Jump to content

Culori diferite in faruri !?


clawdiu

Recommended Posts

Va salut.

 

Am vazut prin oras un seria 5 identic cu cel din poza la faruri si mi-a placut ideea. Practic culorile difera de la stanga la dreapta. Pe o parte e albastru si pe cealalta e galben.

 

Sunt curios cum se face asta? Pe o parte halogen si pe cealalta parte xenon? (mentionez ca eu am xenon pe e46)

 

Si ma mai intreb daca este legal :)

post-33980-0-38571200-1376171746_thumb.jpg

Edited by clawdiu
Link to comment
Share on other sites

e vorba de becurile alea care arata ca un ciorchine de leduri :laugh:

Nu stiu ce o fi, dar se vede clar ca in partea stanga e galben si in dreapta albastru..

 

Poza asta e de pe net, si am vazut si in realiate. Deci am macar doua motive sa ma gandesc ca nu e o problema la masina ci e ceva facut cumva.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut prin oras un seria 5 identic cu cel din poza la faruri si mi-a placut ideea.

 

 

Ne bucuram nespus de mult ca ti-a placut ideea. Totusi de unde privesc eu lucrurile arata ca un c*r.

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt daca ma intrebi pe mine:

 

culori diferite in faruri = cocalar/manelist/taran cu BMW

Apreciez faptul ca iti expui deschis parerea, insa nu asta era si ideea pentru care am deschis aceasta discutie. Multumesc.

 

Ne bucuram nespus de mult ca ti-a placut ideea. Totusi de unde privesc eu lucrurile arata ca un c*r.

 

Din nou, multumesc pentru parere, insa esti offtopic.

 

----

 

Indiferent ca arata intr-un fel sau altul, eu am deschis acest topic in ideea de a afla cum se procedeaza ca o masina sa arate la fel ca cea din imagine, nu pentru a cere pareri personale despre aspectul propriu-zis.

Daca cineva doreste sa raspunda intrebarilor mele ma bucur.

Link to comment
Share on other sites

mie imi pare poza aia doar pt test , probabil montase xenon si angel alb si facut poza sa se vada dif . Nici un om normal la cap nu ar merge cu 2 culori montate intentionat asa mai ales la becuri . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Clar ca nu este legal in primul rand! In standardul ECE, se specifica clar faptul ca in partea din fata n-ai voie cu lumina rosie/albastra, iar in spate nu e voie cu lumina alba, alta decat cea care semnalizeaza mersul inapoi! Sa nu mai spun ca nici pozitiile de culoare galbena(USA-DOT) nu sunt legale.. Se verifica toate treburile astea, inclusiv albul, trebuie sa fie doar un alb mentionat in standard, fiind o zona mica din zona albului din triunghiul tricromatic! La noi e bine ca nu prea se opreste sa se verifice treburile astea, ca altfel ar fi jale!
Link to comment
Share on other sites

@ RaYn3

 

�1. Conditiile minime de iluminare, semnalizare luminoasa si avertizare sonora pe care trebuie sa le indeplineasca autovehiculele, tramvaiele si remorcile

 

.......

 

Art. 17. - In circulatia pe drumurile publice, bicicleta fara motor trebuie:

 

......

c) sa fie echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un element reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare.

 

E cam prost facuta legislatia...art 17 lit c se aplica si la autovehicule desi e cam aiurea pus in alta rubrica.

Link to comment
Share on other sites

@ RaYn3

 

�1. Conditiile minime de iluminare, semnalizare luminoasa si avertizare sonora pe care trebuie sa le indeplineasca autovehiculele, tramvaiele si remorcile

 

.......

 

Art. 17. - In circulatia pe drumurile publice, bicicleta fara motor trebuie:

 

......

c) sa fie echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un element reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare.

 

E cam prost facuta legislatia...art 17 lit c se aplica si la autovehicule desi e cam aiurea pus in alta rubrica.

 

pai se specifica faptul ca bicicleta fara motor, deci nu spune nimic de autovehicule ori alte categ! Daca ar fi acceptata si culoarea galbena la lumina de pozitie fata, de ce nu se inghesuie nici un producator auto sa puna asa ceva ca deh este mai cool, suntem plictisiti de banala lumina alba... Eu sincer n-am vazut nici o masina fabricata pentru Europa ori alta zona in care este accepatat standardul ECE(CCC/TAIWAN/JAP.....) si sa monteze becuri galbene pe Front-PO! Pot sa verific maine in standardul ECE la functia de PO ce fel de culoare este acceptata, desi e clara treaba!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.