Jump to content

BMW 320d M Paket (accident in Austria)


stelain302

Recommended Posts

inca 180 euro cred ca 10 km scumpa tractarea imi zice ala ca aici nu e Romania groapa de gunoi imi venea sa-l strang de gat da ce puteam sai fac.

 

Ce jigodii pot fi si mizerabilii aia frate. Dupa ce ca omul are de suferit mult,increzutii astia prosti isi mai dau si impresii. Sper sa aiba si ei "norocul" tau cand merg cu 190 km/h pe vreo autostrada din Polonia,sa vada cum e sa fi de departe si sa te doara in ... . Pana una-alta,imi pare tare rau pentru ce ai patit,intr-adevar,este un ghinion teribil,si iti inteleg tristetea,mai ales cand visezi la ceva de atata vreme si din cauze care nu depind de tine ajungi sa patesti asa ceva si mai ales sa ai de tras mult dupa.. Sper sa ai puterea sa treci peste cat mai repede.

 

Iar pentru nesimtitii de acolo : :2guns:

Link to comment
Share on other sites

Altfel nu se incadreaza.

 

Tu vorbesti despre FPVS - fondul de protectie al victimelor strazii.

Orice tara din UE este obligata sa aiba asa ceva. Acest fond este sustinut de toti asiguratorii care functioneaza pe o anumita tara.

FPVS'ul te despagubeste doar daca se cunoste vinovatul.

FPVS'ul intervine atunci cand vinovatul nu are polita RCA valabila sau pur si simplu un taran iese cu caruta pe strada fara sa se asigure si face un Ferrari praf.

Edited by Costi9b
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

B. Accidentul s-a produs pe teritoriul unui stat din SpaĂžiul Economic

European, altul dec‚t Rom‚nia

B.1. dacĂŁ autovehiculul vinovat este Ănmatriculat Ăn statul pe teritoriul cĂŁruia sa produs accidentul, aveĂži la dispoziĂžie oricare din urmĂŁtoarele opĂžiuni:

B.1.1. sĂŁ vĂŁ ĂntoarceĂži Ăn Rom‚nia Âşi dacĂŁ cunoaÂşteĂži asigurĂŁtorul RCA al

autovehiculului vinovat, sĂŁ vĂŁ adresaĂži Reprezentantului sĂŁu de despĂŁgubiri

din Rom‚nia. Pentru a afla cine este Reprezentantul de despĂŁgubiri, vĂŁ veĂži

adresa F.P.V.S. DacĂŁ nu cunoaÂşteĂži asigurĂŁtorul RCA, vĂŁ veĂži adresa F.P.V.S.

care Ăn baza numĂŁrului de Ănmatriculare a autovehiculului vinovat de

producerea accidentului, pe care DumneavoastrĂŁ va trebui Ăn mod

obligatoriu sĂŁ-l indicaĂži, va Ăncerca sĂŁ identifice asigurĂŁtorul RCA, iar Ăn

continuare veĂži urma recomandĂŁrile pe care le veĂži primi de la Fond.

B.1.2. sĂŁ vĂŁ adresaĂži direct asigurĂŁtorului RCA al autovehiculului vinovat

de producerea accidentului.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa se cunoasca cine este vinovatul, daca s-a aflat asta apoi se cauta asiguratorul. Daca nu exista asigurator se apeleaza la FPVS.

 

In cazul acesta trebuie sa se afle cine este vinovat de producerea accidentului, iar asa cum spunea cineva mai sus austriecii au camere cati copaci avem noi. Mi-e greu sa cred ca nu s-a gasit vinovatul...

Edited by Costi9b
Link to comment
Share on other sites

Accidentul a fost inainte de Viena ,ala m-o tractat intr-o parcare cu peco bp ,st.polten locatia e si un restaurant Rosenberg se numeste nu am stat numai in masina m-am plimbat pe acolo am intrat in restaurant si mai pe seara am zis hai sa stau in masina ,am iesit din restaurant si ce crezi, dau de niste tigani erau cu doua masini (bine erau tiruri parcate in zona) vroiau sa-mi fure gentile cand au vazut ca sunt roman,frate dar cum putem sa te ajutam scuze nu stiam ca e bmw-ul tau nu-mi venea sa cred zic era sa raman si fara roti nu m-am suparat pe ei m-au facut sa zambesc.
Link to comment
Share on other sites

Accidentul a fost inainte de Viena ,ala m-o tractat intr-o parcare cu peco bp ,st.polten locatia e si un restaurant Rosenberg se numeste nu am stat numai in masina m-am plimbat pe acolo am intrat in restaurant si mai pe seara am zis hai sa stau in masina ,am iesit din restaurant si ce crezi, dau de niste tigani erau cu doua masini (bine erau tiruri parcate in zona) vroiau sa-mi fure gentile cand au vazut ca sunt roman,frate dar cum putem sa te ajutam scuze nu stiam ca e bmw-ul tau nu-mi venea sa cred zic era sa raman si fara roti nu m-am suparat pe ei m-au facut sa zambesc.

