Jump to content

Am nevoie de niste pareri.


Recommended Posts

Buna ziua , de vre-o 3-4 zile sunt posesorul unui 525d e60 an 2004 cu un motor de 292000(reali zic eu). De curant mi-au aparut o serie de probleme pentru care imi fac griji, si anume:

1.Imi apare o chei in bord cu galben si imi spune ceva de genu "dont stop energy, go bmw service"

2.Asta era de cand am luat-o un fum alb la capacul ala de pe motor.

3.Uleiul trebeuie schimbat imi arata pe bordul de la masina -4100 km (e mult , putin ?! ) ce ulei imi recomandati ?!

4.Are o usoara smocnitura cand ajunge in treapta 1-2 pana se opreste pe loc.

5.Imi arata licidul de frana care nu stiu , trebuie schimbat sau complecat, as dori si la asta un raspuns daca se poate.

 

Mentionez ca sunt nou, cu acest model , nu si cu bmw in general... si nu sunt prea "fan" servisuri pentru ca orice servis are parearea lui.. si doar piese cumparate aiurea , si intr-un final nici o rezolvare. As dori un sfat in privinta schimbari uleiului, intentionez sa il schimb singur.. deoarece ma aflu in germania si ma ajunge destul de mult manopera, pot aprea erori pe computer sau ceva de genu ?! Multumesc

Link to comment
Share on other sites

bun, la punctul nr.1, cheia ta, banuiesc ca ai buton start and stop, nu mai face contact cum trebuie si iti da eroare in Idrive.Trebuie sa te duci la un tester sa vezi exact care este treaba!Ulei poti sa-i bagi BMW longlife 5W30, lichidul de frana trebuite sa-l schimbi daca iti arata eroare, este in jur de 100 de lei cu tot cu manopera!Celelalte probleme nu-mi dau cu parerea.
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua , de vre-o 3-4 zile sunt posesorul unui 525d e60 an 2004 cu un motor de 292000(reali zic eu). De curant mi-au aparut o serie de probleme pentru care imi fac griji, si anume:

1.Imi apare o chei in bord cu galben si imi spune ceva de genu "dont stop energy, go bmw service"

2.Asta era de cand am luat-o un fum alb la capacul ala de pe motor.

3.Uleiul trebeuie schimbat imi arata pe bordul de la masina -4100 km (e mult , putin ?! ) ce ulei imi recomandati ?!

4.Are o usoara smocnitura cand ajunge in treapta 1-2 pana se opreste pe loc.

5.Imi arata licidul de frana care nu stiu , trebuie schimbat sau complecat, as dori si la asta un raspuns daca se poate.

 

Mentionez ca sunt nou, cu acest model , nu si cu bmw in general... si nu sunt prea "fan" servisuri pentru ca orice servis are parearea lui.. si doar piese cumparate aiurea , si intr-un final nici o rezolvare. As dori un sfat in privinta schimbari uleiului, intentionez sa il schimb singur.. deoarece ma aflu in germania si ma ajunge destul de mult manopera, pot aprea erori pe computer sau ceva de genu ?! Multumesc

Las-o asa ca merge bine.la ce SERVIS sa mergi sa schimbi uleiul?

Cum dracu sa nu fie mult 4k km peste revizie?DAca ai depasit intervalul de schimb crezi ca trebuie schimbat?Cu "smocnitura" e greu si la lichidul de frana merge si asa ce iti trebuie frana? E pt dobitoci...dai drumu la muzica tare si o incheietura pe volan si se rezolva totul plus ca nu vezi nici macar bordul deci...nici o eroare.

 

Imi cer scuze pt ironie dar nu pot sa nu rad cand vad limba romana masacrata si mai ales intrebari de genul: nu am schimbat uleiul de 400000km trebuie schimbat? Pai tu ce crezi?

Link to comment
Share on other sites

@ virgilaurelian multumesc frumos pentru sfat, dar nu are buton star-stop.

@ thekid , ce treaba are limba romana cu ce am spus eu, probabil a fost o intrebare banala, dar asta nu inseamna ca ma iei peste picior. eu am intrat si am postat aici pentu niste pareri, daca nu stii sa dai un sfat , sau un raspuns mai bine te-ai abtine, de copiii ca tine e plina frumoasa noasta tara !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.