Jump to content

X6 M50d


MOOPY

Recommended Posts

idee e la power box ca trage mai multa motorina ,pacaleste ecu, si de aici normal un consum mai mare cand ii dau blana :D

 

m-a batut si pe mine gandu la soft . dar cei de la bmw ofera de la acs si hartge la niste preturi destul de mari + ca in urma unei resoftari a masinii ....te pune sa platesti iar parca 500e nu pretu integral

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca m am documentat ceva referitor la power boxx / soft . Powerboxu este mai periculos pt masina ...cat si pt uzura ei.Dar na avand in vedere ca nu merg mereu blana si i l tin la 60%[default,] doar cand plec prin tara i l dau la 80% for fun. Am rasfoit ceva e90post.com si netu dupa reviewuri sunt useri care merg cu el la 100% se duc si la curse si n au patit nimic poate ocazional un limp mode , dar pt asta mi am luat si ecu reader . sunt useri cu 60-90 mii km cu jbd si 0 probleme sau semne mari de uzura . acum n a dupa cum ti e norocu :D
Link to comment
Share on other sites

Daca tot vorbim de performante,intradevar masina se comporta exemplar,este uimitor cum poate reactiona la " stres " un motor de doar 3000 cmc. Am facut azi o poza pentru cei curiosi sa vada consumul,specificand ca este doar in oras,nu am mai iesit din Bucuresti cu ea de ceva timp :

 

Mor cand vad consumul ala in Bucuresti la ce motor ai!

 

Pai daca cu 438 de cai putere ai un consum de 13,2l/100 de km, la o viteza medie de 33 km/h (in Bucuresti), atunci cand s-o inventa si pentru muritorii de rand motorul ala de max. 2000 de cm cubi de aporox 150 cp care sa consume 4,6 in aceleasi conditii?!

Link to comment
Share on other sites

Krebs ! Sa nu uitam ca vorbim de un motor de 3000 cmc,diesel,de ultima generatie ( lasand la o parte puterea ) e normal sa consume cu cel putin 3 litri mai mult decat al tau,aici vorbind in conditii de oras.Ca sa concluzionam,sub 13% in Bucuresti,mers zi de zi,nu pe portiuni cu resetare,cu calcul la pompa,nu prea ai cum sa scoti la acest motor,fie el tubro,biturbo,triturbo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am reusit sa scot cel mai mare consum 17,6 l/km buc-cta pe autostrada . in rest mers lejer 160-200 papa cam 12l/km

mi se pare cel mai ok motor 3.0 bi turbo ( tri turbo ) raportat la toate cheltuielile de rigoare(casco .rca.intretinere.impozit .consum) vs performante .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am reusit sa scot cel mai mare consum 17,6 l/km buc-cta pe autostrada . in rest mers lejer 160-200 papa cam 12l/km

mi se pare cel mai ok motor 3.0 bi turbo ( tri turbo ) raportat la toate cheltuielile de rigoare(casco .rca.intretinere.impozit .consum) vs performante .

 

Daca la 160-200 ia 12%, in ce hal ai mers de ai scos 17.6%? :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

FRE, eu am intrebat din pura curiozitate si putin din amuzament. Nu sunt un "carcotas al consumului", ca daca eram asa nu-mi mai luam 3.0xi. Acum citeam pe un alt forum ca un Suzuki SX4 4WD motor de 1.6 si tentativa de 4WD, consuma (din marturia proprietarului) cam 9-10% pe autostrada la 130-150 si cam 13-14-15% urban. Asa ca de ce ne-am plange noi, posesori am marcii-regina? :D :D :D :D :D Edited by feitosak1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred in cosumurile alea, nu se poate !

 

a mea e stricata clar, sub 10 cu clima nu ia in Bucuresti..1995cc D, iar la voi cu doua ca ale mele si consumuri nesimtite..

 

Ai viteza medie sfisata,in ac conditii un motor de 2.0 pe un seria 3 consuma sub 6.

 

La 4.0d cons mediu in Buc este 13-14%,minim 8 si ceva maxim 17 si ceva.

 

La 220km/h constant consuma 17-17.5%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ieri am ajuns si eu la o cifra frumoasa la kilometraj,respectiv 10.000,moment si imortalizat de altfel ( ce este mai interesant in poza,este temperatura indicata de termometru,nu m-am gandit ca a fost asa racoare in Brasov :brr: ).Fiind aproape de jumatatea intervalului de service,am schimbat uleiul si filtrele,asa,pentru linistea mea.Drumuri bune tuturor !
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.