Jump to content

Intrebare transcriere auto


Bayyahe

Recommended Posts

Va salut,cu respect.

 

Expunproblema pe scurt: in vara 2010 am cumparat auto din semnatura (inmatriculataprima data in RO, in 2005), prin contract vanzare-cumparare; acte fostproprietar ok; la f putin timp (tot vara 2010) am declarat masina la fisc, deunde am obtinut decizia de impunere, stampile, totul ok; din acel momentplatesc impozit pe auto respectiv.

 

Urmeazaproblema: la vremea respectiva nu am schimbat certificatul de inmatriculate (talonul) de pe numele fostuluipropr., pe numele meu (fraier, lipsa timp, delasare, etc, nu mai conteaza acum); am circulat cu masina cu talonul vechi, RCA cumparat tot pe talon vechi.

 

Totusi, vara astaas dori ca, in fine, sa schimb talonul, sa-mi apara numele si in CIV si in noul talon; din experienta voastra, sau din auzite,credeti ca mi se va cere plata taxei de timbru?

 

Va multumesc pentru eventualele pareri, sfaturi, etc.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imi asum greseala.

 

Nu stiu ce sanse sunt sa vada bani de lamine; taxa asta este cel putin aberanta; dar e clar ca va trebui sa o transcriupana la urma; inteleg ca sunt obtiuni, ca oamenii isi recapata banii ininstanta, etc; inventariez cat mai multe variante, ascult sfaturi si pareri; incel mai rau caz voi circula ca si pana acum, RCA si ITP in regula, etc, poatevor mai interveni schimbari in lege, mai vine o serie de alegeri, etc.

 

Oricum, sunt binevenite orice pareri si opinii.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imi asum greseala.

 

Nu stiu ce sanse sunt sa vada bani de lamine; taxa asta este cel putin aberanta; dar e clar ca va trebui sa o transcriupana la urma; inteleg ca sunt obtiuni, ca oamenii isi recapata banii ininstanta, etc; inventariez cat mai multe variante, ascult sfaturi si pareri; incel mai rau caz voi circula ca si pana acum, RCA si ITP in regula, etc, poatevor mai interveni schimbari in lege, mai vine o serie de alegeri, etc.

 

Oricum, sunt binevenite orice pareri si opinii.

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/noua-lege-rutiera-bulgaria-duce-disperare-proprietari-romani-autovehicule-inmatriculate-tara-vecina-457367.html

 

deja se restrang toate optiunile . In caz ca ti-e retinut talonul e game over pt tine , nu cred ca-l mai poti recupera , doar daca ai procura de la proprietar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, fiind deja in evidentele fiscale din 2010. Dar probabil vei fi sanctionat contraventional ca nu ai solicitat transchierea dreptului de proprietate si in evidentele politiei.

Acum, din nestiinta sau comoditate, te poti lovi si de pareri contra.

Transmiterea dreptului de proprietate a operat cand ai incheiat contractul de vanzare cumparare care a fost inregistrat mai apoi in evidentele fiscale.

Edited by mihai800
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu sincer, motivul principal al delasarii/nepasarii/etc, a fost faptul ca auto este cump. in 2010 si declarat la fisc tot atunci; practic, orice instanta, din acel moment ma considera proprietar de fapt si de drept; nici prin gand nu mi-a trecut ca e posibil sa mi se ceara plata timbrului, retroactiv, ca sa zic asa; dupa logica mea, e absurd, dar, posibil sa ma insel; luna asta ma voi lamuri :)
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca obligatia timbrului survine dupa instrainare si incazul de fata dobandirea dreptului de proprietate. Ori in legislatia nationala se aplica principiul cat si textul constitutional potrivit cu care legea se aplica pentru faptele si actele juridice prezente si viitoare, sau altfel spus se aplica legea sub care au fost nascute/ perfectate/ incheiate astfel de acte, daca am inteles bine, omul a inscris masina si a perfectat contractul in 2010, cand nu exista timbrul de mediu!
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca obligatia timbrului survine dupa instrainare si incazul de fata dobandirea dreptului de proprietate. Ori in legislatia nationala se aplica principiul cat si textul constitutional potrivit cu care legea se aplica pentru faptele si actele juridice prezente si viitoare, sau altfel spus se aplica legea sub care au fost nascute/ perfectate/ incheiate astfel de acte, daca am inteles bine, omul a inscris masina si a perfectat contractul in 2010, cand nu exista timbrul de mediu!

