Jump to content

BMW 320d M Paket (accident in Austria)


stelain302

Recommended Posts

Cu scuzele de rigoare si poate am postat gresit rog moderatori sa ma ierte dar sunt disperat ,(deprimat) si va rog din suflet poate cineva ma poate ajuta cu problema mea.Sa va spun ce am patit.Am cumparat BMW-ul din Germania imi doream o asemenea masina poate un model mai nou dar a fost dupa bugetu meu.In drum spre Romania am avut accident pe autostrada in Austria ii cazuse unui tir roata de rezerva nu am apucat sa-i iau numaru ,ora - pe la 4 dimineata, eram pe banda din stanga roata de tir am luat-o cu partea stanga masina sa ridicat in sus si ma-m izbit de parapet dar cu rotile din stanga am mers pe parapet cu rotile din dreapta eram pe asfalt s-au julit jantele si cauciucurile partea stanga nu a fost zgariata ma refer la tabla.Acum stricaciuni 75 % din bara din fata e avariata daca i-as schimba bara ar arata ca noua masina problema e dedesupt am radiatoru sau radiatoarele sticate caseta de directie poate si coroana ,intercooleru plus alte stricaciuni pana nu desface mecanicu nu stiu exact tot.Probabil maine imi va face lista cu tot.Sa nu mai zic ca am sunat dupa un priten sa ma ia din Austria cu platforma (alta cheltuiala).Am postat astazi ,poate se uita cineva care este in domeniu si ma poate ajuta ,maine sau zilele urmatoare voi reveni cu tot ce e sticat la masina si poate ma indruma de unde sa-mi cumpar second hand pisele dar de la oameni de incredere nu as dori sa cumpar de la cineva o piesa si sa-mi trimita ceva stricat.M-am tot uitat pe net sunt foarte multi care vand piese second hand.BMW-ul e din 2003 (in afara de piele ,trapa si navigatie) scaune sport, volan in trei spite sport m cu comenzi plus altele.Daca am avut unele greseli de exprimare (nu am fost cooerent) sau gramaticale imi cer scuze dar nici noaptea nu am somn gandindu-ma ce ghinion am sau ce am gresit eu in viata sa am un asemenea ghinion sa nu ma pot bucura de masina.Va Multumesc Edited by stelain302
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat... recomandarea mea este sa nu te grabesti sa achizitionezi piese SH doar ca sa o vezi iar functionala cat mai repede.

 

Eu daca as fi in situatia asta si as vrea sa tin masina, as cumpara piese noi in asa fel incat sa mearga impecabil cand termini reparatia.

Bineinteles tu decizi impreuna cu mecanicul daca merita investitia. Daca faci achizitii treptat o sa fie si mai usor de suportat financiar si la final stii ca te poti baza pe acele piese.

 

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Maine (sper ca stau ca pe ace) sau zilele urmatoare imi va spune ce am stricat plus toata amenda (ma gandesc cu pise noi) si sa-mi fac si eu un calcul ce sa-mi iau nou ,ce cumpar second hand si nu ,nu am adormit.Eu am luat primul roata in spatele meu sau inprastiat bucati din bara ,a avariat masina din spate roata a sarit in dreapta si a avariat alte doua masini patru masini eram trase pe dreapta acum daca stau sa ma gandesc bine ca nu m-am rasturnat puteam sa si mor nu credeam ca o sa am ocazia sa merg pe doua roti.Cat am stat acolo si mi-am asteptat pritenu sa vina dupa mine am plans de ciuda(am plans ca un copil) ma gandeam chiar asa de ghinionist sunt ,mi-am zis mai bine muream si gata ,asa mi-a venit pe moment ,nu-mi vine sa cred ca m-am gandit la asta.Acum multumesc lui Dumnezeu ca nu am patit nimic.

Da stiu de taxa ,banii erau pentru taxa nu pentru reparatie.

Edited by stelain302
Link to comment
Share on other sites

,mi-am zis mai bine muream si gata

In primul rand ar trebui sa te linistesti. Normal, ai muncit pe banii aia si e pacat si ghinion pur sa ti se intample asa ceva. Dar gandeste-te ca asta e nimic. Bine ca nu ai patit tu ceva, ca nu ai dat peste alta masina sa moara cineva.

Sanatos sa fi, ca fiarele se rezolva. :thumbsup:

 

Legat de reparatii, da, piese gen bara, capota, far etc le poti lua SH.

In rest numai piese noi. Si daca nu ai toti banii acum. Fa-le pe rand, dar cu piese noi sa sti ca te poti baza pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma mir ca in Austria s-a petrecut accidentul, a accidentat mai multe masini si nimeni nu face nimic. Ciudat. S-o fi mutat Politia Romana acolo?

 

Nu erau ceva camere prin zona? Ar fi fost super util daca avea cineva camera de bord.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Cand mi-am luat prima masina, un e46 din '99, aveam 19 ani, am zis ca sa vad cum merge si in prima curba am derapat in parapet, am scapat un pic mai usor ca tine. Stiu cum te simti. Oricum vreau sa zic ca se mai intampla.... M-am imprumutat, am reparat-o si m-am bucurat de ea 5 ani, pe urma am vandut-o. :)

Sunt sigur ca nu-i chiar asa mare bai cum te-au speriat mecanicii aia.

Link to comment
Share on other sites

daca nu au camere e greu sa il prinda, si oricum poate dura ceva.

E complicat cand esti parlit.. normal poti angaja un reprezentant legal acolo, dar costa si ala bani.. care ii scoti eventual, dar e ca la fonduri europene.. platesti mai intai si dupa juma de an dupa ce ii cheltui iti iei banii :)

Link to comment
Share on other sites

Era sa iau amenda ca nu am avut vesta(cand m-am dat jos din masina), dar nu mi-au dat asigurarea mea sa dus la cel din spate ,i-am intrebat pe mine cine ma despagubeste dar au spus ca nu e vina lor ca unui cascat ii cade roata.Sa nu mai zic ca o venit aia de m-au ridicat de acolo si m-au dus intr-o parcare ca nu puteam sa stau acolo.Curgea ulei de sub masina a trebuit sa pun un nailon noroc ca neamtul de la care am cumparat masina mi-a dat si 4 roti de iarna cu jante si erau bagate in niste saci ,inca 180 euro cred ca 10 km scumpa tractarea imi zice ala ca aici nu e Romania groapa de gunoi imi venea sa-l strang de gat da ce puteam sai fac.Cat am stat acolo mi-am adus aminte ce imi zisese neamtu chiar cand sa plec de la el,sper sa ajungi cu bine pana acasa ,l-am sunat si i-am spus ce am patit si ce o vrut sa spuna mai exact ,sa gandit el ca e drum lung pana in Romania si ca ii pare rau de ce am patit ,l-am intrebat daca ii pare rau dupa masina,a avut ghinion cu ea , a zis ca nu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.