Jump to content

RCA pe contract de comodat?


BC11CZY

Recommended Posts

Ca tot scria cineva de faza cu CNP-ul altei persoane.

 

In mod normal nu se prinde nimeni, dar cand faci accident si incepe firma de asigurari sa faca verificari, asigurarea tot nula va fi pentru ca CNP-ul nu e al proprietarului.

Iar daca tu esti de vina pentru accident, urmarile pot fi foarte nasoale dpdv financiar.

 

Iar RCA-ul tocmai pentru accident il ai, pentru posibilitatea de a face un accident.

 

In urmatorii ani va fi foarte nasol, e clar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ca tot scria cineva de faza cu CNP-ul altei persoane.

 

In mod normal nu se prinde nimeni, dar cand faci accident si incepe firma de asigurari sa faca verificari, asigurarea tot nula va fi pentru ca CNP-ul nu e al proprietarului.

Iar daca tu esti de vina pentru accident, urmarile pot fi foarte nasoale dpdv financiar.

 

Iar RCA-ul tocmai pentru accident il ai, pentru posibilitatea de a face un accident.

 

In urmatorii ani va fi foarte nasol, e clar.

 

Chestia aiurea e ca toata treaba pica pe spatele consumatorului.

Doar brokeru face polita , o problema de genu asta ar trebui reglata intre firma de asigurari si broker, nu intre client si asigurator.

Brokerul greseste, brokeru plateste ar fi normal, daca ar fi o tara mai civilizata.

Clientul ce vina are daca brokeru este un sarlatan?

 

@Similea: permit... din partea mea pot sa vina si vanzatorii de slapi cu ofertele pacilea. Varsta o avea avantaje dar si tineretea are frumusetea ei.

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

Asta e situatia. A fost anormala de la inceput de cand si vanzatorii de zarvaturi au putut face asigurari, si nea Gica de la colt, practic oricine.

 

Pai nu prea merge doar asa. Consumatorul nu este o oita nevinovata.

Exista intr-adevar situatii cand consumatorul plateste o asigurare si brokerul il pacaleste, dar exista si foarte multe situatii cand consumatorul este de rea credinta (vrea sa plateasca cel mai mic pret posibil, chiar daca asta presupune niste reduceri pe motive ireale sau CNP fals), iar brokerul ii face o asigurare nula in complicitate cu el.

Adica brokerul face 20-30 lei comision si se bucura la suma respectiva, iar clientul are o asigurare cu care se poate sterge undeva, dar pe care o poate arata in caz de control al politiei rutiere.

Atata timp cat consumatorul este constient de ilegalitate, nu poate fi nevinovat.

Edited by Dorin Burtan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

CZY, PERMITI ASA CEVA PE TOPICUL TAU? :sorcerer:

 

 

is si avantaje cand esti batran, ca mine si ca Raresh. am dat 10 mils pe rca la 3 mii cmcubi pe un an de zile.

da mai, dar acolo la tine e zona defavorizata.

 

(stiu ca nu conteaza, dar am vrut sa subliniez acolo la tine e zona defavorizata)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e situatia. A fost anormala de la inceput de cand si vanzatorii de zarvaturi au putut face asigurari, si nea Gica de la colt, practic oricine.

 

Pai nu prea merge doar asa. Consumatorul nu este o oita nevinovata.

Exista intr-adevar situatii cand consumatorul plateste o asigurare si brokerul il pacaleste, dar exista si foarte multe situatii cand consumatorul este de rea credinta (vrea sa plateasca cel mai mic pret posibil, chiar daca asta presupune niste reduceri pe motive ireale sau CNP fals), iar brokerul ii face o asigurare nula in complicitate cu el.

Adica brokerul face 20-30 lei comision si se bucura la suma respectiva, iar clientul are o asigurare cu care se poate sterge undeva, dar pe care o poate arata in caz de control al politiei rutiere.

Atata timp cat consumatorul este constient de ilegalitate, nu poate fi nevinovat.

 

Nu o fi omu nevinovat, dar daca brokeru si-ar face treaba pana la capat si ar cere buletinu si certificatu pentru verificarea datelor, nu s-ar putea face astfel de marlanii. Eu nu cred ca exista astfel de probleme in tarile civilizate.

 

@RaresCJ: ce sa facem, toti trecem prin faze mai avantajoase sau mai putin avantajoase. important e sa ne multumim cu ce avem :angel:

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

Ma putzica, tu ai deschis topic-ul asta tocmai ptr ca vroiai sa faci o magarie dar te apuci sa acuzi brokerii intr-un final ? Mare ti-e gradina !

 

Daca vroiam sa fac o "magarie" sau vreo mare ilegalitate intelegeam:).

Sa-mi spui tu mie ca nu ai masina pe firma sa te deduci de cheltuieli sau cand vei avea un copil si ii vei cumpara o masina o vei trece pe numele sau, pentru a nu incalca legea. Daca ai face asta, ai avea tot respectul meu, ai fi un cetatean model.

 

Hai serios e destul offtopic, am propus inchiderea subiectului de mult. Daca ai fi citit topicu mai atent ai fi inteles dinamica discutiei.

Deschisesem subiectu in ideea informarii, in fond ce mie ca am masina pe numele altuia si platesc putin, ce mie ca fac contract de comodat cu el, rezultatul este tot acelasi.

Apropo, frumoasa replica, demna de un moderator :goodjob:

PS: sa nu crezi ca am ceva cu tine, am dat doar un exemplu, insa nu mi sa parut frumos modul de a te adresa.

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

Daca nu este legal de ce in polite apar 2 rubrici: proprietar si utilizator?

Asta se aplica masinilor in leasing. Probabil daca ai putea in vreun fel sa te duci la Politie sa fii trecut in talon - utilizator atunci nu cred ca ar putea sa comenteze nimeni.

Dar nu am auzit de niciun caz de persoana fizica sa fie utilizator atata timp cat masina e pe alta persoana fizica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.