Jump to content

Ce parere aveti de impozitul forfetar propus din 2014?


paul

Ce parere aveti despre noul impozit forfetar?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dupa cum cred ca ati auzit, guvernul vrea sa introduca impozitul forfetar pentru anumite sectoare de activitate. Acestea sunt cele care au înscrisă în actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principală, una din următoarele activităţi corespunzătoare codurilor CAEN:

4520 – „Întreţinerea şi repararea autovehiculelor”,

5510 – „Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare”,

5520 – „Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată”,

5530 –„ Parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere”,

5590 – „Alte servicii de cazare”,

5610 – „Restaurante”,

5621 – „Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente”,

5629 – „Alte servicii de alimentaţie n.c.a.”,

5630 – „Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor”;

 

Cum se va calcula impozitul forfetar

 

Impozitul forfetar va fi calculat în funcţie de mai multe variabile, nu va fi o sumă fixă, ca până acum. De exemplu, un element luat în calcul este suprafaţa pe care se desfăşoară activitatea.

 

Astfel, pentru spălătorii auto, vopsitorii, staţii de vulcanizare, staţii ITP sau tinichigerii auto, se va aplica un coeficient care pleacă de la 6 lei pe metrul pătrat pentru vulcanizare şi ajunge la 10 lei pe metrul pătrat, la staţiile ITP şi cele de mecanică auto. Suma rezultată se înmulţeşte cu cele 12 luni din an, potrivit datelor din proiectul de act normativ, aşa cum a fost discutat de Maria Grapini, ministrul delegat pentru IMM-uri, mediu de afaceri şi turism, cu patronatele din domeniu.

 

Cât vor plăti anual service-urile auto în contul impozitului forfetar, potrivit formulei de calcul propusă de Guvern:

 

service auto cu o suprafaţă de 200 de metri pătraţi - 24.000 de lei (circa 5.417 euro)

service auto complet echipat, cu o suprafaţă de 1.000 de mp - 120.000 de lei (circa 30.000 euro)

service auto care acoperă şi operaţiunile de mecanică şi ITP, cu o suprafaţă de 500 de mp - 60.000 de lei (circa 14.000 de euro)

vopsitorie cu cu o suprafaţă de 500 mp - 48.000 de lei (circa 10.835 de euro )

tinichigerie auto - 54.000 de lei (circa12.100 de euro)

spălătorie auto - 18.000 lei (circa 4.000 de euro)

spălătorie auto cu o suprafaţă de 500 mp - 45.000 de lei (10.100 de euro)

vulcanizare cu o suprafaţă de 500 mp - 36.000 de lei (de euro)

vulcanizare - 14.400 lei (3.200 de euro)

 

Ideea impozitului nu este cu totul proasta. Cred insa ca nu sunt bine echilibrate cotele. Sunt sectoare de activitate care merg din plin, dar cand te uiti in bilant vezi ca de fapt merg pe pierdere. 99% din restaurante, baruri, cafenele lucreaza aproape integral la negru.

Asta are un efect pervers asupra celor care vor sa lucreze corect (ori vreo 2-3 :)). Si anume e vorba de concurenta neloiala. E dificil sa concurezi cu cineva care nu plateste nici o taxa. Asa ca singura ta sansa este ori sa inchizi, ori sa lucrezi si tu la negru.

 

La restaurante cotele mi se par ridicol de mici.

Cel mai mare impozit forfetar va fi achitat de restaurantele de peste 300 de metri pătraţi din Zona A a Capitalei, care vor plăti 22.680 de lei/an (echivalentul a circa 5.200 de euro)

 

 

Probabil cei ce au un service si lucreaza la mica intelegere vor fi suparati pe acest impozit forfetar. Cei ce lucreaza cu acte, cred ca vor fi multumiti, ca forfetarul propus este mai mic decat impozitul pe profit pe care-l platesc in prezent.

Link to comment
Share on other sites

lol paul,am injurat pe topicul cu soferi vi se coace cozonacu

 

se poate reproduce si aici daca e necesar

 

ce pot sa zic,fiind in domeniu, ca 80% dintre cei cu afaceri mici vor pune lacat daca se introduce aberatia asta in forma prezentata

 

vorbesc de cei care lucreaza legal

Link to comment
Share on other sites

pai in 2009 sau 2010 cand Pogea ala baga asa ceva astialalti faceau spume la gura, cu ce e asta diferit fata de forfetarul ala?! pai la shaormerii si spalatorii era marea evaziune fiscala?! :laugh: astia nu mai stiu cum sa faca bani cu japca...

 

+1 wlf

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

bai vere,normal ca se face evaziune

 

nu ai cum sa supravietuiesti altfel.daca te prinde cu un angajat fara carte de munca platesti 100 de milioane pe loc

 

deci cartile de munca trebuie platite.ai curent,ai apa,ai spume

 

si poti nimeri o luna ploioasa in care nu speli nimic.da impozitele trebuie platite

Link to comment
Share on other sites

pai in 2009 sau 2010 cand Pogea ala baga asa ceva astialalti faceau spume la gura, cu ce e asta diferit fata de forfetarul ala?! pai la shaormerii si spalatorii era marea evaziune fiscala?! :laugh: astia nu mai stiu cum sa faca bani cu japca...

