Jump to content

JANTE BMW 18 INCH


MIRCEAMIRCEA

Recommended Posts

SALUTARE LA TOTI,

  AM UN BMW SERIA 525D DIN 2002 SI M-AR INTERESA CARE ESTE LATIMEA MAXIMA DE ANVELOPE PE CARE LE POT PUNE PE ACEASTA MASINA FATA SPATE FARA A FACE MODIFICARI MAJORE ,PRECIZEZ CA AM JANTE DE M PE 18 INCH.CE MI-ATI RECOMANDA ?

  VA MULTUMESC ANTICIPAT  :blink:

194293[/snapback]

 

Salut

si eu am un 520 din 2002 si am pe el niste jante Breyton pe 18. si dimensiunile maxime specificate de producator sunt 235 latime pe fata si pe spate 275 latime.inaltimea cauciucului nu cred ca te intereseaza .la mine e de 35 adica 275/35/18 Toyo proxes

Link to comment
Share on other sites

245/40/18 8J ET20 fata

275/35/18 9,5J ET22 spate

astea sunt dimensiunile rotilor pt ///M5

PS: daca jantele de M nu sunt originale si sunt replica si au aceiasi latime nu are rost sa pui marimi diferite fata/spate, in functie de latimea jantelor alegi marimea cauciucului

:blink:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

In talonul de 525 parca nu permite mai mult de 17' ...

Daca pui de 18' nu afecteaza nimic >?

194875[/snapback]

 

Nu afecteaza nimic. eu am pe 520 de 18 .doar e aceeasi caroserie si mecanica

Sti ce afecteaza. afecteaza telescoapele :blink: :) :). un an am avut rotile de 18 si am schibat telescoapele pe fata. aveti grija cu rotile mari

Link to comment
Share on other sites

Sunt in ceata. Deci ce ar fi mai bine? 17' sau 18'? Cu ce cauciucuri pe ele?

194954[/snapback]

 

cred ca nu m-am facut prea bine inteles. imi cer scuze.

deci ce vreau sa spun este ca daca vrei sa ai jante in permaneta pe masina eu iti recomand jante cat mai mici in cazul tau de 17 cu inaltime cat mai mare la cauciuc.eu am inpermanenat pe masina jante de 16 cu 225 latime si cu 55 inaltime. jentile de 18 arata superb pe masina dar sunt de fitze. le pun cand ma plimb prin oras sau pe distante scurte in general primavara si vara. pentru ca stim cu totii , cu cat sunt jentile mai mari cu atat arata mai bine. parerea mea. jentile mari prin gropi nu sunt foarte indicate pt ca au inaltime mica la cauciuc adica 35 in cazul meu. iti dai seama cum se simt toate gropile pana in dinti :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Exista site-uri care explica cum trebuie aleasa janta si cauciucul.

Alegerea gresita paote duce si la alte neplaceri din cate stiu iti poate indica gresit viteza cu care te deplasezi.

O sa caut sa postez ceva link-uri despre aceasta problema care ma framanta si pe mine.

 

18' sau mai mare vs 17" (cat recomnada producatorul pe stalpul masinii)

Link to comment
Share on other sites

salut cookin,

 

  AI AVUT CEVA PROBLEME  LA DIRECTIE, S-AU ALTE EVENIMENTE CU JANTELE ASTEA DE 18 INCH SINCER NU STIU CE SA FAC PARERILE SUNT DIFERITE SI NU STIU CE DECIZIE SA IAU, E RIGIDA CU JANTE DE 18 INCH NU VREAU SA REPAR LA JANTE IN FIE CARE LUNA S-AU  DIRECTIA  ETC, ETC GROPI SUNT LA TOT PASU.

  MERCI FAIN

195622[/snapback]

 

 

sincer nu pot sa te ajut cu un raspuns concret pt ca am cumparat masina sambata :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.