Jump to content

CHECK ENGINE ?


Recommended Posts

benzina proasta?fa plinul cu combustibil adevarat si ..dispare.

am patit si eu..

196167[/snapback]

AM INCERCAT SI ASA...SI SE STINGE SE APRINDE NICI EL NU STIE CE FACE...

SI CA EXPLICATIE TIPU DE LA TESTER MI-A ZIS CA NIMENI NU STIE CE INSEAMNA EROAREA CA SI PRIN STATE SE INTREABA MULTI...

Link to comment
Share on other sites

la Bavaria numai ma duc pt ca masina e luata de noua de la ei si...cand am facut schimbul la ulei mi-au luat dupa ea piese si ca sa cada ceva la 60 de mii mi se pare absurd...iar schimbul mai mult decat "scump"

p.s lucrez la piese auto...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am mai citit si pe forumuri din strainatate despre problema asta. Eu m-am ars. Am schimbat valvele si regulatorul de relanti dar becul a ramas aprins. E un bec cu mari probleme si in afara il mai numesc oamenii "becul care imbogateste mecanicii in Europa de Est". De ce??? E logic. Un mecanic din Romania te puna sa schimbi tot ce se poate schimba ca sa iti spuna mai tarziu ca nu stiu de la ce e. Mai mult ca sigur carburantul...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am mai citit si pe forumuri din strainatate despre problema asta. Eu m-am ars. Am schimbat valvele si regulatorul de relanti dar becul a ramas aprins. E un bec cu mari probleme si in afara il mai numesc oamenii "becul care imbogateste mecanicii in Europa de Est". De ce??? E logic. Un mecanic din Romania te puna sa schimbi tot ce se poate schimba ca sa iti spuna mai tarziu ca nu stiu de la ce e. Mai mult ca sigur carburantul...

201699[/snapback]

Tind sa cred si eu ca e carburantul, pentru ca stau cu becul aprins dupa ce am facut plinul la OMV. Dar daca OMV nu e bun atunci ce?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie imi arata si mie la bord acum cateva zile masina, am fost cu ea la service am pus testrul si mi-a identificat ca ar fi o valva de vina sau un furtun de la valva, cand am umblat mai atent sa vedem ce este era furtunul de la valva facut praf, carbonizat, l-am schimbat si asta a fost :blink: , valva nu am schimbat-o pt ca nu a fost cazu doar furtunul era de vina. Acum cum iti este norocul. Bafta :)
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie imi arata si mie la bord acum cateva zile masina, am fost cu ea la service am pus testrul si mi-a identificat ca ar fi o valva de vina sau un furtun de la valva, cand am umblat mai atent sa vedem ce este era furtunul de la valva facut praf, carbonizat, l-am schimbat si asta a fost  :blink: , valva nu am schimbat-o pt ca nu a fost cazu doar furtunul era de vina. Acum cum iti este norocul. Bafta :)

210758[/snapback]

cam pe unde e furtunul ala? il pot verifica singur?

Link to comment
Share on other sites

Furtunul este chiar sub filtrul de polen al masinii se desface foarte usor vezi ca este prin in 4 suruburi suportul ala care tine filtrul de polen il dai jos si este chiar acolo este un furtun gros o sa iti dai seama cand o sa il vezi :blink:
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie imi arata si mie la bord acum cateva zile masina, am fost cu ea la service am pus testrul si mi-a identificat ca ar fi o valva de vina sau un furtun de la valva, cand am umblat mai atent sa vedem ce este era furtunul de la valva facut praf, carbonizat, l-am schimbat si asta a fost  :blink: , valva nu am schimbat-o pt ca nu a fost cazu doar furtunul era de vina. Acum cum iti este norocul. Bafta :)

210758[/snapback]

 

 

STI CUMVA IN CE INTRA FURTUNUL

SAU DIN CE PLEACA SI UNDE SE DUCE? CA SA MA UIT SI EU PE PROGRAMU DE BMW?

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce dai la o parte suportul de la filtrul de polen :) o sa vezi ca este un furtun mare si gros care iese din motor prin parta dreapta si se duce la valva in partea stanga, nu este foarte greu de identificat practic se vede si fara sa demontezi suportul pt filtru de polen. Bafta. Daca tot nu reusesti sa imi spui poate te pot ajuta, dar iti spun eu ca se vede defapt este si singurul furtun care trece pe acolo :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.