Razi, dar razi degeaba. Un club cu vad produce intre 20.000 si 50.000 de euro intr-un singur weekend. Si sunt si saormerii care produc sume enorme.

 

Max, ce au facut aia atunci era ceva total diferit. Nu avea nici o legatura cu impozitul forfetar si era si anti economic facut.

 

In toata lumea exista impozit forfetar pentru anumite activitati. Ca sunt activitati care se preteaza bine la un impozit forfetar.

 

nu ai cum sa supravietuiesti altfel.daca te prinde cu un angajat fara carte de munca platesti 100 de milioane pe loc

 

deci cartile de munca trebuie platite.ai curent,ai apa,ai spume

Dar nu e obligatoriu sa treci totul pe cartea de munca. Amenda e mare daca nu are deloc carte de munca. Daca are, indiferent pe ce suma, nu e nici o problema :)

Link to comment
Share on other sites

paul,nu mai tine vraja cu jumatate de norma.

 

cand vine inspectia,se uita la program.daca ai 8 ore sau mai mult,ii doare la banana de jumatatea ta de norma.te ard ca pe fraieri

 

fara s o lungesc ca n am nici un chef,multi vorbiti fara voi.

 

am si spalatorie si bar de ani de zile.un singur lucru zic

 

daca intra in forma asta,majoritatea afacerilor mici cu cativa angajati vor da faliment.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

paul,nu mai tine vraja cu jumatate de norma.

Nu e vorba de jumatate de norma. Treci norma intreaga. Pe aia nu-i intereseaza cu cat ii platesti tu pe carte si cati bani le dai de fapt. Ii intereseaza doar sa aibe carte de munca. Adica sa fie angajat cu forme legale, ca nu mai exista carte de munca.

 

eu nu inteleg asta cu: daca platesti taxe, nu supravietuiesti.

 

Pai nasol, te apuci de altceva.

Nedelicat exprimat :), dar corect.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de jumatate de norma. Treci norma intreaga. Pe aia nu-i intereseaza cu cat ii platesti tu pe carte si cati bani le dai de fapt. Ii intereseaza doar sa aibe carte de munca. Adica sa fie angajat cu forme legale, ca nu mai exista carte de munca.

 

Asa e, daca sunt cu forme legale nici nu mai vin in control cei de la ITM. In 10 ani de activitate, nu i-am vazut. Au baza de date unde vad cati angalati ai, pe ce salar, ce program.

Nu mai zi ca la mine toti sunt cu salariul minim...rolleyes.gif

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut intotdeauna in acte cat am castigat si am platit darile aferente. As vrea ca toti sa plateasca la fel, impozit pe tot ce incaseaza.

 

Las-o Kip, ca daca ai fi avut ocazia sa faci ceva fara consecinte ulterioare, o faceai cum o face tot romanul din tara asta. Dar asa in situatia ta, nu poti sa o faci, ca ajungeai in presa.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

astia care stati pe banii nostri,ai contribuabililor,ciocu mic

 

vremea trece banu vine,ca doar esti la stat

 

indiferent ca produci ceva sau futi buha cat e ziua de lunga

 

Nu are rost sa intram in polemici, fie ca esti angajat in privat sau la stat sau esti patron, tot contribuabil te numesti, Ma faci sa rad cu statul pe banii vostri, sincer. Sa nu mai zic de aia cu fututul buha. Dar na, nu te condamn, angajatii de la stat au ajuns sa se confunde cu functionarii aia de la ghisee, sictiriti si gretosi. Oricum, nu stiu de ce ai luat-o tu personal ?

 

WLF, cred ca e vorba de principiu si de educatie, cel putin in cazul meu. Spaga nu as fi luat indiferent daca se putea sau nu.

 

Ptr ambii, generalizarile sunt, in general, gresite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai n-a zis nimeni nimic de spaga. Te duci prea departe cu gandul.

 

Eu cel putin ma refer la chestii simple, de genul incasarilor fara bon fiscal, afaceri pana la limita legii etc. Oricine face asa ceva daca stie ca nu vor fi consecinte, fara exceptie. Sa ma fac bine inteles, prin consecinte nu ma refer la amenzi sau puscarie (ca doar nu faci evaziune de ordinul miliardelor, tre sa fii tampit), ci consecinte care se abat asupra reputatiei si eventual al caracterului perceput de ceilalti.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt ipocrit sa spun ca daca as avea firma si ar merge sa nu mai bat un bon din cand in cand sau chestii din astea marunte, nu as face-o. Sau poate ca nu as da bon deloc. Dar daca peste ani si ani ar veni un forfetar din asta, as zice ca a fost bine cat mi-a mers, ura si la gara, reprofilarea daca nu as face fata.

 

De bala de ce nu va luati, ca a spus-o mult mai direct si mai dur ca mine ? Aaa, eu sunt bugetar si de fapt ma tineti voi cu banii vostri, aia pe care nu-i inregistrati, nu ? Cam foarte superficial.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

lol kip.de ce sa te simti tu?

 

n am nici o treaba.vorbind de generalizari,poate la fel faceti si voi astia care ne bagati pe noi amarastenii in aceeasi oala cu aia care spala de exemplu 100 de masini zilnic,sau cluburile care numara de la 1 miliard in sus pe seara

 

de aia sa vorbiti ma.ca poate aia si permit aberatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.