Jump to content

Joc directie


Recommended Posts

Salutare,

 

Inculpat: e46 touring 240mii km 2003 fl

In urma cu 2 luni am schimbat articulatiile pe fata: brate, bielete, capete directie si geometrie.

In oras nu se observa nimic, volanul nu trage stg-dr, dar pe autostrada la viteza constanta de 140 pe linie dreapta am un joc in volan de aprox 1cm care trebuie sa il fac ca sa imi stea masina dreapta, volanul se simte usor pentru ~ 1cm de joc.

Repet nici in oras si nici pe autostrada masina nu trage stanga sau dreapta, problema este acest joc...

 

 

Am incercat search pe forum dar nu am gasit poate v-ati mai confrutnat voi cu o problema asemanatoare, astept ceva pareri

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat despre aceasta problema, daca ai rabdare si cauti ai sa gasesti pe acest forum.

si eu experimentez acest joc aparut in iarna( la mine e de 1-2mm si il simt si cu masina stationara).din ce am inteles eu sunt posibile cateva variante:

-o articulatie de cauciuc situata pe coloana de directie verificabila pe sub masina

-o caseta de direcie obosita

-la mine pot intra in calcul si articulatiile rotilor frontale

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am schimbat si cauciucurile... aceeasi problema cum trec de 120km/h am probleme cu mentinerea masinii in linie dreapta :cry:

fara corectii permanente la volan de 1 cm stg-dr nu merge drept. Am verificat geometria, nu mi-au luat nimic au zis ca e bine facuta, joc in articulatii nu are ( au 9 luni de cand s-au inlocuit toate).

 

Cum se verifica jocul la cutia de directie ? problema apare doar dupa ce trec de 120km/h.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si cauciucurile... aceeasi problema cum trec de 120km/h am probleme cu mentinerea masinii in linie dreapta :cry:

fara corectii permanente la volan de 1 cm stg-dr nu merge drept. Am verificat geometria, nu mi-au luat nimic au zis ca e bine facuta, joc in articulatii nu are ( au 9 luni de cand s-au inlocuit toate).

 

Cum se verifica jocul la cutia de directie ? problema apare doar dupa ce trec de 120km/h.

Salut!Problema identica cu a ta,rezolvarea a venit prin inlocuirea flanselor cu rulmenti de la telescoapele fata.Din cauza greutatii masinii nu se simte jocul la rulmentul flansei,dar la viteze mai mari acel joc se amplifica si de aici rezulta acea instabilitate.Masina mea avea 200 000 km cand am schimbat flansele cu rulment.La km tai cred ca ar fi cazul sa schimbi acele flanse,garantat au joc.Dupa ce am demontat telescopul fata mecanicul a spus ca acel joc existent in flansa nu ar fi problematic,ca cica sub greutatea masinii dispare acel joc,eu am mers pe ideea mea,inlocuirea flanselor fata,rezultatul a fost peste asteptari,a disparul acel fenomen.Schimba flasele.Fuzeta la e46 are doua puncte de prindere un punct jos in pivot si alt punct sus prin intermediul telescopului,asa ca daca flansa are joc si directia ta o sa aiba de suferit.post-46628-0-34759000-1383029748_thumb.png

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut!Problema identica cu a ta,rezolvarea a venit prin inlocuirea flanselor cu rulmenti de la telescoapele fata.Din cauza greutatii masinii nu se simte jocul la rulmentul flansei,dar la viteze mai mari acel joc se amplifica si de aici rezulta acea instabilitate.Masina mea avea 200 000 km cand am schimbat flansele cu rulment.La km tai cred ca ar fi cazul sa schimbi acele flanse,garantat au joc.Dupa ce am demontat telescopul fata mecanicul a spus ca acel joc existent in flansa nu ar fi problematic,ca cica sub greutatea masinii dispare acel joc,eu am mers pe ideea mea,inlocuirea flanselor fata,rezultatul a fost peste asteptari,a disparul acel fenomen.Schimba flasele.Fuzeta la e46 are doua puncte de prindere un punct jos in pivot si alt punct sus prin intermediul telescopului,asa ca daca flansa are joc si directia ta o sa aiba de suferit.post-46628-0-34759000-1383029748_thumb.png

 

Cand am schimbat amortizoarele am schimbat si rulmentii cu tot cu flanse... acum 30k km :hmm: daca suspend o roata se poate observa jocul de care spui tu ?

Link to comment
Share on other sites

Cand am schimbat amortizoarele am schimbat si rulmentii cu tot cu flanse... acum 30k km :hmm: daca suspend o roata se poate observa jocul de care spui tu ?

SAlut!Incearca sa verifici cuplajul cardanic de pe coloana de directie,se ajunge relativ usor la el.Dupa demontarea scutului din plastic de sub motor.Daca exista joc este posibil sa-ti joace volanul stanga dreapta.

post-46628-0-19806900-1383132142_thumb.png

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

SAlut!Incearca sa verifici cuplajul cardanic de pe coloana de directie,se ajunge relativ usor la el.Dupa demontarea scutului din plastic de sub motor.Daca exista joc este posibil sa-ti joace volanul stanga dreapta.

post-46628-0-19806900-1383132142_thumb.png

 

Salut si multumesc pentru pareri :drinks: in weekendul asta o sa am timp si suspend putin pentru a arunca o privire, daca nu gasesc nimic incerc un alt service, ma enerveaza ca beleaua a aparut dupa ce am schimbat toate articulatiile de la directie :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut si multumesc pentru pareri :drinks: in weekendul asta o sa am timp si suspend putin pentru a arunca o privire, daca nu gasesc nimic incerc un alt service, ma enerveaza ca beleaua a aparut dupa ce am schimbat toate articulatiile de la directie :blink:

Salut.Nu stiu daca mai pot intra pe acest forum sau daca mai este cineva aici cu aceeasi problema.Pe scurt, am schimbat tot pe fata-brate bucsi, bielete directie,amortizoare+flanse,caseta directie inlocuita cu una reconditionata cumparata de la un magazin din Bucuresti.Din acel moment-acum 2 ani-pot spune ca nu mai am masina.Nu credeam in veci ca un BMW poate fi atat de instabil-trage cand stanga cand dreapta,pur si simplu imi fura volanul din mana,pe autostrada la viteza de 130km/h fuge in toate directiile abia daca o pot stapani.Mentionez ca am facut toate unghiurile la toate rotile de 6 ori.Nu stiu ce sa-i mai fac.Parerea mea este ca nu-i buna caseta inlocuita.Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.