Jump to content

Sfaturi BMW e65 735i


bmwlover

Recommended Posts

salut

 

eu am acelasi model si nu pot spune ca ma plang momentan de nimic, are 165ooo km reali si din cate am observat daca tii din scurt cutia adica ulei si filtru la 60mii km sau la 40mii km in caz ca sta mai mult pe dreapta parcata chiar nu sunt probleme cu ea, consumul depinde de stil am avut si 15L/100km am avut si 18 in oras dar pe exterior mai sus de 11-12L/100km nu am avut.

nu te sfatui sa faci plecari in blana si cerculete ca ii pui cruce cutiei.

 

nu stiu nimic de GPL pe mototrul asta dar daca aflii mai multe detalii poate ne tii si pe noi la curent.

 

Nu i-a schimbat niciodata uleiul si filtrul la cutie, ar fi cazul sa o fac eu nu? :)

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta da si daca o faci sa verifici magnetii din baia de ulei(filtru de ulei) ptr pilitura daca exista.

9-10 litri intra in cutie undeva pana in 100e sau ceva mai bun 85-100 ron litru, iar baia de ulei(filtru de ulei) 450-600 ron, cam astea sunt preturile ptr piese iar manopera in functie de service.

Link to comment
Share on other sites

pe o factura de la reprezentanta bmw erau scrisi 9 litri(explicatia a fost ca au fost schimbat si uleiul din convertizor) precizez ca nu eram eu proprietarul masinii in timpul acela, iar acum 2 luni am schimbat eu uleiul si am schimbat doar 6 litri.

dar daca se schimba doar 6L e si mai bine ca aflam si noi ce fac reprezentantele cu banii si buzunarele clientilor.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu nu si nici pe factura nu spune asta, deci tin sa cred ca cineva si-a insusit cei 4 litri si prietenul meu a platit fabuloasa suma de 25 mil.

eu am cumparat 10 litri ca asa am vazut pe factura alora si am ramas cu 4litri, ii voi folosii la urmatorul schimb dar ma bucur ca am aflat acest aspect.

apropo dar uleiul din convertizor se amesteca cu timpul cu cel din cutie??? daca e asa as mai face o data schimbul la 20mii km sa fiu sigur ca e mai mare procentajul de ulei nou in cutie.

multumesc de sfaturi pana acum

Link to comment
Share on other sites

ms de info, inca 17mii km si-l mai schimb inca o data, apropo sa schimb sa nu filtrul de ulei?? ca va avea doar 20mii cand il voi schimba si nu prea o blanesc sau fac figuri cu ea in curbe. Edited by 15dod
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare. Am pus masina pe tester de 2 ori sapt aceasta ca sa fiu la curent cu eventualele erori. Pot sa spun ca masina nu da erori grave pe tester, dar imi apare mereu in bord martorul motor si Parking Brake failure. Baiatul imi sterge eroarea de martor motor, merg 50km si apare din nou. care sa fie cauza? in ambele cazuri ce ar fi de facut? bag mana in foc ca nu sunt singurul patit.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mergi la altcineva cu tester.

Degeaba doar ti-a sters erorile, trebuia sa-ti spuna si ce le cauzeaza.

Din pacate nu te poate ajuta nimeni pe net pentru ca martorul check engine are foarte multe posibile surse.

 

 

se pare ca apare check engine din cauza amestecului. amestecul este sarac. o parere? ce ar putea cauza aceasta eroare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.