Jump to content

Ce parere aveti de impozitul forfetar propus din 2014?


paul

Ce parere aveti despre noul impozit forfetar?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

bai sa mi bag pula nu mi vine sa cred.bai kip,dragule

 

cum vorbesti de reprofilare asa usor.pai unii poate si au bagat toti banii intr o afacere pe care vine un idiot cu o masura din asta si o inchide pocnind din degete

 

usor sa vorbesti de reprofilare cand ai un serviciu caldut si bine platit,stiind ca n are cine sa te dea afara ca doar esti la stat si te doare la banana

Link to comment
Share on other sites

Simileo, cred ca nu stii ce vorbesti. Au trecut de mult vremurile cu siguranta salariului. Nu mai exista asa ceva. Nu faci performanta, nu faci fata, freci duda, zbori. Nici macar nu mai asteapta evaluarea de sfarsit de an, te cheama la sedinta si de fapt primesti un test de 30 minute si dus esti daca esti habarnist. Daca cum esti tu nu e bine, de ce nu te bagi jurist la o primarie sau circa financiara pe 820 kei si ai scapat si de grija salariului si de a pensiei !?

 

Griji si responsabilitati sunt de ambele parti.

 

bai sa mi bag pula nu mi vine sa cred.bai kip,dragule

cum vorbesti de reprofilare asa usor.pai unii poate si au bagat toti banii intr o afacere pe care vine un idiot cu o masura din asta si o inchide pocnind din degete

 

Repet, vezi ca bala a zis-o. Ia-te in plm de el, ce tot ai cu mine ?

 

 

 

 

usor sa vorbesti de reprofilare cand ai un serviciu caldut si bine platit,stiind ca n are cine sa te dea afara ca doar esti la stat si te doare la banana

 

 

Asa fac eu, nu ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt ipocrit sa spun ca daca as avea firma si ar merge sa nu mai bat un bon din cand in cand sau chestii din astea marunte, nu as face-o. Sau poate ca nu as da bon deloc. Dar daca peste ani si ani ar veni un forfetar din asta, as zice ca a fost bine cat mi-a mers, ura si la gara, reprofilarea daca nu as face fata.

 

Sa ne reprofilam pe ce ? Ca dupa 22 de ani e plina piata cu de toate, eventual pe servicii, dar si acolo daca nu ai o meserie cautata, trebuie investitie mare...

Link to comment
Share on other sites

Ai si tu dreptatea ta bre Kipaila. :sorcerer:

 

E groaznic de trait la noi

 

Bai, 20 de oi, 30 de gaini, un iaz si 5 hectare de pasune.

 

Plm, cat sa traiesti linistit.

 

 

Astea costa cat faci intr-un an de munca.

 

Dupa ce alergam, dracu stie

Link to comment
Share on other sites

bai sa mi bag pula nu mi vine sa cred.bai kip,dragule

 

cum vorbesti de reprofilare asa usor.pai unii poate si au bagat toti banii intr o afacere pe care vine un idiot cu o masura din asta si o inchide pocnind din degete

Hai sa calibram sumele de care vorbim :)

Deci vine unul care si-a bagat toti banii in afacere. Cati bani sa fie? 100 de milioane? 500 de milioane? 5 miliarde?

Si vine impozitul forfetar si-l da peste cap. Bun. Pai de ce impozit lunar vorbim? Ca sa discutam cu cifre concrete.

 

E greu de crezut ca o afacere cat de cat pusa la punct poate fi data peste cap de un impozit lunar de ordinul a 500-1000 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Sly, dupa cum am zis sumele mi se par disproportionate, dar ideea e OK.

Nu se poate ca un restaurant din Mamaia sa plateasca un impozit anual de doar 3500 de euro - ca cica e vorba de caracterul sezonier, si o mica spalatorie sa plateasca tot cam pe acolo.

 

Dar ceva-ceva trebuie sa plateasca oricine are o afacere. Ca asa functioneaza sistemul in toata lumea asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ala sta si trimite notificari catre amaratii care nu si-au platit impozitele la apartamente sau masini, mare parte amarati. Nu intra in contact cu nimeni. Cine pula mea sa-i dea ma lui spaga si de ce ? Dar, le stiti mai bine, ca intotdeauna, de altfel. Generalizari peste generalizari !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.