Jump to content

RCA pe contract de comodat?


BC11CZY

Recommended Posts

Doresc sa inchei un contract de comodat cu tatal meu si sa fac asigurarea pe numele lui, intrucat sau scumpit enorm in ultima perioada.

Brokerii spun ca nu pot face, insa am vazut la mai multe persoane asa ceva.

Cunoasteti vreun broker care ma poate ajuta?

Dau o bere, merci :)

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus. eu iti pot face. dar asigurarea trebuie facuta pe numele trecut in talon. singura chestie e sa adaugi un utilizator dar asta nu inseamna ca iti da asigurarea mai ieftina. trece masina pe numele lu taicatu sa fie treaba treaba. suna-ma inainte sa expire si vedem fix cum o facem ma interesez si eu mai bine. bafta
Link to comment
Share on other sites

Eu am masinile pe numele meu dar am contract de comodat cu firma mea . Cand le am facut RCA am vrut sa le fac astfel incat sa plateasca firma in baza contractului de comodat. Raspunsul a fost clar : " nu se poate" la mai multi brokeri.
Link to comment
Share on other sites

RCA-ul trebuie facut pe numele celui care e trecut in talonul masinii. In cazul in care gasesti un broker si iti face asigurarea pe numele tatalui tau, o faci pe barba ta, cand te va opri politia sau doamne fereste de un accident, asigurarea ta nu va fi valabila, si ramai si cu bani pierduti.
Link to comment
Share on other sites

RCA-ul trebuie facut pe numele celui care e trecut in talonul masinii. In cazul in care gasesti un broker si iti face asigurarea pe numele tatalui tau, o faci pe barba ta, cand te va opri politia sau doamne fereste de un accident, asigurarea ta nu va fi valabila, si ramai si cu bani pierduti.

 

exact, la verificare cu politistu o mai dai cum o dai ca vede acelasi nume sau te vede la utilizator dar in caz de accident asigurarea nu mai este valabila.

 

ca sa intelegeti:

 

de exemplu C. Costel este in talon, eu fac asigurarea pe numele lu taicasu pe numele C. Ionut (ca sa iasa mai ieftina); asigurarea este valabila fix 1 luna (in vederea inmatricularii) dupa 1 luna in caz de accident esti bun de plata.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Am intampinat si eu problema colegului de mai sus,asta in cazu in care pentru jumatate de an trebuia sa platesc 1400 ron pentru asigurare,asa ca am intrat pe emag am dat la rca si am inceput sa completez tot ce trebuie mai putin numele meu si cnp-ul meu,inlocuindule cu ale mamei mele si brusc asigurarea a scazut la 250.Am fost oprit de 3 ori de echipajele de politie pana acum si nimeni nu a avut nimic de obiectat,singurile intrebari au fost:"este masina sotiei sau a mamei?","va facut altcineva asigurarea?" si raspunsurile au fost :"este a mea","da mia facut altcineva asigurarea",inainte de a face asigurarea in modul acesta m-am interesat la niste prienteni de familie care lucreaza in cadrul MAI si au zis ca ei nu au nici o problema atat timp cat ai asigurare valabile,insa intradevar daca ar fi sa discutam de minusuri acestea ar fi ca in caz de accident asigurantul sa refuze sa iti faca masina.Nu incurajez acesta metoda,insa pentru cine doreste este o varianta.
Link to comment
Share on other sites

Daca faci asa ceva si chiar faci accident e foarte posibil ca asigurarea sa fie nula si sa fii nevoit sa platesti reparatiile din buzunar.

 

Multi fac chestii de genul asta ca sa-si ia bani de-o bere, vorba lui Similea, dar pe cine-l duce capul cat sa nu-i curga scuipatul din gura nu prea se baga la asa ceva.

 

Mai nou si daca masina e scoasa de la impozit, tot nula este asigurarea.

 

Iar contractele astea de comodat parca se faceau cu firme, nu cu persoane fizice.

O asigurare RCA e valabila daca e facuta pe numele proprietarului din talon, altfel valoreaza cat hartia pe care este printata.

 

Multi cretini baga reduceri din burta in mod fictiv, fac tot felul de smecherii, iar daca se intampla ceva vor ridica din umeri sau nici nu dai de ei.

