Jump to content

Problema certificat fiscal de la vanzator


RazvanCRD

Recommended Posts

deci colegi , am luat o masina acum o luna , si pentru ca numere rosii expire am zis a il sun pe vanzator sa ii cer fiscalul sa il am pregatit pentru cand voi face demersurile de inmatriculare , dar surpriza telefonul inchis si nu dau de el, si e de la 550 km de mine ...

 

acum situatia sta in felul urmator , cand m-am vazut cu omu si am luat masina , atunci in ziua aia a scos primul rand de numere rosii (si cred ca este adevarat pentru ca pe carte si brif este o stampila romaneasca si trecuta data de 26 deci aia ar fi dovada) si era in data de 26 si tot data de 26 este si pe contractul V-C intre mine si el , pe contractul V-C intre el si neamt este data de 22 aceleias luni deci practic el figureaza cu 4 zile , unii spun ca trebuie , altii ca nu trebuie certificatul fiscal , ca acesta ar fi necesar daca se depasesc 30 de zile sau o luna , cum as putea proceda ? cine stie exact dar cineva fie care stie fie care a patit de curand pentru ca de anu trecut s-au mai schimbat legile ... si daca imi va trebui si nu am de unde s-l mai iau pe intermediar ce fac ?

 

anul trecut cand am luat o duba cu nr rosii mi-au cerut fiscal si am fost la om si l-am luat dar asta dupa ce am facut RAR ul mi l-a dat ca dupa cartea masinii etc etc ... dar era trecut in cartea masinii de germania el si era primul rand de numere deci peste 30 de zile ...

Edited by RazvanCRD
Link to comment
Share on other sites

nimeni nu stie ? o doamna de la o primarie pe unde mai am eu drum m-a invatat sa ii fac RAR ul sa ma asigur ca masina e ok nu e cu probleme si apoi sa fac un contrat V-C intre mine si neamt direct astfel sa il elimin pe intermediar din schema sa ma duc sa bag masina pe rol si de acolo la inmatriculare, dar odata ce am scapat de rol totul ar trebui sa curga usor , astfel toti sunt fericiti , statul ia aceiasi bani nu pierde nicio zi de impozitare , dar apare problema ca daca masina e adusa pe platforma unii zic ca trebuie copie dupa talonul platformei care a adus masina , oare mai e necesar ? dar daca platforma era in tranzit eu de unde sa il mai iau pala ? aici ce sfaturi sunt sau cine stie daca mai e nevoie si de platforma asta , acest fapt este necesar ca acolo masina a fost radiata pe loc si nu a avut nr de toll.
Link to comment
Share on other sites

eu ma duc acum sa scot al 2lea rand de rosii si apoi la rar apoi la fisc si acolo sa vedem .... anul trecut la duba mi-au cerut dar era el pe brif trecut , romanul , apoi a luat si rosii deci nu stiu cum sta treaba ... ala mi-a dat pe baza cartii rar etc ...
Link to comment
Share on other sites

iti trebuie mai mult ca sigur fiscal de ala care ai luat masina nu conteaza ca a tinut o o zi sau 10 zile ,se ia in considerare toata luna practic la impozitare,deci ca exemplu daca ai o masina si o tii sa zicem 3 zile dupa care o vinzi ,platesti impozit pe o luna intreaga.... daca nu mai dai de samsar e nasol ca e f departe de tn din ce am inteles,te poti duce tu la sectia financiara unde era arondat samsarul si cu o "atentie "poti scoate fiscalul lui... Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Daca cel care ti-a vandut masina a scos nr. rosii iti trebuie obligatoriu certificat fiscal si fisa fiscala(mie asa mi-au cerut). Daca nu ai numerele de Germania atunci iti trebuie CMR de la o platforma care iese in afara. Trebuie sa fie pe bune platforma pentru ca se verifica.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, o sa incerc pe cat posibil sa lamuresc cestiunea de fata. - sper sa aveti rabdare sa si cititi.

1. Vorbim de ipoteza in care masina nu a facut obiectul unui furt sau alte fapte ilicite.

2. Cel ce a cumparat autovehiculul din alta tara, de la adevaratul proprietar, are urmatoarele obligatii si trebuie sa parcurga urmatorii pasi:

- idiferent de modul cum a fost introdus autovehiculul in Romania, cu numere provizorii ori pe platforma, primul lucru ce trebuie facut este sa-si declare autovehiculul la unitatea fiscala din cadrul primarii. ( nedeclararea autovehicului la unitatea fiscala atragand sanctiune contraventionala)

- in caz ca vrea sa o imatriculeze pentru sine, urmeaza procedura obisnuita, insa aceasta nefiind interesanta in cazul tau.

- in caz ca se gandeste sa o vanda, trebuie sa incheie contract de vanzare cumparare, si in baza acestuia si a tipizatului fisa fiscala, vanzatorul are obligatia de a radia fiscal autovehiculul ce se afla in evidentele unitatii fiscale din cadrul primarii. - certificatul fiscal emis in acest sens, conturand prezumtia de legalitate a contractului de vanzare cumparare dar in acelasi timp fiind indispensabil cumparatorului ce are obligatia la randul lui sa isi ia in evidenta fiscala bunul dobandit prin respectivul contract.

3. Daca nu ai fiscal de la vanzator, doar cu contractul de vanzare cumparare nu poti lua in evidenta fiscala autovehiculul, prin procedura administrativa obisnuita. - in acest caz imi exprim ingrijorarea ca va trebui sa te judeci cu vanzatorul.

4. Daca te pune necuratul sa faci contract intre tine si neamt, deja intri in sfera ilicitului penal si nu cred ca asta iti doresti, cu atat mai mult cu cat nu cunosti istoricul autovehiculului.

5. Pentru obtinerea numerelor provizorii de inmatriculare nu iti trebuie certificat fiscal.

6. Daca vanzatorul nu iti da fiscal, sunt 2 ipoteze: - ori e bisnitar si nu vrea muschiul lui sa plateasca impozit si amenda ca nu si-a luat masina in evidenta. - ori, e ceva necurat cu ea, desi aici probabilitatea e foarte mica.

7. In fine daca nu iti da fiscal, tare imi este teama ca trebuie sa apelezi la instanta de judecata pentru a-ti lamuri problema. - nu intru in detalii pentru ca .... e mult de scris si nu are sens.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca eu prima data ma voi duce sa ii fac RAR si atunci vad daca masina e in regula sau nu ... si apoi dupa ce vad ca masina e ok , daca nu ma descurc asa si mi se cere fiscal as putea face contractul intre mine si neamt , eu practic trebuie sa reusesc sa trec de fisc sa mi-o bage pe rol , apoi restul decurge normal ...zic eu , dar daca nu reusesc aici la noi o bag pe bulgaria cat ar fi actele valabile apoi pe RO si gata Edited by RazvanCRD
Link to comment
Share on other sites

Daca a scos numere rosii si politia i a pus stampila pe brief iti trebuie fiscal. Daca nu scotea numere rosii faceai contractul de v-c de pe neamt pe tine si spuneai ca el doar a condus masina si a scos numere de tzoll ca tu nu aveai pasaport, cum ar veni el ti a fost doar sofer, dar ai fost si tu la cumparatea masinii din Germania. Eu asa am procedat acum cateva luni si a mers fara probleme. Edited by Totel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.