Jump to content

Cumpar grila stergatoare E46


Recommended Posts

nu cred ca e de la grila colegul, si a mea e franjuri si aveam apa la pasager.

Am desfacut portiera si am relipit buretele ala de pe interiorul portierei care era lipit cu mastic si nu mai curge nimic. Imi intra apa pe sub fata de portiera si credeam ca vine de undeva din fata si acum nu mai intra nimic.

chestia gri din poza care acopera itneriorul portierei,trebuie sa fie etansa.

http://www.fotos-hochladen.net/lseinbaue46compactplgx65he.jpg

 

Inainte sa dai bani aiurea, uitate sa fie etans buretele ela. Poate ai umblat tu acolo sau fostul proprietar si nu a pus inapoi masticul ala.

Edited by Dev
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos pentru sfat, am veirificat usa, nu am deschis-o insa, dar scurgerile sunt ok, plus ca am vazut cum imi curge la pasager, picir stang, aproape din grila de ventilatie, doar ca la verificare nu era nicio picatura de apa... toate scurgerile perfecte si fara pic de lichid...
Link to comment
Share on other sites

 

Chederele sunt ca noi... cred ca trebuie sa desfac usa ca sa fiu sigur ca nu e de la usa, dar mi se pare ciudat sa fie de la usa si sa imi curga apa prin partea stanga la pasager, logic ar fi sa curga din dreapta.

Am verificat aeroterma si niciun strop, nimic, chiar acum sambata dupa o saptamana de ploi grele...insa mocheta zici ca e acvariu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am verificat toate optiunile posibile si imposibile, scurgerile toate curate, aeroterma curata si uscata, chederele noi intregi fara urme de rupturi si fisuri, usa am dezmembrat-o in intregime - totul intact si uscat fara nicio problema, dar tot e UDA PODEAUA LA PASAGER :(

Deci ramane topicul in picioare, doresc grila 51718208483 noua la pret acceptabil :) sau SH in stare buna, Multumesc!

 

UP!

Link to comment
Share on other sites

daca tot vrei sa o schimbi, fa-o! dar retine ca singurul aspect care se va imbunatati va fi cel estetic...

 

cel mai probabil ai o alta problema si ma gandesc la faptul ca, din diverse cauze, furtunele de scurgere au iesit unele din altele...

nu stiu daca ai observat, dar pe partea pasagerului ai un furtun in forma de 4 (sau Z, depinde cum privesti)... daca este iesit din furtunul de drenaj care scoate apa in exterior, atunci e logic ca toata umezeala sa intre in masina...

 

priveste cu atentie pozele de mai jos si o sa intelegi:

scurgere2.JPG

scurgere1.JPG

scurgere0.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

sh, in stare buna este la 100 de lei,

0736 366 356

 

p.s. referitor la apa, verifica mai intai canalele de scurgere ale apei pluviale, ma refer la sistemul complet, chiar poti sa probezi tu cu un furtun cu apa sa vezi daca este drenata catre scurgerile de sub masina, poate iti e infundata pe undeva cu frunze etc.

Link to comment
Share on other sites

sh, in stare buna este la 100 de lei,

0736 366 356

 

p.s. referitor la apa, verifica mai intai canalele de scurgere ale apei pluviale, ma refer la sistemul complet, chiar poti sa probezi tu cu un furtun cu apa sa vezi daca este drenata catre scurgerile de sub masina, poate iti e infundata pe undeva cu frunze etc.

 

MSasha, mersi pentru sfat, merg maine sa fac revizia si cu aceasta ocazie cred ca verific inca odata toate scurgerile, nu inteleg numai unde este furtunul de drenaj? Este cumva in bara din fata de la pasager?

Apropo, poti puune niste poze sa vad cum arata grila pe care o ai?

Link to comment
Share on other sites

MSasha, mersi pentru sfat, merg maine sa fac revizia si cu aceasta ocazie cred ca verific inca odata toate scurgerile, nu inteleg numai unde este furtunul de drenaj? Este cumva in bara din fata de la pasager?

Apropo, poti puune niste poze sa vad cum arata grila pe care o ai?

am sa-i fac o poza la grila,

referitor la furtunul de drenaj, nu exista asa ceva, probabil la tine apa care curge prin grila de la sprituitoare aia iti ajunge in habitaclu, urmareste cursul ei... pe sub filtru de polen si vezi mai departe daca ai suportul filtrului de polen si daca e fixat corect, etc.

Link to comment
Share on other sites

Eu raman la parerea ca acea grila nu are nimic de-a face cu etansarea... vei vedea !

 

XXL, probabil ca ai dreptate, in fine, acum iarna nu am observat apa :) probabil ca a inghetat :)) cred ca ar trebui sa dezasamblez toata masina ca sa imi dau seama pe unde patrunde apa...

oricum grila pe care o am e pe jumatate dusa, asa ca ar fi binevenita o inlocuire cu una buna sh :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.