 

L.E: Exista multe gunoaie care fac asigurari si lasa mult la bani, dar apoi nu mai predau asigurarile, doar incaseaza banii, iar asigurarile respective devin nule.

Au fost cazuri pe la firme de asigurari cand 7-8 asigurari au fost eliberate cu acelasi numar de asigurare, ceea ce le facea pe toate sa fie nule. Chestiile astea le fac mai ales cei care fac asigurari prin Cora, pe la centre de acte, tot felul de boschetari care se bucura la cativa lei.

 

O sa fie nebunie cu asigurarile astea facute la misto in urmatorii ani, fara casco o iei razna in caz de accident din vina altuia.

Edited by Dorin Burtan
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, dand cateva telefoane si discutand cu niste brokeri am inteles exact ca nu se poate si ca este periculos atat pentru mine cat si pentru broker.

 

@ Similea, crezi ca daca brokerii aceia mai faceau asigurari, crezi ca imi mai raceam gura cu asa ceva?

@ Rares_CJ calculasem in urma cu 1 luna , era 750 ron cea mai ieftina pe 6 luni, am gasit undeva cu 650 acum , deci cam 13-15 milioane pe an, in conditiile in care am bonus malus mare, nu am avut nici un accident de 2 ani de cand am masina.

prima oara cand am facut asigurarea era 200 si un pic lei pe 6 luni, apoi a crescut la 3,4, 5 milioane acum 6 luni iar acum sa ceri 7.5 e o aberatie.

ca si chestie, pe casco dadeam 400 euro pe an.

 

Sper sa nu inceapa lumea sa zica "mama ai bmw, ce nu iti permiti sa platesti asigurarea" ca nu este cazul, numai ca mi se pare abuziva cresterea si o suma mult pre mare pentru nimic.

 

Continuand: Rezumatul discutiilor cu brokerii: asigurarea pe contract de comodat se poate face doar daca in cazul de fata trecerea este de pe persoana juridica pe juridica.

 

Case closed, se poate inchide. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

shaolinu esti un idiot si tu si prietenii tai din MAI !

 

ON: cat cacat poate sa fie RCA ul la un 318 ? Daca la o asemenea masina te caci pe tine la un RCA inseamna ca de intretinut cum trebuie nici nu poate fi vorba. RAR ul l ai trecut cu spaga, mai mult ca sigur !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca faci asa ceva si chiar faci accident e foarte posibil ca asigurarea sa fie nula si sa fii nevoit sa platesti reparatiile din buzunar.

 

Multi fac chestii de genul asta ca sa-si ia bani de-o bere, vorba lui Similea, dar pe cine-l duce capul cat sa nu-i curga scuipatul din gura nu prea se baga la asa ceva.

 

Mai nou si daca masina e scoasa de la impozit, tot nula este asigurarea.

 

Iar contractele astea de comodat parca se faceau cu firme, nu cu persoane fizice.

O asigurare RCA e valabila daca e facuta pe numele proprietarului din talon, altfel valoreaza cat hartia pe care este printata.

 

Multi cretini baga reduceri din burta in mod fictiv, fac tot felul de smecherii, iar daca se intampla ceva vor ridica din umeri sau nici nu dai de ei.

 

L.E: Exista multe gunoaie care fac asigurari si lasa mult la bani, dar apoi nu mai predau asigurarile, doar incaseaza banii, iar asigurarile respective devin nule.

Au fost cazuri pe la firme de asigurari cand 7-8 asigurari au fost eliberate cu acelasi numar de asigurare, ceea ce le facea pe toate sa fie nule. Chestiile astea le fac mai ales cei care fac asigurari prin Cora, pe la centre de acte, tot felul de boschetari care se bucura la cativa lei.

 

O sa fie nebunie cu asigurarile astea facute la misto in urmatorii ani, fara casco o iei razna in caz de accident din vina altuia.

 

bagati bine la cap ca Ciupanezu spune bine ce spune.

