Jump to content

Achizitie BMW E46 facelift din germania


cozzo

Recommended Posts

Buna ziua,am deschis acest topic deoarece luna viitoare spre sfarsitul ei doresc sa imi achizitionez un BMW E46 320d 150 Hp facelift din Germania. Bugetul meu care il detin este de 3500 euro maxim 3700...intrebarea mea este : Stie careva care si-a cumparat sau care aduce masini de acolo daca pot gasii ceva bun la banii astia? As vrea an 2003 -2004 ..km stiu ca sub 200 000 mii nu gasesc, eu as fi vrut un interior crem si va dati seama cat mai full posibil...daaar in ultima faza conteaza sa fie cat mai intretinuta mnasina si sa mearga cat mai ok,adik daca as gasii una nu asa dotata si cu interior normal dar in stare ok nu as mai face mofturi...acuma nu prea stiu ce o sa gasesc si daca o sa gasesc ceva in banii astia...este careva cunoscator care sa imi dea vreun sfat sau sa imi confime sau infime daca as gasii ceva bun sau nu la banii astia?
Link to comment
Share on other sites

Cam greu.. Nelovita,sigur nu gasesti. Poate doar sa fie de la vreun bosorog care o tine in curte si treci pe strada lui,deci situatii de 1 la 1000 sa zicem. Vrei si mai noua tu si cat mai full si nelovita si la 3700 euro. Mai ales astea de 150 cp,sunt modele bune,banuiesc ca urmaresti modelul in 6 trepte. Ori astea,chiar si in Germania,una mai ingrijita sub 4000 nu prea coboara. La care o sa mai adaugi niste bani pentru numere acolo,bani de drum,bani de cazare/mancare pe acolo,bani de taxe aici. De cati bani dispui in total pentru capitolul "masina"? (cu toate taxele ce ar include) Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

WOW,mi-ai dat lumea peste cap:)) am ramas fara cuvinte...credeam ca la euro 3 taxa este 1500...era ok asa...dar 2000 euro taxa..nu prea imi vine a crede..si cele din 2004 sa fie asa de scumpe acolo?? pai la banii care ii zici tu le vand astia pe romania...in fine...sunt dezamagit..:(

 

Pai eu imi facusem un calcul gen 3700 masina adusa de cineva..plus 1500 maxim inscrierea..

Link to comment
Share on other sites

Deci undeva la 5500. Pai daca iei o masina la 4000 euro sa zicem,adaugi drumul + cazare/mancare acolo pana gasesti un model,adica vreo 400 euro sa zicem (dus-intors),apoi adaugi taxe cu numere acolo,nu mai stiu exact cat se plateste sa-ti scoata un set (50 euro cred,ceva de genul),ajungi aici si incepe nebunia,bani pentru numere provizorii,RAR 5 mil,timbru minim 700 euro,asigurare (nu stiu ce varsta ai deci nu pot sa dau un scor),bani numere finale. Faci un calcul asa si tu si vezi unde ajungi. Nu cred ca te incadrezi oricum in plafonul ala de 5500.

 

Apropo,pentru modelul asta de 320d,an 2003-2004 sunt sanse mai mari sa gasesti cu euro 4,deja dupa 2003,norma asta predomina,poate ca nu o sa fie 1500 taxa,dar vreo 700-800 tot o sa fie.

 

 

L.E : Ia modelul asta spre exemplu : http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/320/vhc:car,cnt:de,pgn:3,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:3__bmw_er_series,frn:2003-01,prx:4001,vcg:limousine/pg:vipcar/183582684.html

 

 

Timbrul este undeva la 750 euro.

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Nu gasesti ce vrei tu nici pe departe.

 

Un prieten a fost in vara trecuta personal si a cautat in lung si-n lat Germania iar intr-un final cea mai buna oferta a gasit-o la un privat, 320d 2002, inerior sport culoare deschisa, volan sport, incalzire scaune, jante aliaj 17, 280.000 km, 4200 euro ! Bine, masina e perfecta, zici ca are 100.000 km la cum merge si arata ! Am inteles ca ar vrea sa-si ia seria 5 si s-ar putea sa o vanda daca te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

