Jump to content

Sfat Achizitie E46 318


Cedry2k_crdl

Recommended Posts

Salut,

 

As vrea sa ma ajutati cu ceva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui E46 318 NFL. La ce ar trebui sa fiu atent la acest model si de asemenea as dori sa aflu ce valoare are timbrul de mediu pentru acesta (prima inmatriculare in '98).

 

Multumesc.

Aici iti calculezi timbrul de mediu la orice masina.http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html

Motorul 1895cmc are emisii co2 188gr,timbrul scade cu cat emisiile astea sunt mai mici si masina mai veche, cred ca vreo 600 700.Conteaza si luna de inmatriculare a masinii inscrisa in certificat.La masina asta din 98 tot ai la ce sa fii atent, e veche are 15 ani si problemele se inmmultesc cu varsta si cand incep toate sa cada:)sa te tii bine cu banii ,nervii si altele:)

Eu daca as mai lua un e46 si inca unul de 15 ani mai mult de 1500euro n as da pe el ptr ca intr un an mai bagi inca 1500 ca sa l tii in stare decenta .

Link to comment
Share on other sites

în jur de 600-700 euro la înmatriculare

ai grija la:

debitmetru - dacă nu trage liniar, nu urca în ture, "da în nas" toate posibile simptome

valva PCV

nu sunt de neglijat nici furtunurile la o mașina de vîrsta asta, de ex.: furtunul care iese din valva PCV

termostat blocat, nu baga căldura la frig dacă e blocat pe deschis sau se supraîncălzește motorul dacă e pe închis

flanșa cardan - daca la plecari mai violente iti bate ceva sub mașină probabil e dusa flanșa(sau rulmentul)

 

+extra bonus la drumurile noastre, suspensia:

de ex: brat fata + bucsa ajunge la peste 500 RON bucata, amortizoare 300 etc....

consumabile + chestii de rutina:

curele, schimb ulei + filtre + ulei cutie + ulei diferențial + freon și ulei clima

cam astea am citit pe net si am schimbat la a mea

 

pe lîngă astea sa ai grija sa nu curgă lichide din motor. ulei, antigel(vasul de expansiune ar fi alt punct slab) etc.

după 15 ani cam tot ce-i plastic sau cauciuc poate avea o problema, iți recomand sa ai cel puțin 500 euro puși de o parte pentru eventuale probleme

 

L.E: din păcate nu e o mașină ieftina de întreținut și s-ar putea sa iți strice bucuria probleme care apar aproape constant....

Edited by Tomy69
Link to comment
Share on other sites

Ok voi incerca sa fiu atent la toate astea. In general motorul sa fie in toate mintile ca restu se pot remedia in timp. Va multumesc

Dupa ce duci masina la o constatare intr un service mai rasarit , incearca sa cauti un posesor de e46 in orasul tau si il rogi( pe o cinste) sa faca o tura cu masina asta de care spui. Daca are e46 de macar un an te lumineaza el ce i cu jucaria asta:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.