Jump to content

A C bmw e38 725 tds din 97


Recommended Posts

salut.daca ma poate ajuta cineva?!deoarece am cumparat bmw in decembrie nu am avut nevoie de AC pana acum cateva zile cand a venit caldura.cand am setat temperatura la 17 grade am constatat ca in loc sa se racoreasca el continua sa bage aer cald.totusi cand l-am cumparat mergea AC-ul pt ca l-am verificat dar dupa ce am ajuns cu masina casa si am inceput sa o cunosc mai bine am constatat ca dadea aer cald intr-o parte si aer rece in cealalta parte desi temperaturile erau setate amandoua la 16 grade.acum nu mai baga aer rece in nici o parte a masinii indiferent de ce temperartura setez.daca puteti sa ma ajutati va rog mult sa faceti acest lucru.tin sa precizez ca siteul este de un real folos si pe mine personal m-a scutit de multe vizite la mecanici si m-a ajutat sa-mi rezolv singur problemele pe care le-am avut cu masina.
Link to comment
Share on other sites

Sa incerc si eu un raspuns in ideea in care poate gasim vreo posibila cauza.

 

Compresorul se aude cand cupleaza/decupleaza? Mai are freon instalatia? Daca ai pierderi de freon deja e oarecum complicat pentru tine pentru ca ma gandesc la evaporator core care e oarecum foarte greu de inlocuit.

 

Prima cauza posibila la care m-am gandit eu e legata de electrovalvele care trebuie sa se inchida/deschida, adica reperul 1 din schema de mai jos (am facut selectia pentru masina mea, presupun ca si la tine e la fel)

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=GF21&mospid=47511&btnr=64_0621&hg=64&fg=18.

 

Pretul piesei respective este oarecum descurajator dar cu putina munca se repara. Unvicont a fost destul de amabil sa-mi arate procedeul asa ca o sa-i dau quote dansului :)

 

 

Ca sa fie treaba clara uite si unde se afla.

 

http://img842.imageshack.us/img842/9694/locationofthehcv.jpg

 

 

Nu poate fi neaparat vorba de lipit fire, acolo se pot forma si niste depuneri care le impiedica sa lucreze cum trebuie. Nu poti sa iti dai seama pana nu desfaci piesa respectiva.

 

Asta ar fi un punct de plecare. Ne zici ce rezolvi si mai discutam pe tema asta. Idei gasim oricand. Spor la treaba! :)

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.