Jump to content

Iata si masinuta mea ! ! !


Butzy

Recommended Posts

Salut

 

M-am decis sa-mi prezint si eu masina,este vorba despre un BMW 320D FL fabricat in 01.09.2004. Masina am achizitionat-o din Romania mai exact de pe autovit pe data de 07.11.2010 fix de ziua mea, mi-am facut cel mai frunmos cadou. De la proprietar doctor stomatolog si avea la momentul acela 182.126 km + CASCO, iar acum are 210.241 km.

Pana acum i-am schimbat: Placute Frana,Discuri,Senzori placute frana ATE ,Fulie Vibrochen Corteco, Termostat EGR Behr, Termostat principal OE, Tampon inainte de toba finala OE, Rulment timonerie CV OE, Tampon amortizor dreapta spate OE, Bucse mari bascula fata OE, antigel albastru G48 EVO X. I-am bagat numai ulei Castrol EDGE Longlife-04 SAE 5W40 la nu mai mult de 10.000 de km si filtre MANN.

 

Masina a primit:

 

de la userul Keth - Jante pe 17" RH AO PHOENIX, 5x120, ET 35, 8J fata, 9J spate, am facut schimb pe schimb, am dat Jante pe 16" Styling 45.

 

de la userul daci_84 - Player Alpine 9853 am facut schimb pe schimb, am dat player original BMW Business, citea si MP3, dar se auzea de 10 ori mai prost.

 

de la userul veyron1000cp - Grile negre rinichi, la 100 de ron setul.

 

Mai am de facut urmatoarele:

 

- Schimbat tampoanele motor si tampon cutie, pompa apa, saboti frana de mana, si din nou bucsele mari bascula fata + geometrie.

 

Dupa care sper sa ma pot apuca si de tuning urmeaza sa primeasca:

 

- Volan M complet

 

- Cotiera fata

 

- Oglinzi rabatabile electric

 

- Retrofit Xenon cu lupe Morimoto V6 + angel eyes SMD + Spalatoare faruri

 

- M-tech II

 

- Scaune sport M cu incalzire

 

- Arcuri + Telescoape Sport

 

- Folie geamuri

 

- Sonorizare schimbat difuzoare pus subwoofer si statie.

 

Masina a iesit din fabrica cu urmatoarele optiuni:

 

Vehicle information

VIN long WBAAS71010FY49439

Type code AS71

Type 320D (EUR)

Dev. series E46 (4FL)

Line 3

Body type LIM

Steering LL

Door count 4

Engine M47/TU

Cubical capacity 2.00

Power 110 KW 150 HP

Transmision HECK

Gearbox MECH

Colour TITANSILBER METALLIC (354)

Upholstery STOFF JACQUARD/ANTHRAZIT (H9AT)

Prod. date 2004‐09‐01

Order options

No. Description

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

167 EU4 EXHAUST EMISSIONS NORM

240 LEATHER STEERING WHEEL

279 LT/ALY WHEELS STAR SPOKE 45

321 EXTERIOR PARTS IN BODY COLOR

411 WINDOW LIFTS, ELECTRIC

441 SMOKERS PACKAGE

495 3. HEADREST REAR CENTRE

520 FOGLIGHTS

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

550 ON‐BOARD COMPUTER

650 CD PLAYER

661 RADIO BMW BUSINESS

785 WHITE DIRECTION INDICATOR LIGHTS

8SP COP CONTROL

855 LANGUAGE VERSION ITALIAN

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

884 ITALIAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

915 BODY SKIN CONSERVATION, DELETION

928 TYIRE CONTROL

Series options

No. Description

210 DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC)

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

832 BATTERY IN LUGGAGE COMPARTMENT

 

Am dat pe masina 7100 de euro si la momentul cumpararii m-a interesat sa fie cat mai apropiata ca data de fabricatie de prezent, sa ii cunosc istoricul, sa aiba 4 gemuri electrice, oglinzi electrice cu incalzire, aer conditionat, 6 trepte si sa fie Diesel si cat mai buna din punct de vedere tehnic cat si optic.

 

Inainte de a da banii pe masina a fost dusa in service la Ciolpani unde a fost verificata si testata de Costin Ganescu.(cutati pe google sa vedeti cine e omul).

 

In concluzie sunt super multumit de masina si recomand oricui cu toata increderea sa cumpere E46 320D FL dar nu inainte de a o testa la fel de riguros cum am facut si eu cu a mea.

 

Abia astept ziua in care o sa am pe masina toate cele mentionate mai sus...sper sa va bucurati si voi la fel de mult cum ma bucur eu de masinuta mea...Numai bine ! ! !

Edited by Butzy
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Daca as stii voi cate as vrea eu sa schimb la masnia asta.

 

Am facut un calcul asa scurt si ar insemna sa mai bag apropae inca o data fata de cat am dat pe ea. ( de multe ori ma intreb daca se merita sa fac asta, sau sa o vand si cu diferenta, sa imi iau alta mai noua, la vreo 10,000 de euro)

 

Acum am alte prioritati astept un bebe :)

Link to comment
Share on other sites

Doar 30000km teau tinut bucsele bascula fata?Intreb ca si eu trebui sa le schimb da mi se pare cam putin

 

Da doar atat si am mers numai pe drumuri bune.

 

Am si eu o intrebare cine a dat minus la pozele cu masina ?

 

goodjob.gif

 

Felicitari :frantics:

Sa fie intr un ceas bun :thumbsup:

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca as stii voi cate as vrea eu sa schimb la masnia asta.

 

Am facut un calcul asa scurt si ar insemna sa mai bag apropae inca o data fata de cat am dat pe ea. ( de multe ori ma intreb daca se merita sa fac asta, sau sa o vand si cu diferenta, sa imi iau alta mai noua, la vreo 10,000 de euro)

 

Acum am alte prioritati astept un bebe :)

 

 

cea mai buna investitie atunci in cazul asta, e intr un scaun de bebe pt bmw :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Să te bucuri de ea câți mai mulți km fără evenimente și probleme tehnice.

Dacă-ți place să ”meșterești” atunci cu siguranță bucuria de a vedea că funcționează ceva făcut de tine nu are termen de comparație. Dacă judeci cu mintea și nu cu sufletul atunci clar îți vei cumpăra alta mai nouă.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

daca o vinzi pui diferenta si iei alta vei lua intr-adevar ceva mai nou dar ma indoiesc ca iei ceva cu pachet m, scaune sport, volan m, xenon etc..

 

deci eu zic ca are si farmecul ei o investitie in masina asta, un e46 deosebit mi se pare oricand peste un e90 comun.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Eu sper ca ĂŽntr-o lunĂŁ sĂŁ pot prezenta ce am fĂŁcut eu din E46-le meu care la ĂŽnceput arĂŁta ca al tĂŁu pe parcursul a 4 ani de adunat și ”risipit” bani pe mașinĂŁ. Eu am judecat cu sufletul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.