Jump to content

Vopsire sau polish ?


vimann

Recommended Posts

De cand am luat masina vopseaua era putin matuita, dar acum s-a facut rau de tot. Din rosu a ajuns...roz ! Ce variante am sa-i readuc stralucirea ?

Asta e faimoasa culoare cu probleme de la bmw, brilliantrot. Un individ de la o spalatorie mi-a spus ca la el polishul a tinut cateva saptamani(acelasi brilliantrot).

Trebuie sa o revopsesc total ? O alta varianta pe care am auzit-o ar fi un polish + un strat de lac nou, peste.

 

post-28620-0-09558700-1371999273_thumb.jpg

post-28620-0-25001800-1371999264_thumb.jpg

Edited by vimann
Link to comment
Share on other sites

O polishezi profesional,incat la final sa nu fie doar uleiurile din pasta cele care o fac rosie si pe urma cumperi o ceara solida de calitate si o dai o data pe luna, operatiunea dureaza 10-15 minute, dar o vei mentine asa mult si bine. :)

 

Uite aici un exemplu in acest sens http://polishat.ro/galerie/exterior/opel-corsa-b

 

 

edit : daca vrei sa o lacuiesti nu e nevoie de polish inainte , e suficient sa matuiasca vopsitorul toata masina dar rezultatul nu va fi nici pe departe ca vopseaua originala, pentru ca lacuitul ala presupune o pregatire si o demontare a elementelor ca la o revopsire....Decat asa mai bine o revopsesti.

Edited by george_brasov
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De cand am luat masina vopseaua era putin matuita, dar acum s-a facut rau de tot. Din rosu a ajuns...roz ! Ce variante am sa-i readuc stralucirea ?

Asta e faimoasa culoare cu probleme de la bmw, brilliantrot. Un individ de la o spalatorie mi-a spus ca la el polishul a tinut cateva saptamani(acelasi brilliantrot).

Trebuie sa o revopsesc total ? O alta varianta pe care am auzit-o ar fi un polish + un strat de lac nou, peste.

 

 

Polish profesional ... costurile si timpii de executie mai mici comparativ cu o vopsire.

Polish-ul manual facut acasa sau la spalatorie auto cu lavete kent si paste frumos mirositoare de pe rafturile magazinelor... va rezista pana la prima spalare!

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Polish profesional ... costurile si timpii de executie mai mici comparativ cu o vopsire.

Polish-ul manual facut acasa sau la spalatorie auto cu lavete kent si paste frumos mirositoare de pe rafturile magazinelor... va rezista pana la prima spalare!

poti sa-i dai polish de care vrei si in cel mai specializat atelier,culoarea ramane aceeasi!!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Polishul facut corect nu are cum sa iasa intr-o saptamana. Cum sa iasa? Ce? Un detailing corect inseamna aducerea lacului la o stare cat mai aproape de original, functie de grosimea lui. Mergi la un detailer bun si lasa-l sa-si faca treaba. Multi isi strica masina prin revopsire, de multe ori revopsirea fiind nereusita. Foarte multi polishatori ieftini cu blana si pasta alba de la 3M strica piata de detailing, si de aici si confuzia facuta de multi si implicit masini avand de suferit. Un detailing nu se face in 4 ore, nici in 8, un detailing corect implicand multe etape care cer timp, experienta, produse de calitate si evident un cost. Nu se poate cu 200-300 lei. Sub 600 lei nu se poate face calitate, sau cel putin sa nu aveti pretentia asta.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

poti sa-i dai polish de care vrei si in cel mai specializat atelier,culoarea ramane aceeasi!!

 

Culoarea da, ramane aceeiasi :frantics: ... Despre polish ... nu sunt multi care scot masina "ca si noua"!

Vopseaua o poti "revigora"(luciu, adancime, stralucire, reflexii,...).

Dupa un polsh profesional, vopseaua nu o sa mai fie matuita, oxidata, contaminata etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Cu polish se poate rezolva si nu e o chestie care sa treaca peste ceva timp... culoarea arata asa pentru ca lacul este matuit din cauza razelor uv, a spalatorilor care sterg cu piele de caprioara plina de namol si etc factori. Este mai rentabil un polish bine facut decat o vopsea iar dupa pentru a pastra vopseaua originala mai poti opta pentru un strat de lac, si daca ai grija de ea nu mai ai probleme ceva ani.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.