Jump to content

Softwater tuning


Xander221

Recommended Posts

ti-l recomand pe George de pe forum, eu am facut la el seria 1 (120d) si audi a4 (1.8T), am fost foarte multumit de rezultat si in vreo 5 ani nu a fost nici o problema.

 

Suna-l la: 0727.854.471

Link to comment
Share on other sites

Da e N47 dar am 163 cai,si de ce anume este vulnerabil?:)

 

atunci iti recomand softul de 177 cai, probabil masina ta e cu power reduction din belgia.

mergi la valymad sa-ti scoata power reduction-ul si sa-ti softeze masina pe 177 cai cum e normal la acel model.

motorul tau este destul de sensibil pe partea de distributie si sunt cazuri in care s-a rupt, fara tuning.

de aceea iti recomand sa nu faci tuning, ci doar sa te limitezi la softul de 177 cai.

Edited by RobyS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

atunci iti recomand softul de 177 cai, probabil masina ta e cu power reduction din belgia.

mergi la valymad sa-ti scoata power reduction-ul si sa-ti softeze masina pe 177 cai cum e normal la acel model.

 

Good copy :)) ,masina e originara din Belgia.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai 163cp inseamna ca e varianta cu power reduction (fosta masina de firma prin Belgia) sau varianta efficient dynamics parca.

Vulnerabil N47 e doar la distributie...oarecum. In rest resoftarea se face fara probleme.

La Exelixis de curand au facut un E92 320d 177cp (masina fisului lui Dragnea din TR) si au scos 213cp si din cuplu o crestere destul de mare...350Nm stock - 431Nm.

Link to comment
Share on other sites

ce repeta acest Andrei_VUV dupa mine :)

Mister Ecou as zice :D

 

*nu te lua dupa el ca bate campii cu firma aia si resoftari de enspe sute de cai pe N47.

 

Ok si daca resoftez sa-i scot power reduction o sa aiba aceleasi facilitati ca si pana acum ?Am vazut ca nu e chiar ok sa faci resoftari si updateuri.

Link to comment
Share on other sites

ce drac de treaba are dyno ala cu softul de fabrica de 177 cai ????

 

Xander : nu o sa se schimbe nimic in afara de puterea masinii + imbunatatiri ale strategiei.

Se pune ultimul soft fara reducere de putere, dezvoltat de bmw.

 

No risk !

 

VUV : harta aia de cuplu/putere parca-i facuta de un copil oligofren.... nu-ti da nici o senzatie ... e frectie....

Edited by RobyS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Robys...in primul rand n-ai observat ceva interesant. Puterea max stock nu e 177 dupa cum vezi. Lucru intalnit si-n alte teste.

Frectie chiar nu e. Totusi e o diferenta de peste 70Nm...si pe langa asta masina e 320dA. La manuala am inteles ca se ajunge pana la 460Nm max safe.

 

Xander ,am verificat dupa VIN si se pare ca e varianta Efficient dynamics de 163cp / 380Nm (la cuplu nu sunt sigur dar asa stiam). Codul motor e N47T.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.