Jump to content

n42b20 - erori


fuelforlife

Recommended Posts

  • 2 months later...

Eu cred ca daca era in funcție de ce e sub capota apĂŁrea si in siste la BMW ca fiind euro 3 si nu euro4. Dar ma rog asta e acum. Știe cineva un motor n42b20 care a ieșit e4 ce CO2 are? Al meu care a ieșit e3 are CO2 175, fabricantul a dat maxim 179.

euro 4 co2 175 masina din 2001.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

deranjez cu o mica problema, in trafic la semafor, mi-a scazut turatia motorului pentru vreo 3secunde, acasa am pus testerul si mi-a aparut urmatoarea eroare, 2731 function camshaft sensor inlet. am sters codul, am condus masina vreo 25km si am pus testerul din nou dar eroarea nu mi-a mai aparut. motorul merge ok, bujii filtre schimbate, nu am avut erori pe tester. singura problema pe care o am, e o mica ezitare in sarcina intre 1500-2000rpm, sesizabil in vitezele 1,2... vreo idee, cineva? am comandat un senzor, o sa-l schimb, stiu ca sunt doi senzori, un outlet si un inlet camshaft sensor, pe care-l schimb?

Salut, cum ai rezolvat cu senzorul de pe admisie, l-ai schimbat? ai mai avut probleme cu relantiul? am si eu aceasta eroare 2731 si mi-a murit motorul de vreo 2-3 ori, merge si neregulat dupa care functioneaza normal. Te rog un raspuns, nu stiu de unde sa incep cu pb asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut am un 2.0 143 vvt si am aceeasi prbl ca voi si aceeasi eroare pe tester 2731 ce senzor sa schimb?multumesc

 

Solenoidul de la transmisie nu lucreaza corespunzator. Mergi la un electrician care stie sa citeasca corect eroriile pt ca asa o sa inlocuiesti o jumate din masina pana ii dai de cap.

Link to comment
Share on other sites

Solenoidul de la transmisie nu lucreaza corespunzator. Mergi la un electrician care stie sa citeasca corect eroriile pt ca asa o sa inlocuiesti o jumate din masina pana ii dai de cap.

poti sa mi spui exact care e solenoidul de la transmisie ???e cumva senzorul de pe arborele cotit??ms..daca zici de astea le am probat inainte cand imi dadea eroare p0012 pozitie ax came admisie si le am schimbat si facea masina la fel...apoi am pus distributia la punct si imi tremura masina rau imi da sa moara dar nu mereu si imi apare pe tester doar 2731 sa le probez iar cu cele 2 solenoide

Edited by Ameriknu00
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.