Jump to content

Accident cu BMW la protestul biciclistilor


gugulete

Recommended Posts

Din tot topicul asta, cel mai mult imi plac expresiile gen: "cazanul ala de 1000€", "masina aia de 1000€", "probabil jaful ala e sub 1000€", "cocalarul cu masina de 1000€" etc etc, ce-aveti cu pretul masinii??? e prea mic???laugh1.gif Daca nu s-a zis de cel putin 10 ori pretul la masina aia, nu s-a mai zis. sorcerer.png Totusi nu inteleg ce relevanta are pretul la un astfel de caz? daca ala avea un M6 (app de ala ca iar mi-am adus aminte...a faramat masina talibanul ala!!) de 150k de € sau vreun bentley de vreo 200k de €, schimba intr-un fel datele problemei? Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai max, daca legea s-ar aplica fain frumos, cine dracu s-ar mai gandi sa-si faca singur dreptate?

 

 

Dupa aproximativ 4 ore de audieri, oamenii au plecat acasa. Soferul va fi cercetat, in stare de libertate, pentru vatamare corporala.

 

Nu se aplica legea in Romania, asta e adevarul, se ia spaga si pe autostrazile din germania, stiu cazuri concrete, ce sa ceri de la o tara corupta cu acte-n regula.

 

@Catalin, Nu s-ar fi schimbat datele, fapta ramane fapta, probabil ala ar fi scapat mai usor ca asta.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

@Catalin, Nu s-ar fi schimbat datele, fapta ramane fapta, probabil ala ar fi scapat mai usor ca asta.

 

exact cum nu s-ar fi schimbat daca era tigan, ungur sau roman. putea sa fie orice. da' de aia tot vezi apelative gen "tiganete", "cioroi", "bozgor". :) e mai usor sa te raportezi la ceva mai concret

Link to comment
Share on other sites

Dupa aproximativ 4 ore de audieri, oamenii au plecat acasa. Soferul va fi cercetat, in stare de libertate, pentru vatamare corporala.

A plecat Kip, voiam sa-l intreb, de ce nu e cercetat in stare de arest preventiv si nu e cercetat si pentru destrugere, iar daca au fost mai multe victime sunt circumstante agravante (cred, nu am studii in domeniu) ceea ce impune arestarea preventiva. Faptele nu au fost facute din culpa, ci cu intentie, deci Kip, cum sa-l las pe distinsul sofer la mana legii din Romania, cand stiu ca nu va face o zi de parnaie, va primi probabil doar o amenda penala, sau in cel mai rau caz o pedeapsa cu suspendare ?

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Pai daca exista legi, de ce nu e arestat distinsul sofer? Asa ar fi trebuit, din punct de vedere legal (cred, sa ne zica Similea) Daca s-ar fi intamplat evenimentul asta in Germania (ca tot e la moda), si soferul si biciclistii erau arestati acum.

Aici la mine, acum cativa ani, a dat unul peste niste oameni care asistau la un miting aerian, era fiul unui baron local. L-au arestat si parca i-au si prelungit mandatul initial.

 

Pai eu ce zic, ma ? Din punctul meu de vedere trebuiau arestati si el si turma care a distrus masina !

 

Simileo, plua mea, sensibilule !

 

blue, hai ma ca nu a dat peste un carucior. De ce nu discutam fix despre ce s-a intamplat si incercam tot felul de analogii ? Nici eu nu sunt sfant dar in vremurile astea de cacat ar trebui sa fim mai atenti cu pianul pe scari. Daca iesea ala cu un cutit din masina si inkunghia mortal 2-3 biciclisti ? De asta nu e bine sa iei dreptatea in propriile maine. Fiindca nu poti anticipa nicio secunda in ce drame poate degenera !

Link to comment
Share on other sites

Din tot topicul asta, cel mai mult imi plac expresiile gen: "cazanul ala de 1000€", "masina aia de 1000€", "probabil jaful ala e sub 1000€", "cocalarul cu masina de 1000€" etc etc, ce-aveti cu pretul masinii??? e prea mic???laugh1.gif Daca nu s-a zis de cel putin 10 ori pretul la masina aia, nu s-a mai zis. sorcerer.png Totusi nu inteleg ce relevanta are pretul la un astfel de caz? daca ala avea un M6 (app de ala ca iar mi-am adus aminte...a faramat masina talibanul ala!!) de 150k de € sau vreun bentley de vreo 200k de €, schimba intr-un fel datele problemei?

 

Da, le schimba foarte mult. Intr-o tara civilizata nu, dar in Romania le schimba.

 

In Romania se gandeste inca foarte simplist. De exemplu, reactia de mai devreme. Tigan = vinovat = interlop = amenintari cu familia taiata => pacat ca nu l-au mierlit.

Multi sunt cititori in stele, au globul de cristal cu ei in orice situatie, iar rasismul si discriminarea le vin manusa.

 

Are pretul relevanta foarte mult si iti explic si de ce.

Sunt sigur ca ai mers cu o masina mai scumpa. Lumea iti face loc, iar daca gresesti nu prea exista reactii violente. Claxoanele sunt scurte si nu prea are nimeni tupeu sa se dea la tine.

 

Reversul medaliei se intampla cand mergi cu o masina amarata.

Orice greseala se sanctioneaza imediat cu multa carne si flegme. Daca iei fata cuiva te injura de nu te mai spala toata apa Dunarii.

 

Daca era o masina foarte scumpa, biciclistii nu ar fi avut tupeu sa loveasca masina nestiind cu cine au de-a face. S-ar fi gandit ca e vreun om cu foarte multi bani sau influenta sau vreun tigan mafiot de care le-ar fi fost frica. Ar fi sunat la politie si cam atat.

