și combustibilul folosit și vremea și altele.

 

2. Așa pĂŁtește cam oricine nu este obișnuit cu o cutie automatĂŁ. DupĂŁ ce o ĂŽnțelegi nu te vei afla niciodatĂŁ ĂŽntr-o situație neplĂŁcutĂŁ. Cutia aia e chiar foare reușitĂŁ.

 

1. pentru un motor de 2.0 si o cutie in 8 trepte + mers in exterior si o viteza de 150km/h ca medie, mie personal mi se pare un consum MARE.

Link to comment
Share on other sites

 

 

2.Raportul la schimbare a cutiei automate dezamageste in mers sportiv. Gandeste extrem de mult la kick down. Daca nu esti atent o poti pati rau.Trebuie sa ii dai mai din timp ca sa ia "fuleu".

 

 

cam asa fac toate cutiile automate, totusi ma gandeam ca la modelele astea noi au mai redus din lag, se pare ca nu

Link to comment
Share on other sites

Consumul de benzina nu ma astept sa fie mic,insa hai sa ne gandim ca totusi raportul putere / consum nu este unul exagerat.In Bucuresti ,media de consum,reala,cea calculata la pompa,cu masina anterioara,respectiv Mercedes E 220 CDI - 170 cp,nu a fost niciodata,in cei 6 ani cat am avut masina,sub 11,7%.Eu am gandit ca si F30 328 xDrive,nu cred ca va consuma mai mult de 13 - 14%.Luand in considerare diferenta de pret intre motorina si benzina,ca si costuri tot pe acolo ajungem.Colegul Silviu,daca atunci cand ai mers cu masina,ai tras de ea in toate situatiile,e normal sa ai un consum asa mare,indiferent ca ai fost la drum intins si nu in oras.In fine,o sa constat eu cand imi va sosi masina cum este realitatea si voi posta aici,imediat ce o inmatriculez,intentionez sa plec la un drum pe afara de cateva mii de km,asa ca ma voi convinge cu siguranta si de performante dar si de consum.

Colegul FRE..sincer sunt fericit cand vad oameni care vor musai benzina. Masina este foarte tare... consumul era normal sa fie asa la halul in care "am dat in ea" :))

Iti urez multa distractie cu ea. Apropos eu conduc 2500 benzina si stiu cat de cat despre consum si alte alea.Si acum vreau 3000 benzina. Fata de diesel care in timp se uzeaza foarte repede fata de benzina si sunt si mai problematice se merita consum mai mare decat timp si nervi pierduti prin service-uri. Iti urez sa te bucuri maxim de masina, pt ca merita toti banutii.

Edited by Silviu1980
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg despre ce lag se vorbeste , nu are lag steptronicul de pe E90 si are asta ? Nu pot sa cred . Poate multi nu stiu sa foloseasca o automata si sa comande schimbarea vitezelor din acceleratie .Pana si E46 daca are suficient cuplu se misca f bine cu automat . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.