 

 

Este adevarat: dreptul de proprietate mi-a fost transferat in vara 2010 prin contract de vanz.-cump.; tot atunci am declarat la fisc proprietatea, pentru care platesc impozit. Avand in vedere seriozitatea problemei, probabil voi consulta si un avocat sau jurist; oricum, sper ca la biroul de inmatriculari sa existe oameni pregatiti in drept.

Link to comment
Share on other sites

Este adevarat: dreptul de proprietate mi-a fost transferat in vara 2010 prin contract de vanz.-cump.; tot atunci am declarat la fisc proprietatea, pentru care platesc impozit. Avand in vedere seriozitatea problemei, probabil voi consulta si un avocat sau jurist; oricum, sper ca la biroul de inmatriculari sa existe oameni pregatiti in drept.

la inmatriculari au reguli gen a,b, c si una e plata timbrului la transcriere . Doar cu diverse hotarari judecatoresti schimba regula jocului pt unii . Poate fi mama juristului la inmatriculari cel mult poate au avut o situatie similara si stiu ce s-a intamplat . Eu sincer nu cred ca poti face ceva .

Link to comment
Share on other sites

- Mda... Sorbona mai cu bataie spre Bioterra macar.

 

- Este foarte posibil ca functionarii de acolo sa se ghideze doar dupa reguli gen a, b, c; de acord.

 

- Amenda contraventionala... eheee, parfum! Ar fi singura amenda pe care as plati-o bucuros :)

 

 

Apreciez toate opiniile, sfaturile, ironiile, etc de pana acum; rezolvarea, oricare ar fi si cand va fi, o voi posta aici, asa, ca fapt divers macar.

Link to comment
Share on other sites

Legea e foarte clara. Nu are legatura cand ai dobandit masina, pt ca se pot face 1000 de manevre, eu iti vand tie masina mea care nu are taxa platita si ca sa evitam facem un contract si trecem ca ti-am vandut-o anul trecut pe vremea asta cand nu se aplica timbrul pt masinile deja inscrise.

 

Legea spune ca se ia in calcul momentul transcrierii nu data dobandirii masinii. Nu e nici macar un subiect pe care putem discuta :).

 

Totusi ai o sansa. cauta un notar care sa faca partaj voluntar pe masina si pana la 1 septembrie ai toate sansele sa inscrii masina gratis. Singura treaba e sa gasesti notarul ala, am inteles ca foarte putini mai fac astfel de partaje.

Alta solutie este sa mergi asa cu masina sa ai totul in regula in asa fel incat sa nu risti sa iti fie ridicat talonul. pe talon banuiesc ca nu scrie instrainat catree, nu ??

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Legea e foarte clara. Nu are legatura cand ai dobandit masina, pt ca se pot face 1000 de manevre, eu iti vand tie masina mea care nu are taxa platita si ca sa evitam facem un contract si trecem ca ti-am vandut-o anul trecut pe vremea asta cand nu se aplica timbrul pt masinile deja inscrise.

 

Legea spune ca se ia in calcul momentul transcrierii nu data dobandirii masinii. Nu e nici macar un subiect pe care putem discuta :).

 

Totusi ai o sansa. cauta un notar care sa faca partaj voluntar pe masina si pana la 1 septembrie ai toate sansele sa inscrii masina gratis. Singura treaba e sa gasesti notarul ala, am inteles ca foarte putini mai fac astfel de partaje.

Alta solutie este sa mergi asa cu masina sa ai totul in regula in asa fel incat sa nu risti sa iti fie ridicat talonul. pe talon banuiesc ca nu scrie instrainat catree, nu ??

 

De acord, manevre cu vanzari-cumparari se pot face, pui ce data vrei; ce nu se poate face insa, este falsificarea chitantelor provenite de la plata impozitelor auto, pe anii trecuti, si transcrierea datata 2010 (autentificata cu stampile si semnaturi), in evidentele fiscale, pe numele meu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este; zice asa:

 

 

Art. 4

 

Obligaţia de plată a timbrului intervine o singură dată, astfel:

 

pct. a) , b ) si d) nu ma calific;

 

pct. c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;

 

 

 

(Detalii: http://legeaz.net/te...imbrul-de-mediu si saitul ANAF)

 

- la asta adaug faptul ca legea asta, in lipsa unei specificari speciale, se aplica fix din momentul publicarii in Monitorul Oficial; orice contract, actiune, etc. ce a avut loc inainte, nu sunt sub incidenta ei; asta e clar si fara interpretare.

 

Discutia se poate purta pe tema "transcrierii dreptului de proprietate": daca asta inseamna cum am mai zis, contract vanz-cump. + decizie impunere de la fisc + platit impozit, sau obtinerea talonului nou.

Edited by Bayyahe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.