 

D-aia nu-mi plac mie astia care sunt smecheri doar cand sunt in grup mare sau care sunt smecheri doar cu fraieri. Ala nu are vreo fata de interlop, nu e vreo namila si nici vreun tigan periculos.

Ce faceau biciclistii aia daca era un tigan care umbla cu sabia pe langa scaun? Iti spun eu sigur ca fugeau si chemau politia.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

blue, hai ma ca nu a dat peste un carucior. De ce nu discutam fix despre ce s-a intamplat si incercam tot felul de analogii ?

 

esti subiectiv, ceea ce-i foarte ok. daca dadea peste caruciorul lu' al mic, ai fi facut la fel. daca dadea peste bicicleta unui prieten bun de-al meu, si el era calare pe ea, mie-mi ieseau ochii din orbite, si-i bagam aluia saua cu tot cu tija pe gat. si eu sunt subiectiv. prietenii mei sunt la fel de importanti pt mine, cum e al mic al tau pt tine. :) lasa-ma sa fiu si eu subiectiv ca si tine, si sa ma raportez la sistemul meu de valori. :)

Link to comment
Share on other sites

deci soferul nu a fost nici macar retinut, daramite propus ptr 29 de zile. desi fapta se incadreaza in art 148 lit f cpp. poate militienii au decis de capul lor ca nu prezinta pericol social.

 

impacare partilor il scapa de dosar. ptr vatamare

Edited by max83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe net toata lumea e ninja. Toti sunt luptatori, oameni care se transforma in Hulk daca e vorba de vreo ruda sau vreun copil.

 

In realitate, majoritatea suntem oameni normali care au multe de pierdut. Avem facturi de platit, trebuie sa ajungem la munca a doua zi, avem responsabilitati.

Oameni carora le vine rau daca alearga un pic dupa autobuz.

D-aia reactiile astea violente nu sunt bune si d-aia trebuie sa se aplice legea. Pentru ca nu stii peste cine dai.

Pentru ca poti sa ti-o iei rau de tot cu toata dreptatea ta. Pentru ca poti muri foarte usor pentru o reactie de genul asta.

Sunt n cazuri in Romania de oameni care au murit de la un pumn sau injunghiati pentru un motiv destul de banal.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sincer, conteaza mai putin marca si anul fabricatiei masinii. Sunt multe multe cazuri, iau unul singur, masina f scumpa, la volan un manager de la vreo multinationala, un om care are ceva in cap, ala cu siguranta nu s-ar fi bagat peste biciclisti.

 

Deci conteaza mai mult persoana. Biciclistii vazand cu cine au de a face, "un lake" in trening, au zis, pe asta il facem azi.

Link to comment
Share on other sites

Pai da, conteaza contextul.

 

Eu sunt sigur ca daca era o masina de lux condusa de o maimuta tatuata, urmarile ar fi fost altele.

 

Mie mi-ar placea ca si soferul, dar si biciclistii sa plateasca.

 

Nu e normal sa-ti faci singur dreptate pe strada, mai ales in felul asta.

 

Daca tot va plac analogiile, e cam penibil ca vroiau sa-l omoare pe ala pentru ca a dat peste ei, dar cand o femeie e agresata pe strada nu se baga nimeni, toata lumea se uita in alta parte.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

A ia iai.

 

 

Plus faza cu "tara civilizata".

Civilizati is oamenii, nu o forma geografica. Iar aia la care va ganditi cand vreti sa-mi dati replica se cheama infrastructura.

 

Plm, dpdv al lui x si y ro e mai civilizata ca jarmania, si pe buna freptate. Doar n-am gazat 6 milioane de oameni

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A ia iai.

 

 

Plus faza cu "tara civilizata".

Civilizati is oamenii, nu o forma geografica. Iar aia la care va ganditi cand vreti sa-mi dati replica se cheama infrastructura.

 

Plm, dpdv al lui x si y ro e mai civilizata ca jarmania, si pe buna freptate. Doar n-am gazat 6 milioane de oameni

Cand spui "tara civilizata" e evident ca nu te referi la spatiul carpato-danubiano-pontic ci la locuitorii tarii.

Sa ramanem ancorati in realitatea prezentului.

Daca tot ai deschis subiectul, in Germania pentru un pumn iei o amenda de cateva mii de euro. Scurt. Nu conteaza ca e german vs. turc sau invers.

Edited by Service Premium
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Acum Similea va spune ca de fapt era o capcana pusa la cale de omul span, asta ca sa trimita un apropos catre Raresh, zis si Lars sau Rareshiutul.

Ceva cu o fantana, asa am auzit. Similea doar i-a aratat lui Harap Alb incotro s-o ia spre fantana. Fiind Fata Morgana pe bicicleta.

Si o grasa nebuna canta ca sa dea senzatia de continuitate, vorba lui Margineanu.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva. UTOPICILOR.

 

is prea obosit sa ma dezlantui :sorcerer: acuma va zic doar ca am vazut in nemtia lor o gramada de mancatori de varza cum, pusi intr-o situatie clasica la noi si de neinchipuit la ei, se purtau mai rau decat navetistii de pe linia barladului

 

 

Iar romanii au fost mai nemti decat toate neamurile lor.

 

Eu sunt civilizat, ai mei la fel. Regula la noi e buna cresterea, intr-o zi veti vedea mult mai multe dovexi debun simt decat marlanii pline de sputa....dar na, da bine sa te plangi de romanism, frecandu-te la pizda

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.