Jump to content

Stergatoare parbriz zgomotoase


Recommended Posts

Stergatoare noi pt E60 , vechime 3 luni , Bosch Aerotwin . Scartaie de innebunesc pe ploaie , chiar si la o ploaie normala . Scartaie cumva la revenire , ambele ,parca si danseaza putin pe parbriz am sucit pasager cu sofer si la fel fac . Cei de la care le-am luat spun ca stergatorul e un consumabil si ca nu are garantie , nu pot decat sa spun ca daca eu le-am comandat vara plm de unde sa stiu ca scartaie daca nu le-am folosit o singura data .

1. As vrea sa stiu daca stergatoarele in general au vreun soi de garantie

2. CE solutii am ? Sa sterg lama cu ceva , sa degresez parbriz cu vreo solutie , sa le schimb cu ce , iau originale dar poate fac la fel si apoi iar ma lovesc de garantie ?

In concluzie scartaie de ma dispera :frantics:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Incercati sa achizitionati SWF(divizia de la Valeo care echipeaza pe original toate masinile mai premium).

Sunt cele mai bune calitativ,pretul este comparabil cu Bosch,pe E60 in cazul colegului vin echipare de original sau piesa de schimb originala.

 

Mai este o problema care nu este cunoscuta.Stergatoarele mai bune calitativ au un strat protector de ,,grafit'',speli masina de 4-5 ori si spalatorul sterge lamele cu carpa sau cu hartie,adio strat protector,ramane cauciucul gol si automat incep sa scartie si sa nu mai aiba aderenta pe parbriz.

Link to comment
Share on other sites

Asa... grafit voiam si eu sa zic.

La VW stiu ca luam doar cauciucul separat de la reprezentanta, pentru stergatoare aerotwin. Ca si profil e acelasi cu astea de la BMW si au 60cm.

Si eu demult ma gandesc la o varianta si cred ca tot dintr-alea voi cumpara. Le tragi in carcasa si gata.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Stergatoarele mai bune calitativ au un strat protector de ,,grafit'',speli masina de 4-5 ori si spalatorul sterge lamele cu carpa sau cu hartie,adio strat protector,ramane cauciucul gol si automat incep sa scartie si sa nu mai aiba aderenta pe parbriz.

Pe bune...??? dacă spăl mașina se duce stratul de grafit?

Edited by ovidiucro
Link to comment
Share on other sites

in cazul asta nu-mi ramane decat sa comand originale , parca nu as mai face teste cu SWF sau altceva ,totusi daca il montez si scartaie nu are garantie nici 3 zile consumabilul asta ? Nu-mi aduc aminte sa fi sters lamelele cert e ca la ploaie scartaie
Link to comment
Share on other sites

Myx ia-ti originale. La fel faceau si la mine alea Bosch, niste porcarii...am pus originale si s-a facut liniste ;)

da , pai ma asteptam un set de presuri AM nu tine decat 3 luni ,stergatoarele AM , nici atat , ajungi sa iei totul original pt ca de fapt AM sunt bani aruncati ....

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc bosch si sunt ok de peste 1 an. La e38 sunt si niște stergatoare ciudate ( unul din stergatoare are prinderea invers) si ma gândesc ca nu le falsifica turci sau chinezi. Arată exact ca stergatoarele oem având si sigla BMW stearsa... La e38 mai fabrica doar Champion dar nu le am încercat...ai nu as recomanda

Si stergatoarele astea sunt făcute de bosch numai pentru BMW e38 deci pe aceeași linie ca stergatoarele oem.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut stergatoare mai silentioase ca Valeo Silencio Xtreme. Le-am folosit 2 ani pana am vandut masina si inca erau ca noi. Au fost sensibil mai scumpe ca Bosch-urile, oricum.

Alea in cutia de Valeo Silencio Xtreme sunt SWF-uri. :wink:

Valeo au 3 game de stergatoare.

Valeo simple.(PJ-urile care sunt ieftine si ordinare)

Valeo SILENCIO X-TRM (care sunt SWF ambalate in cutii normale de Valeo)

Swf (facute de Valeo ca produs premium).

 

...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.