Jump to content

motorul nu trage!


Recommended Posts

salut!am cumparat un bmw 320d, e90 an 2005cu motor de 150de cai 110kw si am descoperit ca masina nu trage!cand o accelerez pana in 2000-2500 turatii cum nu s-ar alimenta bine!precizez ca masina nu a functionat de aproape 3 ani nu sa mai mers cu ea din 2010!astazi am pus-o pe tester si imi da aceste erori; 41A2 si 4494. cei de-acolo mi-au spus ca prima eroare ar fi regulatorul presiune supraalimentare si a doua eroare ar fi senzor de pozitie al regulatorului!ma poate ajuta cineva?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ups. Cumva am inteles ca are e46. Greseala mea.

 

Si totusi si colegul VNB are tot turbina actionata electric la 320d e90 si a avut simptome asemanatoare si zicea ca a scapat de problema schimband ceva electrovalva :pardon:

 

LE: Am gasit:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/116300-3-ul-meu/page__view__findpost__p__1685640

 

electrovalva de recirculare gaze . Oste o piesa de plastic cu furutnase (de vacum!?) undeva in partea de sus a motorului (probabil partea vacumatica de control a turbo ) Ca si simptome : la talpa grea (gen accelerare de intrare pe autostrada din spatiu servicii)intra in limp mode .Dupa cam 5-10 minute de mers sub 3000 rpm eroarea disparea si masina era iar ok . Pe tester la Bavaria nu aparea nici o eroare . Au diagnosticat-o cei de la Dormag si au si schimbat piesa si de atunci problema a dsiparut complet . Aceiasi problema am avut-o si la fosta Astra GTC 1.9 .

 

 

Si :

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/116300-3-ul-meu/page__view__findpost__p__1682384

 

 

buna si bine v-am gasit ,

 

Intre timp prin toata nebunia am ramas fara o oglinda(inscriptionata) si am schimbat electrovalva turbo .

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Ups. Cumva am inteles ca are e46. Greseala mea.

 

Si totusi si colegul VNB are tot turbina actionata electric la 320d e90 si a avut simptome asemanatoare si zicea ca a scapat de problema schimband ceva electrovalva :pardon:

 

Nu! Lui i se rupsese tija de la actuator, care e electronic, nu actionat prin vacuum (prin electrovalva). El a schimbat actuatorul cu totul, dar era intr-o confuzie cand a postat aia cu electrovalva. La e90 320d exista electrovalva doar la EGR si la clapetele de pe galeria de admisie.

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Sau electrovalva de la turbo.

 

Si vezi ca ai fleet edition, pt ca 320d e90 din 2005 are 163 cp, nu 150cp.

Bravo! Din cate stiu eu nu este 320d e90 din 2005 cu 150 cp este doar cel de 163cp. Si inca ceva esti sigur ca acele erori sunt bune? Am cautat si eu si nu am gasit nimic despre erorile acelea la prima eroare e posibil sa nu fi inteles tu bine si sa fie P14A2 (Exhaust gas pressure sensor, bank 1 - range/performance problem) Probable cause - Wiring , exhaust gas pressure sensor. Iar la cealalta nu am gasit nimic! Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Nu! Lui i se rupsese tija de la actuator, care e electronic, nu actionat prin vacuum (prin electrovalva). El a schimbat actuatorul cu totul, dar era intr-o confuzie cand a postat aia cu electrovalva. La e90 320d exista electrovalva doar la EGR si la clapetele de pe galeria de admisie.

A fost o confuzie :pardon:

 

Si tu esti pe langa...e varianta cu power reduction. :pinch:

 

 

Asta i-am zis si eu ca are Fleet edition, model in care are activat power reduction pt tari gen Belgia in care la masinile de firma s-a activat aceasta functie pt reducerea taxelor. Probabil e adusa de afara :thumbsup:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.