Jump to content

Al meu drac pe roti!


Stama

Recommended Posts

Una dintre cele mai nasoale treburi in legatura cu inmatricularea pe BG este ca acum costa dublu o asigurare daca masina e inmatriculata pe un cetatean bulgar care are 4 masini sau mai multe. Multi oricum nu-si faceau asigurare, dar acum va fi si mai rau.

Si alta chestie nasoala pe care am vazut-o de cateva ori in ultima vreme: ti se fura numerele. Practic in momentul ala nu prea mai ai ce sa faci cu masina. Nu se pot scoate alte numere daca nu sunt platite toate taxele la zi.

 

Ca sa fiu ontopic, jantele sunt groaznice si asta nu e masina de tuning!

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate masinile inmatriculate pe firma in Bg sunt radiate de la financiar pentru ca nu sta nimeni sa plateasca impozit pentru 500 de masini. Dar asta nu inseamna ca nu mai e valabila asigurarea din acel moment.

 

Practic e la fel ca la noi, daca eu vreau sa radiez masina de la financiar si sa nu mai platesc impozit pot sa circul cu ea mult si bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai poate incet incet nici la noi treaba asta.

 

Cand am vandut masina luna trecuta si am mers la financiar sa pun stampila pe fisa de inmatriculare si sa scot adeverinta de atestare fiscala, am observat ca adeverinta nu se elibereaza daca nu completezi in formular si datele cumparatorului. Deci, fie ca vrea sau nu, e luat in evidenta automat de administratia financiara la care e arondat cu noul bun, chit ca el nu se duce sa o declare ! Un lucru extrem de inteligent si benefic, zic eu !

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate radia de la financiar pe baza unei simple declaratii. Ori vii cu adevereinta de la remat ori cu un contract de vanzare-cumparare, caz in care il vei trece pe npul proprietar si i se va transmite lui automat in evidenta.
Link to comment
Share on other sites

pana nu mai poti,si e penala treaba sa circuli cu o masina radiata daca nu ma insel

 

dar ce conteaza, viata e minunata la 22 de ani

E penal daca mergi cu o masina radiata de la politie nu fiscal.

 

da,si noul cumparator merge frumos peste o saptamana si da declaratie ca nu mai merge cu ea si i-o scoate de la impozit..dar din cate stiu se radiaza automat in 30 de zile in situatia asta si daca mergi asa cu ea e buba

Impozitul se plateste pt detinerea unei masini , nu pt ca mergi cu o masina , probabil iar confunzi cu radierea de la politie.

Link to comment
Share on other sites

toata treaba asta cu inmatriculatul pe bulgaria e precum in vorba aia, nu stie taranu' ce-i sofranu

 

 

multi cu educatie si lectura la genunchiul broastei considera ca, daca si-au "pus-o pa bulgaria" au fost distepti, principiali si evident jmecheri.

 

in realitate, duupa cum va explica zambind pe sub mustati Verssatu mai sus, is doar niste tartea care circula fraudulos si infractional.

 

daca tot vrei sa fraudezi legea romaneasca, fa-o cu cap. e atat de simplu si la mintea cocosului, dar, din pacate pentru istetii cu mamaliiga-n dinti, tre' sa bage mana putin in buzunarul ala principial si inteligent pe care ni-l arata emfatic de fiecare data cand ii intrebam care-i treaba.

 

unul gol si murdar, de altfel.

 

 

dupa cum spuneam, solutia corecta, legala, m-am culcat si mi se scoala, este foarte foarte simpla. hilar de simpla. da' na, cand ai principii, ai

 

voi de ce credeti ca plateste similea milioanele de pe frigider la rabla aia care sta? :rolleyes:

 

de lene. paradoxal, am cum s-o inmatriculez la astia, dar mi-e lene si imi sta in gat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

toata treaba asta cu inmatriculatul pe bulgaria e precum in vorba aia, nu stie taranu' ce-i sofranu

 

 

multi cu educatie si lectura la genunchiul broastei considera ca, daca si-au "pus-o pa bulgaria" au fost distepti, principiali si evident jmecheri.

 

in realitate, duupa cum va explica zambind pe sub mustati Verssatu mai sus, is doar niste tartea care circula fraudulos si infractional.

 

daca tot vrei sa fraudezi legea romaneasca, fa-o cu cap. e atat de simplu si la mintea cocosului, dar, din pacate pentru istetii cu mamaliiga-n dinti, tre' sa bage mana putin in buzunarul ala principial si inteligent pe care ni-l arata emfatic de fiecare data cand ii intrebam care-i treaba.

 

unul gol si murdar, de altfel.

 

 

dupa cum spuneam, solutia corecta, legala, m-am culcat si mi se scoala, este foarte foarte simpla. hilar de simpla. da' na, cand ai principii, ai

 

\

 

de lene. paradoxal, am cum s-o inmatriculez la astia, dar mi-e lene si imi sta in gat

 

Similea, cred ca exagerezi cu aluziile indirecte spre mine, si nu cred ca iti permiti sa ma jignesti in acest mod, te rog politicos sa incetezi :)

Edited by Stama
Link to comment
Share on other sites

 

 

daca tot vrei sa fraudezi legea romaneasca, fa-o cu cap. e atat de simplu si la mintea cocosului, .........

 

dupa cum spuneam, solutia corecta, legala, m-am culcat si mi se scoala, este foarte foarte simpla. hilar de simpla. da' na, cand ai principii, ai

 

 

 

de lene. paradoxal, am cum s-o inmatriculez la astia, dar mi-e lene si imi sta in gat

 

solutia legala sa fraudezi legea? detaliaza, te rog.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.