 

mai ales baiatu cu prieteni in cadrul MAI <_ asa pot sa-mi fac si eu asigurare o scot dupa anulez in caz de accident nu am dar totusi ceva la mana sa dau ca ma opreste politia pentru verificare. multi asta. esti mare tare daca ai reusit scapi pana acum un politist care stie ce face asigurarea trebuie facuta pe numele propietarului din talon doar este vederea inmatricularii se poate alt nume repet valabila luna>

 

si pentru cei care verifica inainte sa faca asigurarea tarifele la 2-3 brokeri diferiti, stati linistiti ca tarifele sunt aceleasi peste tot. daca va spune alt tarif un broker ori va incadreaza gresit ori baga date gresite ori le fac, isi baga banii in buzunar, le anuleaza si tie iti da hartia cu chitanta atasata si in caz de accident esti bun de plata.

 

grija mare.

 

cat cacat poate sa fie RCA ul la un 318 ? Daca la o asemenea masina te caci pe tine la un RCA inseamna ca de intretinut cum trebuie nici nu poate fi vorba. RAR ul l ai trecut cu spaga, mai mult ca sigur !

 

ai fii surprins.

 

mai nou tariful este influentat de CNP cel mai mult. daca esti nascut in 1990 (cazul lui CZY) te rupe, tocmai i-am facut o verificare si i-a iesit pe 6 luni 672 RON la Allianz-Tiriac. cu cat esti mai tanar cu atat ai tariful mai mare.

 

am facut unui pusti nascut in 1993 la un logan 1.6 acum 2 luni si a scos din buzunar pentru 6 luni de RCA 821 RON la Euroins.

Edited by ckh
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

shaolinu esti un idiot si tu si prietenii tai din MAI !

 

ON: cat cacat poate sa fie RCA ul la un 318 ? Daca la o asemenea masina te caci pe tine la un RCA inseamna ca de intretinut cum trebuie nici nu poate fi vorba. RAR ul l ai trecut cu spaga, mai mult ca sigur !

 

Daca la mine te referi kip, da...m-ai nimerit. Mie-mi place ca masina mea sa fie ultimu cazan nu investesc deloc in ea,e vai de pl ei, dau bani la ingineri la rar si itp mai ceva ca la lautari, mi-am luat bmw doar sa impresionez studentele dornice de senzatii tari.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca la mine te referi kip, da...m-ai nimerit. Mie-mi place ca masina mea sa fie ultimu cazan nu investesc deloc in ea,e vai de pl ei, dau bani la ingineri la rar si itp mai ceva ca la lautari, mi-am luat bmw doar sa impresionez studentele dornice de senzatii tari.

ti-am dat +1 pentru sinceritate. Rar mai vezi pe cineva caruia sa nu-i fie frica sa spuna exact care e treaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ti-am dat +1 pentru sinceritate. Rar mai vezi pe cineva caruia sa nu-i fie frica sa spuna exact care e treaba.

 

nu pot minti... sinceritatea ma caracterizeaza

LE: frica de ce?

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

Daca la mine te referi kip, da...m-ai nimerit. Mie-mi place ca masina mea sa fie ultimu cazan nu investesc deloc in ea,e vai de pl ei, dau bani la ingineri la rar si itp mai ceva ca la lautari, mi-am luat bmw doar sa impresionez studentele dornice de senzatii tari.

Pentru senzatii tari renunta dracu si la RCA. E altceva cand te fugareste militia prin oras dupa ce observa pe statie ca nu ai RCA. Nu crezi? Gen gangsta ! sau jupan depinde de preferinte

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Pentru senzatii tari renunta dracu si la RCA. E altceva cand te fugareste militia prin oras dupa ce observa pe statie ca nu ai RCA. Nu crezi?

 

Am facut asta la greu...da m-am plictisit de fuga de politie in stilu nfs'. Sunt prea rapid sa ma prinda vreunu

Link to comment
Share on other sites

Am facut asta la greu...da m-am plictisit de fuga de politie in stilu nfs'. Sunt prea rapid sa ma prinda vreunu

Lasand caterinca la o parte singura ta sansa este muti masina pe numele tatalui tau. In rest esti la limita legalitati si nu are rost sa te risti pentru 2 3 mil

Link to comment
Share on other sites

Legal nu poti din pacate. Eu am vrut sa il fac pe numele meu dar sa imi dea chitanta si factura pe firma in baza contractului de comodat. Nici asa nu merge.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.