Jump to content

sunet curele..


Recommended Posts

cel care mi-a schimbat curelele, nu mi-a schimbat si rolele, asa ca zgomotul e posibil sa apara si de acolo.

cat despre portiera se deschide din interior, se deblocheza (adica inchiderea centralizata functioneaza). Nu o pot deschide din exterior. Sper sa am ceva timp sa ma ocup si de ea, atata cat pot. (unde nu stiu intreb sau cer parerea altora mai experimentati)

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

are idee cineva cum se schimba rolele intinzatoare, caci varianta cu creta nu a tinut si sincer ma irita rau sunetul asta, cand merg cu masina numai "sssttttstttstststst" aud. Pentru ca nu prea am timp sa stau langa mecanic si am ajuns la concluzia ca mesterii astia fac treaba numai daca stai langa ei, altfel se grabesc, sa termine repede, si fac "lucru de mantuiala".
Link to comment
Share on other sites

foarte simplu my friend

-intinzi intinzatorul de la clima cu o tubulara de 16 de la piulita aia special pusa pt asa ceva pe el apoi bagi un blocator(un cui) in gaura speciala c a sa ramana tensionat apoi dai jos cureaua!

-cu un torx 45 sau 50 parca, tensionezi intinzatorul de la alternator(bagi torxu in surubu in care e prinsa rola), bagi tot asa un blocator, apoi scoti cureaua

-fiecare intinzator are 2 suruburi, le localizezi si le desfaci

 

asta in cazul in care schimbi cu tot cu intinzatoare, ca am mai auzit variante ca schimbau doar rolele...ceea ce nu-i recomandat

daca schimbi doar rolele, fara intinzatoare, vezi ca surubul de la rola intinzatorului de la alternator are sens invers!

 

cel care mi-a schimbat curelele, nu mi-a schimbat si rolele, asa ca zgomotul e posibil sa apara si de acolo.

cat despre portiera se deschide din interior, se deblocheza (adica inchiderea centralizata functioneaza). Nu o pot deschide din exterior. Sper sa am ceva timp sa ma ocup si de ea, atata cat pot. (unde nu stiu intreb sau cer parerea altora mai experimentati)

Multumesc mult!

 

vezi ca pe marginea usii, sub mecanismul ala care tine usa inchisa e un butonas, vezi poate e ala dereglat!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

vezi ca pe marginea usii, sub mecanismul ala care tine usa inchisa e un butonas, vezi poate e ala dereglat!

 

 

mecanismul usii functineaza acum. Remediere (imi este rusine, ca nu m-am gandit la asta <_< ): curatare cu "spray de contact".

Maine sper sa am timp sa cumpar rolele.Din cate am vazut sunt 3.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu mai suna dupa ce am schimbat rolele de la cureau pentru alternator si pompa de apa. Sper sa ramana asa, pe cea de la clima inca nu am schimbat-o.

Multumesc mult pentru ajutor inca o data!

PS: Pentru cei care vor vrea sa-si schimbe culele si rolele singuri sa stiti ca este posibil. Trebuie doar putina atentie si rabdare.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat rolele (dupa parerea multora trebuia sa le schimb), dar sunetul nu venea de la ele ci de la alternator. Cred ca un rulment (curea noua - tensiune mai mare) de la axul pe care sta rotorul.

E ceva de lucru acolo, dar am incercat o solutie de compromis - sa il ung fara sa il desfac. Deocamdata nu mai suna asa de tare, sa vad mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.