Jump to content

Foliere geamuri


reeves84

Recommended Posts

Eu prefer varianta in care nu da jos fata de usa. Asa e mult mai sigur ca nu imi rupe/zgarie/strica nimic.

Si foliile mele sunt montate fara sa desfaca nimic si au aproape 2 ani si nu s-au dezlipit sau alte defecte.

 

Dar, daca cel care le demonteaza stie ce face si are grija nu se intampla nimic. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Asta as prefera si eu.. In cazul asta,ar cam trebui sa ma reorientez..

 

La mine nu a desfacut absolut nimic si mi-a dat si garantie 3 ani. Folia dupa ce se prinde bine de geam nu o mai dai jos decat cu o lama foarte ascutita. Cum crezi ca se desprinde/agata cand deschizi/inchizi geamul? Uite aici un exemplu -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O intrebare am si eu. Dupa ce ca aveam destule pe cap,a mai aparut ceva. Masina asta parca e magnet de probleme,nu altceva. M-am dus ca tot omul pe dup-amiaza sa spal masina si am nimerit la singura spalatorie de era deschisa. S-au apucat gagii sa spele si nu i-am mai urmarit la un moment dat. Au terminat,am plecat,totul ok. Cand dupa vreo 2 ore,ma uit intamplator in spate si ce vad pe geamul din spate dreapta : 2 zgarieturi lungi de vreo 30 cm care se intersectau. Am zis ca e murdarie,am incercat eu sa curat,i-am dat cu apa,cu orice,am dat pe afara,am crezut ca e geamul zgariat. De unde naiba,geamu nu avea nimic,era pe folie. Deci imbecilii aia au dat cu carpa pe dinauntrul geamului,o carpa de cacat evident si m-au procopsit cu asa ceva dupa nici o saptamana de cand am pus folie :bashwall: . Cat de cretin sa fi sa nu stii ca nu se da cu mizerii dinalea pe geam foliat. Si intrebarea mea e: ce pot eu sa fac in situatia asta? Deci n-am saptamana de cand e pusa folia,se poate face ceva? Se vede urat tare pe dinauntru,parca imi sta naibii pe suflet. Bani aruncati de pomana Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa faci. O dai jos si pui alta.

 

Se da foarte usor jos, o poti da chiar si tu. Pentru a fi sigur ca nu iti ramane lipici pe geam trebuie sa incalzesti folia inainte de a o da jos. Cei de la atelier care monteaza folia au un feon special pt asta, dar daca vrei sa o dai tu jos poti sa folosesti un feon normal. (uscator de par)

 

Incepi cu partea de sus sau dintr-un colt al foliei. O incalzesti putin cu feonul si efectiv tragi cu mana de ea. Ajunge sa dai cateva secunde cu feonul pe ea. Eu am fost nevoit sa dau folia de pe geamurile fata jos la RAR in parcare, si am dat-o in 2 minute, fara feon fara nimic. Dupa ce reusesti sa o dezlipesti putin tragi de ea si vine toata jos.

 

Alta solutie nu ai decat sa o inlocuiesti. Imi pare rau pt patania ta.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti aiurea.

3M au si folie pt geamuri, nu numai folie care imita carbonul pt colantat diverse piese.

Au intr-adevar si acel tip de folie, dar pe langa aceea mai au si in diferite culori pt colantarea intregii masini + cea pt geamuri mentionata mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Si tu crezi pe oricine?

 

http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/ro_RO/3MGraphics/GraphicSolutions/Applications/

 

Si extras de pe un alt site:

 

Foliile pe care le montam au mai multe transparente. Puteti opta între:

Transparenta – 5 %

Transparenta – 20 %

Transparenta – 36 %

Transparenta – 50 %

Transparenta – 70 % - folie cu maxima deschidere omologata pentru geamurile din fata

 

Tipuri folie:

3M

Global

Llumar

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

se poate dezlipi o folie si apoi reutilizata?

Nu !!! :rolleyes:

 

vuv se pricepe cate putin la orice.

 

vorba aia,daca n ai un batran pe langa casa,cumpara l pe vuv.

Cand il deschideti ? A fost cam pustiu fara el. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...
am pus folie pe masina, un 320 e90 din 2010 si mi s-a zgariat pe toate geamurile de la lamela de stergere. aceeasi problema o are si un prieten cu un seria 1 din 2006. folie trebuie inlocuita, dar o sa se zgarie la fel. stie cineva cum pot rezolva problema? Edited by lile90
Link to comment
Share on other sites

Si la fostul meu E90 dupa cateva luni aveam foliile zgariate pe fata, in special la sofer fiind folosit mai des. Cred ca e din cauza chederului prea strans si freaca de periile alea de dinauntru.

 

Nu e prea strans. Intra praf si nisip fin acolo, si se zgaraie geamul. Am patit asa la Alfa Romeo. Acum m-am invatat minte si curat acolo destul de des chederul, mai ales dupa ce spal masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.