La 3700 nu prea gasesti nici 318i din 2004, de diesel nu mai vorbim; pe langa timbrul de mediu o sa mai cheltui vreo 200 e cu adusul si inca vreo 300 e cu inscrisul aici. La bugetul asta cred ca te incadrezi doar la un nfl 320d.
Link to comment
Share on other sites

ideea este ca din 2004 la noi inscrise incep de la 5000 de euro...eu ma cam indoiesc ca din germania nu gasesc la 4000...sa ziceam ca cresc plafonul la 4000 sa fie adusa de acolo.. nu prea imi vine a crede ca nu as gasii nimic din 2004 fara fitze cu crem si etc..simplu sa fie clima si geamuri electrice..vorbim deja de o masina de 10 ani de zile vechime...deja sunt 3 modele peste el...din 2005 2006 sunt de la 8000 euro ce naiba..si daca m-ar ajuta cu ceva as fi dispus sa mai astept pana in decembrie ianuarie,poate poate o sa mai scada ceva la pret pt ca modelul 2013 o sa fie mai prezent pe sosele..in fine..sunt cam nedumerit...trebuie neaparat sa vorbesc cu cineva care aduce masini sa imi zica cum sta treaba:D
Link to comment
Share on other sites

Din 2004, nici rasturnata de 7 ori nu gasesti cu 4.000 ! Dar, plm, asa sunteti voi, unii ! Cereti pareri, nu va convin si reveniti si spuneti ca stiti voi mai bine.

 

Intreb si eu, ca prostul, daca stiai ca gasesti e46 320d 2004 cu 4.000 euro, de ce plm ai mai deschis topic-ul asta ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din 2004, nici rasturnata de 7 ori nu gasesti cu 4.000 ! Dar, plm, asa sunteti voi, unii ! Cereti pareri, nu va convin si reveniti si spuneti ca stiti voi mai bine.

 

Intreb si eu, ca prostul, daca stiai ca gasesti e46 320d 2004 cu 4.000 euro, de ce plm ai mai deschis topic-ul asta ?

Eu discut..imi spun si eu parerea din ce vad pe net..nu stiu de ce te aprinzi asa? are vreun rost? si din 2004 pe mobile incep de la 4000 de euro deci SUNT...doar ca nu am incredere in mobile pt ca si aici sunt postate majoritatea tot de albanezi romani si bulgari care le vand cum vor ei...samsari ce sa mai...de asta intreb daca e cineva care aduce masini sau care si-a adus recent si stie..nu te mai umfla in pene cu netu in fata ca nu e relevant tot ce vezi acolo...mobile e plin de samsari...de asta intreb..

Link to comment
Share on other sites

Piata auto merge extrem de prost in romania. e46-le s-au dus la vale rau de tot au ajuns la preturi de tot rasul. faptul ca nfl-urile se vand si cu 2500 inscrise si cu 1700 neinscrise face ca automat sa scada preturile si pt modelele cu facelift. ca pana la urma e aceeasi masina, desi diferentele pot fi enorme intre ele. cu 5000eur iti iei 320d mai mult decat decent din Romania, inmatriculat si cu taxa platita. Aia care cer 6000-7000 chiar daca masinile poate fac banii nu le pot vinde ca nu mai ofera nimeni atatia bani pe ele. asa ca oamenii sunt nevoiti sa lase la pret, ca unii prefera sa lase 500 chiar 1000eur dar sa dea masina nu sa stea cu ea 16 luni la vanzare iar anunturile de vanzare sa se transforme in topicuri de prezentare cu timpul :)) Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda sa te orientezi catre o masina mai ieftina...iar cu banii ramasi poate iti cumperi si o carte de gramatica ;)

Nu am nevoie de nici o carte,tastez repede si se ivesc greseli...nu e nevoie sa fi arogant ca nu ai de ce..plus ca pe net scriu cum vreau, cu sau fara diacritice etc...

Link to comment
Share on other sites

Eu discut..imi spun si eu parerea din ce vad pe net..nu stiu de ce te aprinzi asa? are vreun rost? si din 2004 pe mobile incep de la 4000 de euro deci SUNT...doar ca nu am incredere in mobile pt ca si aici sunt postate majoritatea tot de albanezi romani si bulgari care le vand cum vor ei...samsari ce sa mai...de asta intreb daca e cineva care aduce masini sau care si-a adus recent si stie..nu te mai umfla in pene cu netu in fata ca nu e relevant tot ce vezi acolo...mobile e plin de samsari...de asta intreb..

 

Acum am vazut si restul comentariului.

 

Pai, ma :censored: , nu ti-am scris mai sus ca un prieten a fost anul trecut si a batut Germania in lung si-n lat pe la zeci de parcuri, tot cu intentii de 2003-2004 in maxim 4000 dar a gasit numai cazane asa ca a scazut anul si a luat unul din 2002 de la privat cu 4.200 euro ? Invata in pula mea sa citesti si da-ti silinta si sa intelegi cat de cat ce citesti !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum multumesc pt raspunsuri ati fost mai mult sau mai putin de ajutor! DIscutiile nu isi mai au rostul atat timp cat incepem sa jignim si sa subliniem cat de corect scriem gramatical aici! o zi buna sa aveti Edited by cozzo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.