Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Cred ca ar fi multumita nevasta si cu asta , nu neaparat x-drive

 

Daca te suna si iti spune ca:

 

1) nu poate sa iasa/intre din parcare(vorbim de parcare acoperita chiar) pe timp de iarna

2) si/sau ca a intrat in ceva/cineva ca i-a fugit de fund

 

eu zic ca te gandesti de 2 ori inainte sa cumperi urmatoarea masina cu tractiune spate.

 

 

 

Nu sunt misogin, dar....

Link to comment
Share on other sites

Daca te suna si iti spune ca:

 

1) nu poate sa iasa/intre din parcare(vorbim de parcare acoperita chiar) pe timp de iarna

2) si/sau ca a intrat in ceva/cineva ca i-a fugit de fund

 

eu zic ca te gandesti de 2 ori inainte sa cumperi urmatoarea masina cu tractiune spate.

 

 

 

Nu sunt misogin, dar....

Eu am pus-o pe prietena mea sa se dea prin parcarile de la mall-uri, pline de zapada, iarna, cu masina mea cu DSC oprit complet si cu kickdown-uri in curbe ca sa stie la ce sa se astepte cand o las sa conduca si ii fuge spatele masinii cand circula pe strada.

 

Rezultatul a fost mai mult decat satisfacator. Dupa cateva ore timp de mai multe zile se descurca destul de bine sa redreseze masina. Nu e destul, dar tot e mai bine decat sa pateasca ceva de genul in trafic pt prima data si sa se panicheze.

Va recomand sa faceti acelasi lucru cu prietena/nevasta/etc.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

nu toate femeile sunt la fel, inainte sa iau tractiune spate nevastamea nici nu voia sa auda de asa ceva, acuma nu ar mai trece pe tractiune fata, chiar ii place pe rwd, de retinut, iesirea din parcare e in panta si spatiu cam zgarcit:))

 

 

Adevarat. A mea conduce bine-bine, am incredere sa si dorm cand conduce. Totusi e adevarat si faptul ca e o diferenta la RWD, dar cu maxima atentie cred ca oricine se poate obisnui (afara de persoane total paralele cu volanul, dar aici intra si unii masculi).

 

Merci @JuniorAlex

Link to comment
Share on other sites

Azi, primul "derapaj controlat". Desi ma chinui de cand am luat masina sa reusesc asta :D :D.

 

Intersectie larga, spatiu destul, semafor rosu, eu vreau sa fac stanga. Pe sosea, in fata, se vedea ca este putin nisip, am plecat cu piciorul "blana" si am tras de volan spre stanga, masina s-a dus pe traiectoria dorita, dar s-a dus de spate spre exterior, am tinut piciorul blana permanent. Apoi in "capatul unghiului" am bracat de volan invers pentru o fractiune de secunda si s-a dus putin si spre interior (in tot acest timp avand acceleratia la podea), apoi a intrat frumos pe drum drept :D Cand am intrat pe "drept", aveam cam 110-120 :D

 

Senzatia - nepretuita :D.

 

P.S. Poate pentru unii pare pueril, dar eu personal, desi am peste 200.000km la activ, abia acum deprind tainele BMW. :rolleyes:

Edited by feitosak1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-o omor, ca ii place si ei :))

 

@AlexNastase: cred ca urmatoarea va fi F10 535d :D. Momentan e cam 40-50k, asa ca mai astept 1-2 ani :). Oricum, ai dreptate, Rwd ar fi fost mai fun, dar am cautat X pentru ceva siguranta. In orice caz, in viraje ma impinge ca un rwd :)

 

Nu cred ca mai revin vreodata la Fwd.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Octavia 1.8 Tsi. Am mai avut un A4 2007 si un Passat 2008. Cand eram incepator am avut un Golf 1 Gti din 1983. Doar VAG :p

 

Un update de consum: 297 km cu 53 de litri de OMV100, medie de 17.8%, doar urban, cu talpa cat cuprinde si pe absolut oriunde s-a putut (am luat chiar si un radar dar am scapat fara amenda :D )..

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Octavia 1.8 Tsi. Am mai avut un A4 2007 si un Passat 2008. Cand eram incepator am avut un Golf 1 Gti din 1983. Doar VAG :p

 

Un update de consum: 297 km cu 53 de litri de OMV100, medie de 17.8%, doar urban, cu talpa cat cuprinde si pe absolut oriunde s-a putut (am luat chiar si un radar dar am scapat fara amenda :D )..

Nu te supara,dar ce varsta ai ? Ma gandesc ca remarca " cu talpa cat cuprinde " mai ales in Bucuresti,se potriveste unui pusti nu unui tip cat de cat matur :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu are importanta varsta. Oricum, am sub 30, dar am un copil de 3 ani si nu-l pun in pericol. In ultimele 2 saptamani nu l-am avut in masina si mi-am permis niste "haiducii".

 

Oricum, cred ca m-ai inteles gresit. "Talpa cat cuprinde" nu inseamna 150kmh permanent in oras, ci ca plec de la semafor (cand sunt primul) cu talpa la podea si ca nu stau dupa un logan pe un bulevard unde merge un kickdown. Pentru linistea ta pot sa spun ca nu am trecut niciodata de 100kmh in oras. "Talpa cat cuprinde" se refera mai mult la sprint decat la o viteza maxima sau depasiri neregulamentare. Inteles acum? :D

 

Oricum, un picutz rautacioasa remarca ta.Cred ca nici tu nu circuli cu 50kmh in oras si cu 90kmh pe DN :D Plus ca am zis ca mi-am facut "ucenicia" pe un Gti, fie el si 1983, dar am fost de mic obisnuit cu nervi :p

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Ai luat-o prea personal,insa,asa cum ai expus situatia asta se intelegea ! Nu am spus ca ai facut ceva rau,de asta te-am intrebat de varsta,cu timpul o sa iti treaca.Eu cand spun talpa cat cuprinde nu inteleg sa accelerez cateva secunde si apoi sa ma calmez,apoi o iau iar de la capat......In sfarsit,nu are rost sa ne suparam,nu asta era scopul postului meu.Scuze daca am exagerat :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Poate am exagerat si eu. Mergem mai departe :D

 

Exact asta vroiam sa spun, accelerari scurte cat permite " bunul simt" si traficul. Sau, mai bine zis, un stil de mers unde consumul e pe ultimul loc ca interes, cred ca asa e cel mai corect spus :p

 

Repet, nu e vorba de mers inconstient, dar cum timpul si situatia nu prea imi permit sa ies din oras, mai incerc sa cunosc masina chiar si urban, cat e posibil :D

 

Peace! :D

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Sunt fix pix detectoarele, mai ales daca nu ai masini in fata care sa propage unda radarului pana la tine si chiar si asa te avertizeaza din foarte scurt. Sa nu mai spun ca deja au aparut cu radarele tip pistol pe care nu stiu daca le detecteaza nici macar din scurt. Detectoarele/statiile oricum nu sunt pentru oras.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.