Jump to content

apa de la robinet in radiator


ownage16

Recommended Posts

apa fiarta este cam un fel de apa distilata...

 

O prostie ce va invata la scoala. Continutul mineral din apa aceea fiarta, se evapora ? Dispare prin minune ? Apa distilata se obtine printr-un proces de condensare.

 

Dedicatie pentru baietii cu apa de robinet in motor.

post-55215-0-34435300-1382108201_thumb.jpg

post-55215-0-00087900-1382108208_thumb.jpg

post-55215-0-88380600-1382108218_thumb.jpg

post-55215-0-92191400-1382108309_thumb.jpg

post-55215-0-73755200-1382108315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla daca pui 1 L de apa de la robinet filtrata la sistemul de racire al motorului (2 l apa distilata ,2 litri antigel ) ?

 

Se intampla ca distrugi instalatia de racire a masinii

Daca producatoru nu specifica in cartea tehnica sa pui apa de la robinet insemna ca stie el ceva :wink:

si la cat de scump e litru de apa distilata... 12 lei 5 litri nu vad cine ar fi asa de falit incat sa detina un autoturism(in special si BMW) si sa nu aiba 12 lei pentru apa distilata :LMAO:

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

Se intampla ca distrugi instalatia de racire a masinii

Daca producatoru nu specifica in cartea tehnica sa pui apa de la robinet insemna ca stie el ceva :wink:

si la cat de scump e litru de apa distilata... 12 lei 5 litri nu vad cine ar fi asa de falit incat sa detina un autoturism(in special si BMW) si sa nu aiba 12 lei pentru apa distilata :LMAO:

 

nu incepe sa judeci , inainte sa cunosti bine cauza, .....

 

mi s-a intamplat si mie in felul urmator, ,,,,dimineata lipsa apa in radiotor(vas de expansiune gol) aveam lipsa cam 1 litru si un pic, aveam 2 variante ori mergeam cu masina asa pana la cel mai apropiat magazin de piese auto, care era la circa 4-5 km, timp in care motorul se putea incalzi, si nu mai puteam complecta,decat dupa cateva ore bune cand se racea motorul( stiti si voi cum sta treaba cu instalatia cu circuit inchis la bmw) sau completam cu apa de la robinet...., mai erau si alte variante, mers pe jos, mers cu taxi, dar era baiu prea mare, pt un litru de apa + ca ma grabeam. asa ca am turnat 1 litru, asa ca nu inseamna ca nu aveam banii pt apa distilata, asa ca nici in cazul initiatorului nu era vb de lipsa banilor......cam complicata treaba cu instalatia asta, la bmw.........si te mai intrebi dece atatea bmw-uri cu probleme la garnitura de chiluasa, nu oricine stie cum sa procedeze cu astfel de instalatii de racire.

Link to comment
Share on other sites

Am mers 30 minute si circa 10 km . Maine de dimineata o sa scot toata apa si o sa pun apa de care trebuie cu antigel . Intrebarea este daca s-a stricat ceva in timpul acesta ?

 

Eu m-am trezit in fata faptului implinit la faza cu apa de la robinet in radiator . Nu asta conteaza acum, mi se pare foarte aiurea ca in loc sa ti se dea niste sfaturi, solutii , daune posibile multi mai au putin si te fac prost de fata in loc sa zica ceva constructiv si util .

Link to comment
Share on other sites

Am mers 30 minute si circa 10 km . Maine de dimineata o sa scot toata apa si o sa pun apa de care trebuie cu antigel . Intrebarea este daca s-a stricat ceva in timpul acesta ?

 

 

Stai linistit. Nu se-ntampla nimic rau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, aveti vreo contributie ?

 

Eu v-am aratat efectul exagerat al apei de robinet dupa evaporare. N-am studiat ce se intampla cu mineralele, sarurile, clorurile etc din apa de robinet dupa ce se inlocuieste. Presupun ca mai raman.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.