 

Eu te sfatuiesc sa iei legatura cu politia si cu ceilalti care au fost implicati in accident pentru ca trebuie sa se gasesca vinovatul.

Link to comment
Share on other sites

Accidentul a fost inainte de Viena ,ala m-o tractat intr-o parcare cu peco bp ,st.polten locatia e si un restaurant Rosenberg se numeste nu am stat numai in masina m-am plimbat pe acolo am intrat in restaurant si mai pe seara am zis hai sa stau in masina ,am iesit din restaurant si ce crezi, dau de niste tigani erau cu doua masini (bine erau tiruri parcate in zona) vroiau sa-mi fure gentile cand au vazut ca sunt roman,frate dar cum putem sa te ajutam scuze nu stiam ca e bmw-ul tau nu-mi venea sa cred zic era sa raman si fara roti nu m-am suparat pe ei m-au facut sa zambesc.

 

omg.. frate,dar tu chiar esti urmarit de ghinioane.. aia chiar era maxima. poarta o iconita si tu la tine ca parca vin multe rele asa deodata

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru (drum cu masina cand o scot din service)ma duc in Sambata de Sus la Manastire si rog un preot sa-mi sfinteasca masina si bineinteles pun si o iconita in masina.

O nu, doar nu crezi in superstitii din astea ? Iti mai cere si bani sa ti-o "sfinteasca" imputitul ala....

Daca e sa se intample, se intampla si daca o duci la Papa de la Roma s-o sfinteasca. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O nu, doar nu crezi in superstitii din astea ? Iti mai cere si bani sa ti-o "sfinteasca" imputitul ala....

Daca e sa se intample, se intampla si daca o duci la Papa de la Roma s-o sfinteasca. :)

 

Exact... sau faci si tu ca jiji cu muntele athos?console.gif

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru (drum cu masina cand o scot din service)ma duc in Sambata de Sus la Manastire si rog un preot sa-mi sfinteasca masina si bineinteles pun si o iconita in masina.

 

eu zic sa pui vreo 5 iconite altfel nu te observa dumnezeu, e cam ocupat cu fotbalul in ultimu timp

 

apropo cat mai costa o sfintenie in ziua de azi? depinde de marimea masinii? banuiesc ca da, adica asa ar fi normal, cu cat e mai mare masina cu atat mai multa apa stropeste

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

a deci e cu procent din pretul de achizitie? mi se pare corect

 

 

Asa asa :)

 

icoana e inclusa in detailing?

 

 

Cred ca daca nu vrei vreun model d-ala scump te iarta de bani la iconita. Daca incepi cu extravagante, tare mi-e ca te taxeaza extra.

Link to comment
Share on other sites

Cand ti se intampla atatea intr-un timp asa de scurt si stai 23 de ore ce sa fac vorbeam singur si ma gandeam te gandesti si la Dumnezeu ,nu sunt superstitios nici religios ma duc la biserica o dat in an de Paste.

Eu cand am dat peste un caine, pe centura Timisoarei, am zis ca asta a fost sa fie, decat sa mi se imbolnaveasca cineva din familie si sa dau banii pe medicamente/spaga la doctori, mai bine pe vopsitul barei.... :sorcerer: . Daca vezi doar jumatatea goala a paharului ajungi dreacu la nebuni sau te sinucizi. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asa sa intamplat ,asa am gandit atunci pe moment ,asa am simtit ,am scris cum sa intamplat ,poate nu trebuia sa dau detali dar simteam nevoia sa spun si unor persoane pe care nu le cunosc.(de pe forum).

Eu vad partea plina a paharului sunt optimist din fire.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asa sa intamplat ,asa am gandit atunci pe moment ,asa am simtit ,am scris cum sa intamplat ,poate nu trebuia sa dau detali dar simteam nevoia sa spun si unor persoane pe care nu le cunosc.(de pe forum).

Eu vad partea plina a paharului sunt optimist din fire.

asa si trebuie :). intr-o luna,sa-ti vedem automobilul in sectiunea "Masina mea" :good:

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru (drum cu masina cand o scot din service)ma duc in Sambata de Sus la Manastire si rog un preot sa-mi sfinteasca masina si bineinteles pun si o iconita in masina.

Eu zic mai bine sa te rogi tu la Dumnezeu acasa la tine sa te fereasca de incidente din astea, si i ceri tu personal Domnului sa aiba grija de tine si masina ta, nu te obosi sa porti iconite si nu fa drumuri ptr o rugaciune pe care o poti face tu, sincer, acasa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.